Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

 Στην κατηγορία Δ1  είναι    εξωτερικά συστήματα σκίασης και εξώφυλλα όπου περιλαμβάνονται και α) οι τέντες και τα β)εξώφυλλα με μέγιστο ποσό 2500€

 

i)   Εφόσον είναι διαφορετικός ο προμηθευτής,  δηλώνεται στο έντυπο παρεμβάσεων  σε διαφορετικό κελί μεν αλλά στην ίδια κατηγορία δαπάνης?

 

 

ii)   Έχει αλλάξει κάποιος απο σας προμηθευτή στη συνέχεια και με την προκαταβολή που έχει πάρει τι γίνεται τοτε?

 

Ευχαριστώ, 

 

ι) Ναι στην ίδια κατηγορία 1Δ και το γράφεις στην περιγραφή. Τέντες στο ένα εξώφυλλα στο άλλο κελί

 

ιι) Προμηθευτή μπορείς να αλλάξεις το έχω κάνει αλλά δεν είχε δοθεί προκαταβολή 30% . Τώρα αν εχει πάρει κάποιος τη προκαταβολή... μπέρδεμα μου μυρίζει, ρώτα στην τράπεζα του πελάτη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

1) ποια ειναι τα παραστατικα αυτα? Δεν κοβω μονο ΑΠΥ? Απλές εξοφλητικές αποδείξεις μία για κάθε ΑΠΥ

2) το ποσο που κοβω ειναι με ΦΠΑ σωστα Ναι ημερομηνια για το 2ο τι βαζω? πριν το ΠΕΑ Όχι μετα το ΠΕΑ? Ναι ή ίδια με την του ΠΕΑ

3) μου ειπατε οτι δεν το πληρωνω και στην τραπεζα...σωστα? Σωστά

σελ 1...να εχω και ΑΠΥ συμβουλου. Ναι

4) βαζω στην αποδειξη, ολο το ποσο, συν ΦΠΑ δηλ 250 + 57,5=307,50? Ναι...ημερομηνια? Μετά την ημερομηνία του τελευταίου παραστατικού των προμηθευτών επι πιστωση? Ναι

 

 

και τωρα τα αγγουρια...

σελ 2....κατω κατω εχει πινακα με

5)τελικο επιλεξιμο προυπολογισμο...ποιος ειναι ? Το άθροισμα των τιμολογίων των προμηθευτών

6)ποσο επιχορηγησης..ποιο ειναι? Το μικρότερο ποσό μεταξύ του αθροίσματος των τιμολογίων και του συνολικού  εγκεκριμένου προϋπολογισμού 

7)επιλεξιμο κοστος επιθεωρησεων...ποιο ειναι ?...συνολο? Ναι με φπα? Ναι

8 ) επιλεξιμο συμβουλου...ποιο ειναι ? 307,50 με φπα? Ναι

9)ίδια κεφαλαια.? Η διαφορά : Άθροισμα τιμολογίων προμηθευτών - εγκεκριμένος προϋπολογισμός αν είναι θετική, αν είναι αρνητική ή μηδέν τότε δεν γράφεις τίποτε

 

Ολα καλα με μια σημειωση

Το ποσο της επιχορηγησης ειναι το αντιστοιχο ποσοστο (70% ή 35%) του επιλεξιμου προυπολογισμου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Σε περίπτωση που διαμέρισμα που θέλει να ενταχθεί στο Πρόγραμμα, έχει ήδη πιστοποιητικό που είχε εκδοθεί για ενοικίαση τι κάνουμε?

Μαζί με το ΠΕΑ θα επισυνάψεις το προσάρτημα, στο οποίο γράφεις τα στοιχεία του σεναρίου που προτείνεται για το "εξοικονομώ"

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Παρακαλώ, τα φώτα σας:

 

Σε περίπτωση τοποθέτησης Ατομικού Επιτοίχιου Λέβητα Φυσικού Αερίου σε διαμέρισμα που επιθυμεί να αποκοπεί από τον υπάρχοντα κεντρικό λέβητα πετρελαίου της πολυκατοικίας, απαιτείται ή όχι η συμπλήρωση του πεδίου «γ. Ειδική αιτιολόγηση αλλαγής καυστήρα λέβητα/ Προσδιορισμός ανώτατης ισχύος λέβητα» στο Παράρτημα VII, σελ. 4;

 

Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως όχι, δεν απαιτείται.

Η συμπλήρωση ή μη του πεδίου, νομίζω ότι διευκρινίζεται ξεκάθαρα στον οδηγό του προγράμματος (σελ. 14, παρ. 3):

Ειδικά για την περίπτωση πρότασης αντικατάστασης καυστήρα/ λέβητα πετρελαίου με νέο ίδιας τεχνολογίας θα πρέπει με βάση τα χαρακτηριστικά τους και τα αποτελέσματα της ανάλυσης καυσαερίων να τεκμηριώνεται επαρκώς, από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή, η ανάγκη για την αλλαγή έναντι συντήρησης ή χημικού καθαρισμού (π.χ. λέβητας που έχει υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές).

 

Κατά τη γνώμη μου, ο Ατομικός Επιτοίχιος Λέβητας Φυσικού Αερίου κατ’ αρχήν δεν αποτελεί «αντικατάσταση», αλλά εκ νέου τοποθέτηση. Επίσης, δεν είναι «ίδιας τεχνολογίας» με τον κεντρικό λέβητα πετρελαίου, αφού είναι τοπικό αυτόνομο σύστημα με άλλη πηγή ενέργειας.

Πέρα από την ως άνω ερμηνεία, πριν από περίπου ένα χρόνο έθεσα το ερώτημα τηλεφωνικά στην τότε γραμμή υποστήριξης του προγράμματος (210-6969813) και η απάντηση που μου δόθηκε ήταν πως όχι, δεν απαιτείται.

 

Αλλά...

Πριν από μερικές μέρες έλαβα παρατήρηση από «τραπεζικό σύμβουλο» ο οποίος μου ζητούσε να συμπληρώσω το πεδίο. Αρνήθηκα, αναπτύσσοντας την ως άνω επιχειρηματολογία μου.

Για να είμαι καλυμμένος, έστειλα και έγγραφο ερώτημα στο νέο help desk του ΕΤΕΑΝ (infotexoik).

Μετά από 10 ημέρες μου ήρθε μια ξερή, λιτή και ανυπόγραφη απάντηση: «Nαι απαιτείται η συμπλήρωση του πεδίου».

 

Τι γίνεται; Είμαι λάθος;

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια δεν είσαι λάθος,  αλλά με αυτούς τους άσχετους γραφειοκράτες "τραπεζικούς σύμβουλους" που μπλέξαμε θα πρέπει να εξηγούμε και τα αυτονόητα και πάλι δεν θα βγάζουμε άκρη.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις, θέλουν να δουν απλά να υπάρχει κάτι γραμμένο στο πεδίο γ, που πιθανόν και να μην το διαβάζουν καν ή αν το διαβάζουν μπορεί και να μην το καταλαβαίνουν.

 

Προσωπικά προκειμένου να κάνω την δουλειά μου, στην συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις γράφω μια απλή τυπική δικαιολογία του τύπου "ο υφιστάμενος λέβητας έχει μικρό βαθμό απόδοσης" ή "για την αυτονόμηση του διαμερίσματος από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας" ή κάτι παρόμοιο ανάλογα με την περίπτωση και ξεμπλέκω.

 

Σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, χαίρομαι που συμφωνούμε.

Γιατί λοιπόν το ΕΤΕΑΝ (infotexoik) μου απάντησε ότι απαιτείται;

Αν κι αυτοί είναι άσχετοι, τότε έχουμε πρόβλημα, αφού αυτοί είναι υπεύθυνοι του τελικού ελέγχου του φακέλου...

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα τους γράφεις αυτό που θέλουν, γιατί να έχεις πρόβλημα; Δεν γράφεις κάτι λάθος...

 

Προχώρα το δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, μου έχει τύχει αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Nick, όπως είπα, αρνήθηκα να συμπληρώσω το πεδίο, θεωρώντας ότι έχω 100% δίκιο.

 

Η απάντηση "έκπληξη" του ΕΤΕΑΝ μου ήρθε με 10 μέρες καθυστέρηση, οπότε δεν μπορούσα πια να κάνω κάτι (ο φάκελος είχε ήδη φύγει με το πεδίο ασυμπλήρωτο). Συν το ότι θα ήταν σαν να παραδέχομαι στον «τραπεζικό σύμβουλο» ότι αυτός είχε δίκιο κι εγώ άδικο.

 

Ο προβληματισμός μου όμως, έχει να κάνει κυρίως με την απάντηση του ΕΤΕΑΝ.

Αν εσύ, όπως κι εγώ, έχουμε δίκιο και δεν απαιτείται η συμπλήρωση του πεδίου, τότε μου έδωσαν μια ΛΑΘΟΣ απάντηση.

Και μου την έδωσαν αυτοί που υποτίθεται ότι είναι η Ανώτατη Αρχή, αυτοί που μας ελέγχουν, αλλά και μας συμβουλεύουν υπεύθυνα και με σοβαρότητα (αυτό το ρόλο έχει νομίζω το νεοσύστατο help desk).

 

Πώς εγώ λοιπόν θα λύσω έγκυρα (και έγκαιρα) τις απορίες μου και πως θα προστατευτώ από την βλακεία και την ασχετοσύνη κάθε «τραπεζικού συμβούλου», όταν η ίδια βλακεία διακατέχει και το infotexoik;

 

Ρητορικό το ερώτημα...

Σ’ ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου.

Θα εφαρμόσω τη συμβουλή σου (με κρύα καρδιά) σε μελλοντικές περιπτώσεις.

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Α/Θ με επικουρική χρήση λέβητα (προφανώς για τις πολύ κρύες μέρες) περνάει στο πρόγραμμα? Αν ναι πως το δηλώνω στο λογισμικό? πχ έχω 2 συστήματα θέρμανσης κανονικά και στους μήνες θέρμανσης βάζω από 0.5 έκαστο? Είναι κάτι άλλο? Δεν πρόλαβα να το μελετήσω και πολύ καλά....

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει η ΑΘ κανονικα.

Υποθετω εχεις ηδη εγκατεστημενο λεβητα που θα ειναι support της ΑΘ τις κρυες μερες του χειμωνα?

Η θες να περασεις ΚΑΙ λεβητα παραλληλα με την ΑΘ? Νομιζω αυτο δε γινεται.

 

Στο προγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ο λεβητας δε θα φαινεται καθολου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.