Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εμένα πάλι μόνο μία φορά δεν "έπιανε" το 30% ή αλλαγή κατηγορίας......

 

Υ.Γ.

Στο σενάριο μην ξεχνάτε να αλλάζετε και τον αερισμό.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά κάνεις τους υπολογισμούς δεν "ανεβαίνει". Αν δεν υπάρχει σύστημα θα χρησιμοποιήσεις αυτό του κτιρίου αναφοράς. Στη θέση σου θα αγνοούσα το υφιστάμενο με την προϋπόθεση πως θα τοποθετηθεί νέο (όπως σου γράφει και ο Πάνος).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας!

Μπορώ να αγνοήσω τον υπάρχοντα ηλιακό, όταν δεν υπάρχει θερμοσίφωνας? Τι θα γίνει με το ΖΝΧ. Να δηλώσω ότι υπάρχει θερμοσίφωνας και στο σενάριο να τον καταργήσω?

Link to comment
Share on other sites

Αν -ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ :grin: - μια βδομάδα μετά την έκδοση του 1ου ΠΕΑ έρθει η ΕΥΕΠΕΝ για έλεγχο και δει σπλιτάκια που φαίνονται πως δεν είναι "του κουτιού" και κανένα άλλο σύστημα θέρμανσης, τότε τι;

Πάνο είχα διαμέρισμα με ηλικιωμένους που "κάθονταν" σε τζάκι στο ένα δωμάτιο με σίγουρη διαφορά Τ μεγαλύτερη από 4Κ από τα υπνοδωμάτιά τους. Το άλλο τμήμα ήταν σαν κλειστό. 90τμ διαμέρισμα. Χωρίζεις; Πρέπει και ας είναι υπερβολικό. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω είμαι σε κλιματιστικό (όχι Inverter-δεν είναι του κουτιού) το οποίο μου δίνει 21.7oC σε δωμάτιο ενώ στο διπλανό έχω 15.1oC. Μετρημένες επί πραγματικού αυτή τη στιγμή που γράφω οι Τ. Και σου λέω πως από εδώ σας γράφω, εδώ είναι η "χρήση" του ΚΕΝΑΚ (ακόμα και με τις ώρες να το δεις).

 

Γι αυτό λέω. Κατά περίπτωση. Έχουμε την ευθύνη όσων προσθέτουμε. Και εσύ ξέρεις και ο Κώστας και ο οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα. Είναι ευέλικτη η ΤΟΤΕΕ ώστε να προσθέτεις τι συμβαίνει πραγματικά. Ίσως πολύ ευέλικτη και συζητάμε μεταξύ μας για ώρες, ο ένας λέει "έτσι θα το βάζω", ο άλλος λέει "όχι, έτσι θα το βάζω" κ.ο.κ.

Νομίζω κανένας δεν είναι λάθος και είναι θέμα θεώρησης. Τρανταχτά πράγματα προφανώς δεν τα παραγνωρίζουμε. Δεν θα απέκρυπτες το σύστημα αλλά το να πεις οτι χρησιμοποιείται μόνο εκεί δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορείς να το κάνεις.

 

Απλά 2 χρόνια πίσω εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων εβαζαν αντλίες θερμότητας διαιρούμενου τύπου (αυτά τα κλιματιστικά, τα split) μόνο για ψύξη. Είχαμε τον υπέροχο λέβητα πετρελαίου και κανένας δεν τα έβαζε για θέρμανση. Αν μου έρθει για έλεγχο σε υπάρχουσα κατάσταση και δει κλιματιστικά τα οποία τα έχω προσθέσει (δεν τα έκρυψα, τα προσέθεσα στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) στην ψύξη θεωρώ πως δεν έχω θέμα καθώς μπορώ να το τεκμηριώσω (το θέμα της μη χρήσης σε θέρμανση).

2 χρόνια πίσω δεν "κλείνονταν" βεβαίως και σε ένα δωμάτιο στα διαμερίσματα...

 

Γι αυτό λέω εν κατακλείδι το εξής:

Η θεώρηση του ποσοστού είναι θεώρηση οτι μια αντλία διαιρούμενου τύπου που βρίσκεται σε ένα διαμέρισμα 100τ.μ. καλύπτει και τα 100τ.μ. σε αυτό το ποσοστό (πχ 15%) ασχέτως που βρίσκεται (σε ποιό δωμάτιο). Επίσης το σύστημα αναφοράς καλύπτει σε ποσοστό (το υπόλοιπο ποσοστό) και τα 100τ.μ. συμπεριλαμβανομένου και του δωματίου που βρίσκεται το κλιματιστικό ενώ εκεί δεν υπάρχει ανάγκη.

Θεώρηση προφανώς λανθασμένη καθώς ακόμα και 19άρι κλιματιστικό στο ένα δωμάτιο αδυνατεί να καλύψει το διπλανό υπνοδωμάτιο εξαιτίας του τρόπου μετάδοσης.

Δεν καλύπτει λοιπόν όλα τα τ.μ. Καταλαβαίνω πως υπολογιστικά μπορεί να βολεύει. Είναι όμως παραδοχή (του %) "πάνω" σε μια άλλη παραδοχή (του θεωρητικού συστήματος με βα 0.935). Προτιμώ να κάνω μία μόνο παραδοχή: οτι οι ζώνες μεταξύ τους δεν ανταλλάσουν θερμότητα. Και να ειναι η μοναδική.

 

Μπορώ να αγνοήσω τον υπάρχοντα ηλιακό, όταν δεν υπάρχει θερμοσίφωνας? Τι θα γίνει με το ΖΝΧ. Να δηλώσω ότι υπάρχει θερμοσίφωνας και στο σενάριο να τον καταργήσω?

Αν είναι συνδεδεμένος πως θα το αγνοήσεις; Υπάρχει το σύστημα και το καταγράφεις. Δες pm...

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

@Sw0rdf1sh

Λάμπρο δυο παρατηρήσεις μόνο σε όσα έγραψες.

  1. Εξετάζουμε τη διαφορά θερμοκρασίας σχεδιασμού μεταξύ δύο χώρων και όχι την μετρούμενη.
     
  2. Δεν είπα πως ένα κλιματιστικό τοποθετημένο σε ένα χώρο καλύπτει τις ανάγκες και γειτονικών χώρων ή ακόμα και όλο το διαμέρισμα. Προφανώς και θεωρώ πως καλύπτει μόνο το συγκεκριμένο χώρο, άσχετα αν πολλές φορές πρακτικά αφήνουμε ανοικτή καμιά πόρτα ώστε να καλύπτει κάπως και κανένα διάδρομο. Συμφωνώ όμως και είναι πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου πως:

    Επίσης το σύστημα αναφοράς καλύπτει σε ποσοστό (το υπόλοιπο ποσοστό) και τα 100τ.μ. συμπεριλαμβανομένου και του δωματίου που βρίσκεται το κλιματιστικό ενώ εκεί δεν υπάρχει ανάγκη.

Θερμική σύζευξη μεταξύ των ζωνών έτσι κι αλλιώς θεωρούμε (με υπόδειξη της ΤΟΤΕΕ) πως δεν υφίσταται, αν και μας δίνεται αυτή η δυνατότητα βάση ευρωπαϊκών προτύπων.
Link to comment
Share on other sites

αν και μας δίνεται αυτή η δυνατότητα βάση ευρωπαϊκών προτύπων.

Και εξελληνισμένο: ΕΝ 13790 - Μηνιαία μέθοδος (Ελευθερία Αλεξανδρή) - Academia.edu

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

επειδη με ρωτουν και δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα, ποια τραπεζα, απο την εμπειρια σας, πιστευετε οτι ειναι καταλληλοτερη για να απευθυνθει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Αλλος πελατης δεν θελει να παρει δανειο αλλα να πληρωσει την ιδια συμμετοχη.Γίνεται αυτό?

 

Έχει κανείς γνώμη για το αν γίνεται αυτό; Κόψανε πελάτη μου για δάνειο 1000 ευρώ, ο οποίος όμως δέχεται να πληρώσει τη συμμετοχή του, απλά θέλει την επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.