Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Να επαναφέρω λίγο το θέμα για τις πολυκατοικίες αν δε σας πειράζει γιατί είναι κανα δυο πραγματάκια που δεν είμαι σίγουρος ότι τα έχω καταλάβει καλά και δεν έχω ξαναασχοληθεί με ΠΕΑ πολυκατοικίας.

 

... Ή υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει

Σε κάθε περίπτωση ο πελάτης σου θα πρέπει να κάνει αιτήσεις για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά. 

Αφού λοιπόν θα γίνει αυτό, γιατί δεν εντάσσεις το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά έτσι ώστε:

  - Να γλιτώσεις τον υπολογισμό των ΜΘΧ

 - Να εξατομικεύσει τις παρεμβάσεις ανα διαμέρισμα ξεχωριστά (π.χ.μόνωση οροφής στο ένα, ηλιακός στο άλλο κουφώματα παντού)

 - Να γλιτώσεις εργασία και συμπλήρωση έξτρα πινάκων που απαιτούνται για πολυκατοικία

 - Να πληρωθείς εσύ παραπάνω (από 1€/τ.μ. θα γίνει 2€/τ.μ. + 250 του συμβούλου για κάθε διαμέρισμα)   ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θελει κουβεντα παιδια το θεμα δεν ειναι απλο

γιατι δε παει σε κεντρικο συστημα θερμανσης που θα κανει την ζωη σου πιο ευκολη

λυσεις υπαρχουν

 

μονο το συστημα θερμανσης περιπλεκει την κατασταση

γενικα νομιζω παει ολο μαζι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και πιάσαμε τις πολυκατοικίες έχω μάλλον μία περίπτωση σε γνωστό μου....

Διαμέρισμα 1ου, σε 4οροφη...

Κτήριο του 78' χωρίς ίχνος μόνωσης. Είχα κάνει στον 2τερο (άκριβώς το ίδιο) ΠΕΑ για ενοικίαση κατηγορία Η.

Στην τωρινή περίπτωση του 1ου, έχει βάλει 2πλους υαλοπίνακες άντε στην καλύτερη να είναι σήμερα κατηγορία Ζ (εντελώς υποθετικά). Θέλει να μπει στο εξοικονομώ....

Τι παρεμβάσεις μπορούν να γίνουν για να έχει νόημα?

Για θέρμανση μιας και υπάρχει κεντρική φυσικού αερίου, δε το συζητάω...

Σκέφτηκα ηλιακό (δεν ξέρω αν έχει)....

Με εξωτερική θερμομόνωση σε πολυκατοικία τι γίνεται? Βασικά αυτό θέλει να κάνει....

Καμιά άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

οι 2πλοι υαλοπινακες για να σε σιγουρος απαιτουν πιστοποιητικα

αφου τους εβαλε ο ηλιακος πολυ καλη λυση

θπροσοψη

τεντες

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε

Εφόσον πρόκειται για διαμ. 1ου ορόφου, ο ηλιακός μάλλον έχει πρόβλημα ως προς το αν επιτρέπεται (από τον κανονισμό της πολυκατοικίας) η τοποθέτηση στο δώμα, καθώς επίσης και με τη διέλευση των σωλήνων.

Η καλύτερη λύση είναι η θερμοπρόσοψη, αλλά και γι' αυτό νομίζω πως θα πρέπει να έχει απόφ. της γ.σ. (τροποποίηση όψης).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

από προσωπικές εμπειρίες σε πόσο χρόνο σας έκαναν την τελική εκταμίευση από τη στιγμή που καταθέσατε τα τιμολόγια;έχω ένα προγράμμα στην Τραπεζα Πειραιώς, έχουν περάσει 3 μήνες σχεδόν από την μέρα που τα κατέθεσα όλα και ακόμα τίποτα...δεν νομίζω να ξανασχοληθώ με την συγκεκριμένη τράπεζα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι η θερμοπρόσοψη, αλλά και γι' αυτό νομίζω πως θα πρέπει να έχει απόφ. της γ.σ. (τροποποίηση όψης).

 

Συμφωνώ οτι είναι η καλύτερη λύση

 

Όμως, είναι εφαρμόσιμη και έχει το προσδοκούμενο αποτέλεσμα ΜΟΝΟ σε εξωτ. τοίχους κλειστούς χωρις ανοιγματα ή που έχουν ανοίγματα όχι με συρρόμενα

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση ο πελάτης σου θα πρέπει να κάνει αιτήσεις για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά. 

Αφού λοιπόν θα γίνει αυτό, γιατί δεν εντάσσεις το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά έτσι ώστε:

  - Να γλιτώσεις τον υπολογισμό των ΜΘΧ

 - Να εξατομικεύσει τις παρεμβάσεις ανα διαμέρισμα ξεχωριστά (π.χ.μόνωση οροφής στο ένα, ηλιακός στο άλλο κουφώματα παντού)

 - Να γλιτώσεις εργασία και συμπλήρωση έξτρα πινάκων που απαιτούνται για πολυκατοικία

 - Να πληρωθείς εσύ παραπάνω (από 1€/τ.μ. θα γίνει 2€/τ.μ. + 250 του συμβούλου για κάθε διαμέρισμα)   ;)

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις το "σε κάθε περίπτωση" σαν να εννοείς ότι είναι καλύτερη λύση.

Ο σκοπός που δεν προτείνω την ένταξη των τριών διαμερισμάτων στο πρόγραμμα με τρεις διαφορετικές αιτήσεις αλλά με μία σαν πολυκατοικία είναι καθαρά ότι σκέφτομαι πως από τις λιγοστές ελπίδες που έχει τώρα να ενταχθεί με μία αίτηση στο πρόγραμμα θα έχει ακόμα λιγότερες να του ενταχθούν εγκαίρως τρεις αιτήσεις. Ξέρω ότι θα πάρω περισσότερα χρήματα με τρία διαμερίσματα, αλλά ο σκοπός μου είναι να γίνει ότι είναι καλύτερο για τον πελάτη και όχι για μένα, έτσι ώστε να αυξήσουμε τις μικρές πιθανότητες που έχει να πάρει κάποια μέρα στο μακρινοοοοο μέλλον λεφτά από το πρόγραμμα.

 

θελει κουβεντα παιδια το θεμα δεν ειναι απλο

γιατι δε παει σε κεντρικο συστημα θερμανσης που θα κανει την ζωη σου πιο ευκολη

λυσεις υπαρχουν

 

μονο το συστημα θερμανσης περιπλεκει την κατασταση

γενικα νομιζω παει ολο μαζι

 

Αυτό είναι και μένα που με προβληματίζει. Το τι γίνεται με τη θέρμανση. Το σίγουρο είναι όπως ξαναείπα ότι θέλει να κάνει κάποιες παρεμβάσεις στο κέλυφος και ίσως κάποιον ηλιακό. Για τη θέρμανση δε μου είπε κάτι, αλλά σκεφτόμουν αν τον ενδιέφερε να φύγει από τον λέβητα τι θα συνέφερε και φυσικά τι μπορεί βάσει προγράμματος να κάνει. Μία κεντρική αντλία θα μπορούσε να τοποθετηθεί... Αλλά μήπως είναι καλύτερα αν έμπαινε μία σε κάθε διαμέρισμα;;;

 

Ικαρε

Εφόσον πρόκειται για διαμ. 1ου ορόφου, ο ηλιακός μάλλον έχει πρόβλημα ως προς το αν επιτρέπεται (από τον κανονισμό της πολυκατοικίας) η τοποθέτηση στο δώμα, καθώς επίσης και με τη διέλευση των σωλήνων.

Η καλύτερη λύση είναι η θερμοπρόσοψη, αλλά και γι' αυτό νομίζω πως θα πρέπει να έχει απόφ. της γ.σ. (τροποποίηση όψης).

 

tetris αυτό για τον ηλιακό νομίζω ότι είναι σχετικό. Εξαρτάται από την πολυκατοικία. Στο πατρικό μου που είναι διαμέρισμα πρώτου ορόφου 5ώροφης πολυκατοικίας οι δικοί μου είχαν βάλει ηλιακό πριν 10 χρόνια (γιατί δεν είχε εξαρχής) χωρίς κανένα πρόβλημα. Ομολογώ ότι δε θυμάμαι τι λέει το καταστατικό από τότε, αλλά θυμάμαι ότι τον είχαν βάλει χωρίς κανένα πρόβλημα από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες. Προφανώς συνέναισαν. Επίσης στο διαμέρισμα που μένω εγώ τώρα, το καταστατικό προβλέπει ότι πρέπει να συναινέσουν οι ιδιοκτήτες, αλλά και πάλι συναίνεσαν. Γενικά νομίζω ότι είναι θέμα να έχεις νορμάλ γειτόνους (πράγμα όχι και τόσο νορμάλ στις μέρες μας βέβαια θα μου πεις). Επίσης σε εξοικονομώ σε διαμέρισμα πρώτου ορόφου (σε οικογενειακό διώροφο βέβαια και όχι πενταώροφο) δεν μου ζητήθηκε από την τράπεζα κάτι για συναίνεση ιδιοκτητών. Επίσης και για θερμοπρόσοψη δεν μου ζητήθηκε ποτέ κάτι. 

 

Τώρα αν ο λόγος που το λες είναι όχι για την ένταξη στο πρόγραμμα αλλά για το αν θα αντιμετωπίσει τυχόν προβλήματα μετά στην κατασκευή δεν το ξέρω και πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο. Νομίζω όμως ότι αυτό λύνεται εύκολα με ένα διάβασμα του καταστατικού (που λογικά θα απαγορεύει όντως τις παρεμβάσεις σε κοινόχρηστους χώρους) και μία εκ των προτέρων συνεννόηση με τους υπόλοιπους της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

@TRZ

Γράφεις αναλυτικά τα στοιχεία της α.θ. όπως αυτά είναι καταχωρισμένα στη λίστα του ΥΠΕΚΑ, κι επί πλέον αναφέρεις COP & EER

Πώς ξέρεις ότι θα τη χρησιμοποιεί μόνο για θέρμανση? Συνεπώς, θα καταχωρίσεις υποχρεωτικά και τα στοιχεία της ψύξης. 

 

@giorgosax

έχεις δύο επιλογές:

- είτε ζητάς τη βοήθεια πολιτικού ή αρχιτέκτονα

- είτε θα υπολογίσει την επιφάνεια αυτός που θα κάνει την κατασκευή. Έτσι κι αλλιώς, θα πληρωθεί με τα μ² που θα κατασκευάσει.

πάντως καλύτερη (από άποψη θερμομόνωσης) είναι η τοποθέτηση του μονωτικού στην πλάκα (κάτω από τη στέγη)

 

ξερω οτι πελατησ εχει επιδαπεδια και δεν θα βαλει fancoils

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο που ξέχασα να ρωτήσω στο προηγούμενο ποστ μου.

Η μόνωση της ταράτσας, μπορεί να ενταχθεί και σε αίτηση για πολυκατοικία και σε αίτηση για μεμονωμένο οροφοδιαμέρισμα τελευταίου ορόφου; Γιατί έχω ακούσει να γίνονται και τα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.