Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν μπορείς να βγάλεις 2ο ΠΕΑ για το ίδιο ακίνητο εντός της δεκαετίας ισχύος του 1ου, εκτός αν στο ακίνητο έχουν γίνει παρεμβάσεις ή έχει γίνει αλλαγή χρήσης του.

 

Πως θα "ενωθεί" το 2ο ΠΕΑ για το εξοικονόμηση με το 1ο; Το ΠΕΑ που υπάρχει αυτή τη στιγμή έχει βγει για ενοικίαση. Μπερδεύτηκα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αντίστοιχη ερώτησή μου στην ΕΥΕΠΕΝ πριν από 1 χρόνο (12/11/2013), μου απάντησαν :

  1. Το ΠΕΑ μετά την έκδοσή του έχει ισχύ 10 ετών, αφορά στο ακίνητο και όχι στα πρόσωπα και μπορεί να εκδοθεί σε αντίγραφα προκειμένου να παραδοθεί σε περισσότερους από έναν εμπλεκόμενους. Ανακαλείται μόνο σε περίπτωση αλλαγής στοιχείων που επηρεάζουν το ενεργειακό προφίλ του κτιρίου [υλοποίηση ενεργειακών παρεμβάσεων, αλλαγή χρήσης]. Σε περίπτωση συνεχόμενων δικαιοπραξιών εντός της διάρκειας ισχύος του, στα αντίστοιχα έγγραφα γίνεται μνεία του αριθμού πρωτοκόλλου και του κωδικού ασφαλείας του ΠΕΑ που έχει ήδη προσαρτηθεί στην πρώτη δικαιοπραξία.

[Σημ.: κάθε συμβολαιογράφος για την κατάρτιση πράξης αγοραπωλησίας υποχρεούται να ελέγξει την εγκυρότητα του ΠΕΑ από το πληροφοριακό σύστημα του Αρχείου Επιθεώρησης Κτιρίων της ΕΥΕΠΕΝ, να μνημονεύσει στο συμβόλαιο τον αριθμό πρωτοκόλλου του ΠΕΑ και να προσαρτήσει το έντυπο – απόσπασμα ΠΕΑ, που εκδίδεται από το παραπάνω πληροφοριακό σύστημα και περιέχει τα βασικά στοιχεία του ΠΕΑ. Η υλική πράξη της παράδοσης – παραλαβής ΠΕΑ δηλώνεται από τους συμβαλλόμενους ενώπιον συμβολαιογράφου, συντάσσεται, δε, και υπογράφεται σχετική πράξη.]

  1. Ο λόγος έκδοσης ΠΕΑ καταχωρείται για καθαρά στατιστικούς λόγους στο σύστημα και δεν επηρεάζει ενεργειακά ή άλλα στοιχεία του κτιρίου. [ΠΕΑ που έχει εκδοθεί για πώληση ή ενοικίαση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το πρόγραμμα «εξοικονόμηση κατ' οίκον».]
  2. Σχετικά με τα ΠΕΑ που εκδίδονται στο πλαίσιο του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον» σας επισημαίνουμε ότι, σε περίπτωση:

1.αλλαγής των προτεινόμενων παρεμβάσεων ή/και

2.λανθασμένης αναγραφής του ονόματος του ιδιοκτήτη, της διεύθυνσης του ακινήτου και του ταχυδρομικού κώδικα,

το ΠΕΑ δεν ανακαλείται και δεν αντικαθίσταται.

Στην πρώτη από τις παραπάνω περιπτώσεις, ο ενεργειακός επιθεωρητής συμπληρώνει το συνημμένο προσάρτημα, περιγράφοντας, ως μία ενιαία πρόταση, το σύνολο των σχεδιαζόμενων παρεμβάσεων.

Στη δεύτερη περίπτωση, τα ορθά στοιχεία συμπληρώνονται στο πεδίο του προσαρτήματος «Παροράματα».

Διευκρινίζεται ότι το προσάρτημα δεν υποβάλλεται ηλεκτρονικά και μπορεί να αναζητηθεί στην ηλεκτρονική ιστοσελίδα www.buildingcert.gr [Πληροφοριακό Υλικό].

 

Α. Γαλάτη

Αρχιτέκτονας Μηχανικός Ε.Μ.Π. MSc

Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας & Κλιματικής Αλλαγής

Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας

Μεσογείων 119, 101 92  ΑΘΗΝΑ [7ος Όροφος]

email: [email protected]

τηλ.   211 01 0000 2

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

nick_61 ευχαριστώ! Βρήκα και αυτό το θέμα. το οποίο και περιλαμβάνει αρκετά από τα ερωτήματα.  ​

 

Edit: 

1) Στο προσάρτημα ΠΕΑ τι θα γραφτεί; 

2) Πως είμαστε σίγουροι ότι ο Χ μηχανικός δεν έχει κάνει κάποιο λάθος στην επιθεώρηση, και ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα στη δική μας δεύτερη; Πέραν από αυτό, στο έντυπο των παρεμβάσεων θα σφραγίσουμε την εξοικονόμηση που έβγαλε ο Χ μηχανικός δίχως να έχουμε το xml του;

3) Μήπως θα πρέπει να τρέξουμε ξανά καινούριο ΠΕΑ για να τσεκάρουμε τα αποτελέσματα του συναδέλφου; Και αν υπάρχει κάποιο θέμα; Αρχίζουμε τα τηλέφωνα; 

4) Μήπως να βασιστούμε στη δική μας αποτύπωση και να κάνουμε καινούριο ΠΕΑ (δηλωμένο ως 1ο για Εξοικονόμηση αυτή τη φορά); 

 

Απάντηση σε ερώτημα ήθελα να δώσω και τελικά δημιούργησα δικά μου ερωτήματα!!  :shock: 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη ερώτησή μου στην ΕΥΕΠΕΝ πριν από 1 χρόνο (12/11/2013), μου απάντησαν :

  1. Το ΠΕΑ μετά την έκδοσή του έχει ισχύ 10 ετών, ......... Η κυρία που το υπογράφει γνωρίζει γραφή και ανάγνωση ? Αν ναι, θα έπρεπε να ξέρει οτι απο το Φλεβάρη του 2013 έχει ψηφιστεί ο Ν. 4122/13 που καταργεί την ισχύ της δεκαετούς διάρκειας του ΠΕΑ και προβλεπόταν με το Ν. 3661/2008, αλλά κάποια *** υπάλληλος το σύνταξε και αυτή το υπέγραψε αβλεπή !!!! :confused:

 

Συνεπώς απο το Φλεβάρη του 2013 το ΠΕΑ έχει ισχύ αορίστου χρόνου, με μόνη εξαίρεση (να εκδοθεί νέο) τις επεμβάσεις που αναβαθμίζουν ενεργειακά το κτήριο. !!!!

Edited by hkamp
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω θα πραξω οπως ο νικ61

εαρλ ο λογος εκδοσης ειναι στατιστικο στοιχειο

1 πεα καθε 10 χρονια......

 

ΥΓ 5λ μετα......  την σελιδα 425 μολις την ειδα λολ

 

εαρλ το οτι κανεις προσαρτημα ΔΕ σημαινει οτι ΔΕ κανεις ΠΕΑ

αλλο κανω πεα ..... αλλο αναιβαζω στο συστημα το πεα

 

δε ξερα αν πιανεις την διαφορα ;)

 

δλδ κανεις πεα αλλα τα αποτελεσματα τα γραφεις στο προσαρτημα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

δλδ κανεις πεα αλλα τα αποτελεσματα τα γραφεις στο προσαρτημα

 

Είχα την εντύπωση ότι στο προσάρτημα γράφεις, όντας ο ίδιος πάντα επιθεωρητής που έκανε το ΠΕΑ, αυτά που απάντησαν και στον nik_62 περί αλλαγής παρεμβάσεων και διόρθωσης στοιχείων ιδιοκτήτη ή και αρίθμησης διαμερίσματος.

 

Απορίες: 

Γίνεται να τρέξεις (όχι να ανεβάσεις στο buildingcert) καινούριο ΠΕΑ έπειτα από δική σου αυτοψία, να βάλεις δικά σου σενάρια, να βγάλεις δικά σου αποτελέσματα, και να τα βάλεις σε προσάρτημα που συνοδεύει ΠΕΑ με υπολογισμούς άλλου μηχανικού; Είναι λογικό; 

 

Αναφέρεις ξεκάθαρα ότι εσύ πραγματοποίησες καινούριους υπολογισμούς στο προσάρτημα; Δηλαδή στην τελική "ακυρώνεις" (τρόπον τινά) το προηγούμενο ΠΕΑ έμμεσα, και μόνο στο πλαίσιο του εξοικονόμηση;

 

Και εάν στη χειρότερη των περιπτώσεων οι υπολογισμοί του άλλου μηχανικού δεν ταιριάζουν με τους δικούς σου; (Τα έγραψα και στο #4244)

 

Δεν το έχω δει αυτό κάπου (ακόμα) αλλά και σαν ιδέα και μόνο μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει. 1000 φορές καινούριο ΠΕΑ.

 

Ψάχνω να βρω άκρη στο ερώτημά σου OTTO στο Ν.4122/13 που παρέθεσε παραπάνω ο dib. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τον ακυρώνεις, παρεμβάσεις προτείνεις, που αφορούν συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Το οποίο μάλιστα κλείνει με το 2ο ΠΕΑ.

Τώρα αν θα έχεις διαφορές και στο υπάρχον κτήριο...

10 μηχανικούς να βάλεις να περάσουν το ίδιο κτήριο, 10 διαφορετικά αποτελέσματα θα πάρεις.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

καταναλωσεις δικου του 1234,1234 δικου σου 1235,1238 ολα οκ προσαρτημα

................ // ................   1234,1234 .......//......  5678,9999 υδ ιδιοκτητη για ανακληση για διαφορες

και τεχνικη εκθεση δικη σου

μολις ανακληθει κανεις το καινουριο πεα

 

σορρυ που γραφω ετσι αλλα πνιγομαι :mrgreen: :shock: 8-) :evil: :evil:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

 

Μα δεν τον ακυρώνεις, προτάσεις προτείνεις, που αφορούν συγκεκριμένο πρόγραμμα.

 

Προτάσεις βάση δικών μου υπολογισμών σε ΠΕΑ που έχει γίνει με υπολογισμούς άλλου μηχανικού. Τέλος πάντων, δεν το έχω δει κάπου επομένως δεν το γνωρίζω. Μου φαίνεται όμως περίεργο για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, εφόσον επαναπραγματοποιείται μια ενεργειακή επιθεώρηση για συγκεκριμένο σκοπό, θα έπρεπε να συνταχθεί καινούριο πιστοποιητικό. Ένας μηχανικός υπολογίζει, βάζει σενάρια, και βγάζει την εξοικονόμηση ενέργειας σε ένα ΠΕΑ. Στην περίπτωση του προσαρτήματος λοιπόν, δύο μηχανικοί υπολογίζουν, δύο βγάζουν σενάρια, δύο βγάζουν εξοικονόμηση, σε ένα ΠΕΑ... Το ζουμί τώρα, ο δεύτερος μηχανικός με το προσάρτημα πληρώνεται από το πρόγραμμα ή από τον ιδιοκτήτη;; Ο πρώτος όμως έχει πληρωθεί κανονικά.. Γραφειοκρατία θέλετε πείτε το; Λάθος; Σωστό; Περίεργο; Εδώ είμαστε για να συζητούμε! 

 

ΥΣ1: Αρχίζει το match οσονούπω! :)

ΥΣ2: Φυσικά επικοινωνία με συνάδελφο και στην τελική ανάκληση με ΥΔ ιδιοκτήτη σε περίπτωση σοβαρών διαφορών που γράφει και ο OTTO..

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.