Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Τελικά γνωρίζετε πότε θα δοθεί σε δημοσια διαβούλευση?

Υπάρχει κάποιο link για να παρακολουθήσοθμε και τη διαβούλευση ?

Edited by marita
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμπέρασμα 5ο:

Δεν χρειάζεται αγαπητοί συνάδελφοι να εμβαθύνουμε στις διάφορες λεπτομέρειες του συγκεκριμένου προσχεδίου νόμου, διότι αυτές μέχρι την τελική δημοσίευση του νόμου σε ΦΕΚ θ' αλλάξουν!!! Είναι βέβαιο αυτό....

Όποιος λοιπόν εμβαθύνει και αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο προβληματιζόμενος με όσα αναφέρονται, πάρα πολύ δύσκολα στη συνέχεια, θα καταφέρει να μελετήσει το τελικό και να είναι σαφής και γρήγορος στις ...αποφάσεις του, για τον ίδιο και για τους πελάτες του.

Ασχοληθείτε μόνο επιφανειακά και με τις κεντρικές ιδέες που θέλουν να επιβάλουν.

Προβληματιστείτε γι' αυτές χωρίς να χαθείτε στη λεπτομέρεια.

Μόνον όταν είσαι ...Γκουρού, έχεις τη δυνατότητα κι εδώ να εμβαθύνεις και σε π.χ. δύο μήνες να εμβαθύνεις και να "παίζεις στα δάκτυλα" το τελικό νομοσχέδιο.

Και προφανώς δεν είμαστε ...γκουρού! Το ..."μεροκάματο" ψάχνουμε!

Προσοχή, διότι θα μπερδευτείτε .....ανεπιστρεπτί!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δω πως θα επιστρέψουν χρήματα σε αυτούς που πλήρωσαν εφάπαξ με 20% έκπτωση και τώρα έγινε 25%. Δηλαδή μία διαφορά περίπου 6% στο συνολικό πρόστιμο μεταξύ των δύο νόμων !

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα 6ο:

Η "αντίδραση" του ΤΕΕ στο συγκεκριμένο προσχέδιο νόμου - τελικό νόμο θεωρώ ότι, θα είναι "δυναμική", ουσιαστική και κατεξοχήν κερδοφόρα - χρονοβόρα.

 

Λαμβάνοντας υπόψη τα διάφορα δεδομένα που έχουμε σήμερα στη διάθεσή μας, δηλαδή:

- Την αντίδραση σχετικά με την αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών των μηχανικών κ.λπ.

- Την οικονομική δυσπραγία του ΤΕΕ (δεν έχει λέει να πληρώσει λογαριασμούς ΟΤΕ, ΔΕη, μισθούς κ.λπ.).

- Το "κακό" που του έχει κάνει η πλιτεία με την εξαφάνιση του 2%.

- Τη δουλειά που απαιτείται να γίνει σχετικά μη την αναβάθμιση - τροποποίηση - συμπλήρωση κ.λπ. της υπάρχουσας πλατφόρμας δηλώσεων 4014 για να καταστεί εφικτό να υποδέχεται τις δηλώσεις του καινούργιου νόμου, όποιες διορθώσεις κι αν έχει αυτός από το αρχικό προσχέδιο διαβούλευσης και η οποία προφανώς ΔΕΝ μπορεί να είναι η ίδια με την υπάρχουσα...

- Τη δουλειά που απαιτείται να γίνει σχετικά τη δημιουργία κ.λπ. μιας νέας πλατφόρμας βεβαιώσεων για τον καινούργιο νόμο, με βεβαιώσεις όπως αυτές ορίζονται σε αυτός (αρκετοί διαφορετικοί τύποι με ειδικό φρασεολόγιο και χρονικές ή άλλες παραπομπές και μνείες κ.λπ. και η οποία τώρα ΔΕΝ μπορεί να είναι η ίδια με αυτή των δηλώσεων (πρακτικά αν επιχειρηθεί κάτι τέτοιο θα οδηγηθεί πάλι σε μια ...μπαρούφα.

- Τη δουλειά που απαιτείται να γίνει σχετικά με την αναβάθμιση - τροποποίηση - συμπλήρωση κ.λπ. της πλατφόρμας του συστήματος αμοιβών μηχανικών για την ανσωμάτωση και των νέων δεδομένων του νέου νόμου, για την ευκαιρία της οποίας θα γίνουν κι άλλες από καιρό αναμενόμενες και αναγκαίες εξυπηρετήσεις - διορθώσεις κ.λπ.

- Τη δουλειά που απαιτείται να γίνει σχετικά με την ενσωμάτωση αεροφωτογραφιών για ολόκληρη την ελληνική επικράτεια της 28.7.2011, οι οποίες θα είναι στη διάθεση του κάθε χρήστη του συγκεκριμένου συστήματος των δηλώσεων ή βεβαιώσεων του νέου νόμου.

 

Όλα αυτά λοιπόν χρειάζονται υποδομή, χρήμα και χρόνο!!!

Μάλλον θ' ανατεθούν σε εξωτερικούς συνεργάτες κ.λπ. (κι άλλος extra χρόνος).

Λογικά σκεπτόμενος κάποιος μπορεί να θεωρήσει ότι, και να ΗΘΕΛΕ το ΤΕΕ να βοηθήσει την κατάσταση, δεν μπορεί να τα υλοποιήσει όλα μέσα σε λιγότερο από 6 μήνες!!!!

Δηλαδή καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είναι έτοιμα (υποθετικά) τέλος Οκτωβρίου αρχές Νοεμβρίου 2013....

Θέλει όμως το ΤΕΕ;;;; Ποιός ξέρει.....

Τί ανταλλάγματα θα ζητήσει;;; Ποιός ξέρει;;;;; Τί μας νοιάζει.....

 

Κι αν δεν θέλει;;; Κι αν αντιδράσει;;;;

Θεωρητικά ο 4014 λήγει στις 31.5 και πάλι θεωρητικά η β' φάση αυτού λήγει στις 30.9.

Τί θα γίνει;;;;

 

Εγώ να δω πως θα επιστρέψουν χρήματα σε αυτούς που πλήρωσαν εφάπαξ με 20% έκπτωση και τώρα έγινε 25%. Δηλαδή μία διαφορά περίπου 6% στο συνολικό πρόστιμο μεταξύ των δύο νόμων !

 

Δεν πρόκειται να επιστρέψουν τίποτα σε αυτούς. Δεν δικαιούνται άλλης έκπτωσης. Έπαιξαν κι έχασαν....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πόσες εργατοώρες πρέπει να χρεώσω στον ''εαυτό μου'' (γιατί σε πελάτη δεν παίζει ...) για να επανεξετάσω όλους τους φακέλους που έχω σε προσωρινή υπαγωγή (λόγω πληρωμής με δόσεις) και να προτείνω στον πελάτη αυτό που τον συμφέρει για να μπορέσει αργότερα να με τιμήσει με το στήσιμο του μνημείου του ''καλού και άξιου μηχανικού''.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

διαβούλευση την "κουφή" εβδομάδα

http://agiameteora.net/index.php/megalis-evdomadas/1486-i-epilegomeni-koufi-evdomada

τυχαίο; δεν νομίζω!

 

κατα βάθος είμαι πολύ σοβαρό άτομο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς δεν πρόκειται να την ...επισκεφτώ.

Τη διαβούλευση εννοώ.

Απαξιώ!

Δεν πρόκειται τίποτα ουσιαστικό να γίνει.

Θα κάνουν αυτά που οι ...φωστήρες αποφασίσουν την τελευταία στιγμή, μαζί με τους άλλους ...φωστήρες, που θα τα ψηφίσουν.

Αυτοί που τα έγραψαν και που θα τα τροποποιήσουν και που θα τα ψηφίσουν ΔΕΝ είναι μηχανικοί.

Οι μηχανικοί είναι έξω από το ...παιχνίδι!

Προσωπική μου φιλοδοξία είναι να μου δώσουν το "τελικό εργαλείο"" κι εγώ θα το εκμεταλλευτώ και θα δουλέψω!

Όποιο κι αν είναι αυτό!

Κι αν έκανα την οποιαδήποτε προσπάθεια για να βοηθήσω, δεν θα με άκουγαν, απλώς θα έχανα το χρόνο μου!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.