Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρούνται έξοδο οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ;


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To ΤΣΜΕΔΕ πλέον δεν αφαιρείται από το φορολογητέο εισόδημα ? Αντίθετα αφαιρείται το 10% αυτού από τον συνολικό φόρο που θα πληρώσουμε ? Έχει αλλάξει ο νόμος ?

 

Nαι έχει αλλάξει και ισχύει για τις δηλώσεις από τη χρήση 2011 (οικονομικό έτος 2012 ). Η φορολογική έκπτωση πλέον είναι μικρή έως ασήμαντη.

Link to comment
Share on other sites

για τις ασφαλιστικές εισφορές του οικονομικού έτους 2011 πράγματι ίσχυει ότι προαναφέρθηκε για μείωση φόρου στο 10%. Οι εισφορές υπέρ τεε, τσμεδε και εμπ λογίζονται ως έξοδα. Δεν έχω πρόχειρη τη διάταξη, θα την βρω και θα την αναρτήσω.

Link to comment
Share on other sites

για τις ασφαλιστικές εισφορές του οικονομικού έτους 2011 πράγματι ίσχυει ότι προαναφέρθηκε για μείωση φόρου στο 10%. Οι εισφορές υπέρ τεε, τσμεδε και εμπ λογίζονται ως έξοδα. Δεν έχω πρόχειρη τη διάταξη, θα την βρω και θα την αναρτήσω.

 

Βλέπε σχετικά στο ν 2238/1994 άρθρο 31

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

παιδιά 1. περνάτε στο βιβλίο και τίς κρατήσεις <<εισπραξη πόρων ΤΣΜΕΔΕ ΕΤΑΑ>> μαζί με το χαρτόσημο?

2. και τίς κρατήσεις <<υπόλοιπο εισφορών υπερ τεε>> από την εντολή πληρωμών στην ΕΤΕ για κάποια αμοιβή?

3. αν έχω καταθέσει εισφορά υπερ τεε ενώ κανονικά είχαν καταργηθεί να την περάσω?

4. μπορώ επειδη δεν έχω πολλές γραμμές στο βιβλίο, (εχω γράψει εξάρχής την λέξη ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ από κάτω και τώρα δεν μου φθάνουν οι γραμμές για Νοέμβριο), του Νοεμβρίου να γράψω σε μία γραμμή <<εισπραξη πόρων ΤΣΜΕΔΕ ΕΤΑΑ>> και να προσθέσω όλες τις αποδείξεις πού τουλάχιστον είναι ίδια ημερομηνία στην τράπεζα και όμοια μια γραμμή <<υπόλοιπο εισφορών υπερ τεε>>?

5. μήπως να συνεχίσω και από κάτω στο Δεκέμβρη να χρησιμοποιήσω 3 γραμμές και μετά να ξεκινούν του Δεκέμβρη? ποιό είναι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

για να μην μπερδέψω στα ερωτήματα στο προηγούμενο post τίς κρατήσεις <<εισπραξη πόρων ΤΣΜΕΔΕ ΕΤΑΑ>> εννοώ το εντυπο που καταθέτουμε για κάθε αμοιβή καΙ όχι τις ασφαλιστικές εισφορές πού μας στελνει και βεβαίωση το τσμεδε κάθε Φλεβάρη και την βάζουμε στην δήλωση.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1. ναι

2. ναι

3. κανονικά όχι γιατί τις κατέθεσες οικειοθελώς αλλά ποιος θα το πάρει χαμπάρι...

4?

5?

Link to comment
Share on other sites

 

3. κανονικά όχι γιατί τις κατέθεσες οικειοθελώς αλλά ποιος θα το πάρει χαμπάρι...

4?

5?

οικειοθελώς , αλλά έχω την εντολή πληρωμής που την περιέχει.

Link to comment
Share on other sites

1.τελικά θεωρώ σωστότερο είναι εισφορές υπέρ τεε πού είχα πληρώσει μετά τίς 12/11 πού καταργήθηκαν να μήν τίς περάσω αφού υπήρχε και η παρακάτω εγκύκλιο ειδικά για αυτό. Συμφωνείτε?

2.και απο εκεί και μετά να περάσω μόνο για ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ στην στήλη <<χωρίς δικαίωμα έκπτωσης>>?

Εγκύκλιος.pdf

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.