Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν δεν καταφέρεις να την πείσεις θα συνιστούσα να μη ριψοκινδυνεύσεις να έχεις διαφορετικά τιμολόγια από αυτό που πραγματικά θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίκαρε καλό είναι να έχεις ενδεικτικές προσφορές για να ξέρεις που βρίσκεσαι.

 

Από την άλλη θα έλεγα, στο σενάριο βάλε και τις τρείς επεμβάσεις μήπως αλλάξει τίποτα αργότερα.

 

Ίσως όμως πρέπει να ρωτήσεις την ΕΥΕΠΕΝ αν βάλεις στο VII π.χ. 10.000 Α.θ. + 3000 Μόνωση + 2000 παράθυρα και τελικά έχεις 15000 ΑΘ αν περνάει ή θα σου δώσουν μόνο 10.000?

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι αυτό που λες...

Απλά αναρωτιέμαι πως θα διαπιστώσει ο ελεγκτής αν το παντζούρι που έχει το τιμολόγιο είναι διαφορετικό από αυτό που θα δει στο σπίτι.. Για αυτό ρώτησα αν υπάρχει κάποια πιστοποίηση ή κάτι που δεν γνωρίζω..

 

 

Ίκαρε προσωπικά από όσο ξέρω θεωρητικά και να υπερβαίνει τις 15000  δεν τρέχει τπτ απλά σου λέει να καλύψει το εξτρά πόσο από την τσέπη του ο πελάτης. Βέβαια δεν υπάρχει λόγος αν πχ με αντλία και θερμομόνωση είσαι πχ στα 15300 να γράψεις και τα κουφώματα στο σενάριο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος. Το σίγουρο είναι πως στο έντυπο παρεμβάσεων πρέπει να γράψεις ότι πραγματικά θα γίνει στο σπίτι. Μη γράψεις δηλαδή αλλαγή κουφωμάτων με τιμή από προμηθευτή και τελικά αυτό δε γίνει. Για ότι επιδοτηθείς πρέπει να το κάνεις...

 

ps. Προσωπικά (αν και φαντάζομαι όλοι αυτό κάνουν) πάντα πριν κάνω το ΠΕΑ ζητάω από τον πελάτη να έχει κατασταλάξει για το τι θέλει να κάνει στο σπίτι του και προσπαθώ να έχω τις ακριβείς προσφορές για να ξέρω που κινούμαστε οικονομικά. Διαφορετικά βαδίζεις στο σκοτάδι...

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να'στε καλά. 2τερο εξοικονομώ το έχω αναλάβει εξολοκλήρου ακόμη και τους προμηθευτές. Ετσι θα το πάω και εγώ ήθελα να επιβεβαιωθώ για τη σειρά...Θα δούμε τις προσφορές και θα πράξω και εγώ ανάλογα στο ΠΕΑ....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Έχω αναλάβει εξ'οικονομώ , στο κτηματολόγιο έχει δηλωθεί 87τμ κ επειδή δεν υπήρχε κάτοψη , από κάτοψη του από πάνω ορόφου φαινόταν 87τμ, οπότε στο ΠΕΑ δηλώθηκε 87τμ . Τα χαρτιά πήγαν στη τράπεζα αλλά στο Ε1 κ Ε9 το διαμέρισμα φαινόταν 78τμ οπότε είχα παρατηρήσεις . Θέλω να αλλάξω τα τμ , το ΠΕΑ κ τον αριθμό ιδιοκτησίας  . Λογικά πρέπει να κάνω ανάκληση έτσι δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά κ έκανα αποτύπωση , τα διαμερίσματα είναι ακριβως τα ίδια , κ μάλιστα έχω κάνει λεπτομερή αποτύπωση στο ακριβώς από πάνω του οποίου έβγαλα κ σε αυτό πιστοποιιτικό . Θα παράκαλούσα μια λιγότερο μηδενιστική αντίληψη . Είμαι σχετικά νέος μηχανικός κ δεν έρχονται τα άπειρα πιστοποιτικά για να μπορώ να κάθομαι στο γραφείο κ να μη μπορώ κάνω μια αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Έχω αναλάβει εξ'οικονομώ , στο κτηματολόγιο έχει δηλωθεί 87τμ κ επειδή δεν υπήρχε κάτοψη , από κάτοψη του από πάνω ορόφου φαινόταν 87τμ, οπότε στο ΠΕΑ δηλώθηκε 87τμ . Τα χαρτιά πήγαν στη τράπεζα αλλά στο Ε1 κ Ε9 το διαμέρισμα φαινόταν 78τμ οπότε είχα παρατηρήσεις . Θέλω να αλλάξω τα τμ , το ΠΕΑ κ τον αριθμό ιδιοκτησίας  . Λογικά πρέπει να κάνω ανάκληση έτσι δεν είναι ;

- Αν το διαμέρισμα είναι πράγματι 87 τμ τότε αφήνεις το ΠΕΑ όπως είναι και τροποποιεί ο πελάτης σου τα Ε9 και Ε1.

 

- Αν όμως είναι 78 τμ, τότε το ΠΕΑ είναι λάθος και χρειάζεται ανάκληση με επαρκή αιτιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι στο ΠΕΑ να αναγράφεται η πραγματική επιφάνεια του διαμερίσματος, ανεξάρτητα τι λέει το συμβόλαιο, το Ε9, το Ε1 ή ότι άλλο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.