Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ' οίκον.

Σε ένα οικόπεδο υπάρχει άδεια του 1972 για δύο ισόγεια διαμερίσματα (κατοικίες)τα οποία ακουμπάνε μεταξύ τους. Στην πραγματικότητα όμως τα δύο διαμερίσματα είναι ανεξάρτητα ενώ κάτω από αυτά υπάρχουν και δύο υπόγεια τα οποία από την μπροστινή πλευρά τους είναι ξεμπαζωμένα και χρησιμοποιούνται ως κατοικίες.  Ο ιδιοκτήτης του ενός εκ των δύο διαμερισμάτων θέλει να εντάξει το ισόγειο διαμέρισμα που του ανήκει στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ'οίκον.Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:

1. Το ΠΕΑ που θα εκδοθεί θα πρέπει να βγει μόνο για το ισόγειο και άρα θα αφορά τμήμα κτιρίου και όχι ολόκληρο το κτίριο?

2. Η χρήση κτιρίου που θα δηλωθεί θα είναι μονοκατοικία ή πολυκατοικία? 

Link to comment
Share on other sites

Απορία μιας και δεν μου έχει ξανατύχει...

Σε μονοκατοικία ισόγειο-όροφος-υπόγειο, έχω το υπόγειο θερμαινόμενο χώρο ήδη και ο πελάτης σκέφτεται για αντλία θερμότητας+θερμομόνωση δώματος.

Στο ΠΕΑ θα εμφανίσω το υπόγειο σαν θερμαινόμενο χώρο δηλαδή ότι είναι και η συνολική επιφάνεια? Η θα με πετάξει έξω το πρόγραμμα μιας και τα τετραγωνικά του υπογείου, δεν προσμετρούνται στα τετραγωνικά που εμφανίζει η οικοδομική άδεια? Να το θεωρήσω αυθαίρετα σαν ΜΘΧ να το εξετάσω μεν, αλλά να μην το προσθέσω στη θερμαινόμενη επιφάνεια? 

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μπερδεμένο.

Εγώ θα το αντιμετώπιζα ως μθχ (εκτός κι αν έχει εσωτερική επικοινωνία με το ισόγειο, χωρίς διαχωριστικά), μόνο ως προς το ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το πρόγραμμα.

Δες όμως, μήπως το έχουν "νομιμοποιήσει" με  κάποιο τρόπο, οπότε το περνάς κι αυτό ως θ.χ..

Link to comment
Share on other sites

Δες όμως, μήπως το έχουν "νομιμοποιήσει" με  κάποιο τρόπο, οπότε το περνάς κι αυτό ως θ.χ..

 

Εννοείς ότι άμα έχει εσωτερική σκάλα θα πρέπει να έχει νομιμοποιηθεί και τότε και μόνο μπορώ να το περάσω σαν θερμαινόμενο χώρο χωρίς εμπλοκή για το πρόγραμμα? 

Αν όχι, ή δεν έχει εσωτερική σκάλα, το παίρνω σαν ΜΘΧ μη τυχών με πετάξει έξω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπόγειο έχει "νομιμοποιηθεί" ως χώρος κύριας χρήσης, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τα επί πλέον μ² της άδειας.

Επίσης, και ανεξαρτήτως νομιμοποιήσεων, αν υπάρχει εσωτερική επικοινωνία χωρίς διαχωριστικά (πόρτες, τοίχοι) θα πρέπει να θεωρηθεί ως ενιαίο.

Αν υπάρχει εσωτερική πόρτα προς το υπόγειο, μπορείς (κάνοντας "ζαβολιά") να το περιγράψεις ως μθχ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, από ότι μου είπε έχει πράξεις νομιμοποίησης βέβαια θα το τσεκάρω και θα πράξω όπως λες, γιατί έχει και κάτι Η/Χ τακτοποιημένους, μήπως και δεν είναι μέσα το υπόγειο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι.. Διάβασα καμιά 40αριά σελίδες από το τόπικ αλλά δεν το πέτυχα κάπου..

Έστω ότι έχω καταθέσει ένα φάκελό-αίτηση για ένταξη στο πρόγραμμα (1ο ΠΕΑ, έντυπα, αιτήσεις, ΥΔ κλπ κλπ).

Στην πορεία και πριν να εγκριθεί η αίτηση ή να υπογραφεί σύμβαση, ας πούμε ότι ο ιδιοκτήτης αποφασίζει ότι θέλει τη μία από τις παρεμβάσεις που προτείναμε να την κάνει άλλος ανάδοχος και όχι αυτός που είχε αρχικά, για το χ,ψ λόγο. 

Μπορεί;Έχω την εντύπωση ότι μπορεί αλλά δεν ξέρω ακριβώς ποια είναι η διαδικασία και σε ποια φάση γίνεται.

Είναι απλό να γίνει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μπορεί.

1. Αν ζητάει προκαταβολή, τότε πρίν την υπογραφή της σύμβασης ενημερώνει την τράπεζα για την αλλαγή (με υ.δ. για το ΙΒΑΝ του νέου προμηθευτή).

2. Αν δεν ζητήσει προκαταβολή τότε απλά στη 2η επιθεώρηση θα κατάθεση το τιμολόγιο του νέου προμηθευτή. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.