Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν έχω φτάσει ποτέ σε δεύτερο ΠΕΑ, αλλά δε νομίζω να πας και φυλακή για 0,30 τμ κουφωμάτων. Μου ακούγεται πάντως καλύτερο να συμφωνούν με τις διαστάσεις του τιμολογίου.. Αλλά ας πει κάποιος καλύτερα που το εχει αντιμετωπίσει. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος με παρόμοια περίπτωση.

 

Εγω ήθελα να ρωτήσω αν αποτελεί επιλέξιμη παρέμβαση σε σπίτι που που εχει ταράτσα και θέλει να βγάλει προσεχώς άδεια για σκεπή, το κομμάτι της θερμομόνωσης της σκεπής; Οταν αυτή φτιαχτεί φυσικά.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

d_theoharis,

 

μάλλον γύρισε την μόνωση στα σόκορα πρός τα κουφώματα (και σωστά έκανε) και έβαλε ψευτόκασες για να σταματήσει η μόνωση, και έτσι μειώθηκαν οι διαστάσεις των αρχικών κουφωμάτων. Εγώ θα έβαζα τις διαστάσεις του 1ου ΠΕΑ.

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

γενικά εφαρμόζω τον κανόνα να δίνω εγώ διαστάσεις στον αλουμινά μετρώντας το άνοιγμα εξωτερικά από τοίχο σε τοίχο, ώστε να συμφωνούν και οι διαστάσεις στα τιμολόγια. Δεν πολυασχολούμαι με το 1,50 που έχει γίνει 1,47 κτλ.

Τώρα αν υπάρχει μικρή διαφορά σε μ2 σε σχέση με το 1ο ΠΕΑ άλλου συναδέλφου δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Το επικαθήμενο δεν θα το μετρούσα στις διαστάσεις του κουφώματος, αλλά υπάρχουν πολλοί που το μετράνε κανονικά στο κούφωμα.

Δεν μου έχει τύχει έλεγχος για να σου πω κάτι με σιγουριά. 

Link to comment
Share on other sites

Αν οι διαστάσεις του τιμολογίου διαφέρουν ελάχιστα από τις διαστάσεις του 1ου ΠΕΑ, κρατάω τις διαστάσεις του τιμολογίου.

 

Άλλωστε ένα από τα καθήκοντα του επιθεωρητή του Β' ΠΕΑ είναι να ελέγξει την ορθότητα των τιμολογίων και ή όποια διαφορά με αυτά θα σήμαινε, τυπικά πάντα, την ακύρωση των τιμολογίων και έκδοση νέων.

 

Αυτό θα οδηγούσε σε μεγάλη γραφειοκρατική αναμπουμπούλα στην ουσία χωρίς λόγο.

 

Άλλωστε στις μετρήσεις που κάνω για το Α' ΠΕΑ ποτέ δεν κάθομαι να μετρήσω ανοίγματα με ακρίβεια χιλιοστών γιατί το θεωρώ τελείως ανούσιο, ενώ ο αλουμινάς είναι υποχρεωμένος να το κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Το επικαθήμενο ρολό, αν δεν μετρηθεί ως κούφωμα (μαζί με το καθαυτό κούφωμα), σαν τι θα πρέπει να καταχωρηθεί και σε ποια κατηγορία επιλέξιμων δαπανών θα μπει;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ωστόσο σαν ενιαίο σύνολο δεν θα πρέπει να εξεταστεί ενεργειακά και να προσμετρηθεί στα κουφώματα στις δαπάνες;

Link to comment
Share on other sites

Ε στο ΠΕΑ μπορείς να το βάλεις στα κουφώματα.

Τα ποσά των δαπανών είναι αυτά που συμπληρώνουμε στα έντυπα του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμερισμα τον Ιουνιο του 2013 που ηταν προς πωληση εβγαλα ΠΕΑ (με ττη σφραγιδα του τοτε προσωρινου Εν. Επ. πατερα μου)

Προφανως στο ονομα του τοτε πωλητη

 

Τωρα ερχεται ο αγοραστης και μου ζητα να τον ενταξω στο εξοικονομω.

 

  1. Απαιτειται ανακληση του παλιου ΠΕΑ στο ονομα του παλιου ιδιοκτητη ωστε να εκδοθει στο ονομα του νεου η θα το γραψω σε προσαρτημα σαν διευκρινιση?
  2. Επισης, τσεκαροντας το xml διαπιστωθηκαν καποια λαθακια (κατηγορια αυτοματισμων Δ αντι για Γ, λογω λεβητα ΦΑ) τα οποια δεν αλλαζουν τις καταναλωσεις σε ποσοστο μεγαλυτερο του 8% μεγιστο.

Συνισταται λογος αντικαταστασης η προχωραω με προσαρτημα?

 

Και η τελικη εξοικονομηση ενεργειας που θα μου προκυψει να την υπολογισω με αυτοματισμους Γ η με Δ οπως στο πιστοποιητικο?

 

Δεν τιθεται θεμα ενταξης η μη στο προγραμμα λογω μη επιτευξης ενεργειακων στοχων, εξωτερικη θερμομονωση θελει να κανει περιμετρικα και 80 τ.μ. οροφη, οποτε το διαμερισμα εκτοξευεται στο Γ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.