Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμέτρηση για ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

 

Πελάτης θέλει να του κάνω κάποιες επιμετρήσεις για να διεκδικήσει κάποια χρήματα από το ΕΣΠΑ...

Ίσα που μιλήσαμε τηλεφωνικά...

Δεν ξέρω ακριβώς τι ζητάει...

Απλά θα ήθελα να είμαι λίγο ενημερωμένος...

Θα μου παραδώσει λέει κάποια σχέδια για να κάνω επιμέτρηση κάποιων εργασιών...

Προφανώς προκειμένου να τα εντάξει στον φάκελο του ΕΣΠΑ που είναι να υποβάλλει για κάποιο ξενοδοχείο που έχει...

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι είναι εντελώς αόριστο το μήνυμά μου απλά θέλω να προετοιμαστώ όσο το δυνατόν καλύτερα!

 

Arche... Μέσω σχεδίων μου είπε... Τι μπορεί να θέλει δεν μπορώ να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...

 

Πελάτης θέλει να του κάνω κάποιες επιμετρήσεις για να διεκδικήσει κάποια χρήματα από το ΕΣΠΑ...

Ίσα που μιλήσαμε τηλεφωνικά...

Δεν ξέρω ακριβώς τι ζητάει...

Απλά θα ήθελα να είμαι λίγο ενημερωμένος...

Θα μου παραδώσει λέει κάποια σχέδια για να κάνω επιμέτρηση κάποιων εργασιών...

Προφανώς προκειμένου να τα εντάξει στον φάκελο του ΕΣΠΑ που είναι να υποβάλλει για κάποιο ξενοδοχείο που έχει...

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω να βοηθήσει;

 

θα του φτιάξεις πινακάκι εργασιών με το κόστος ανά κατηγορία. Αν έχεις ασχοληθεί με εργολαβίες θα σου πάρει μερικές ώρες, αν όχι θα σου πάρει μέρες ή εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

 

θα του φτιάξεις πινακάκι εργασιών με το κόστος ανά κατηγορία. Αν έχεις ασχοληθεί με εργολαβίες θα σου πάρει μερικές ώρες, αν όχι θα σου πάρει μέρες ή εβδομάδες.

Επιμετρήσεις έχω κάνει στην πρακτική μου αλλά μετά το αφεντικό μου τελείωνε τον πίνακα... Οπότε περνάω τιμές από κάποιον πίνακα και βγάζω κόστος...

 

Είχα και τον πίνακα με το κόστος ανά κατηγορία αλλά δεν τον βρίσκω τώρα...

Μπορεί να μου το στείλει κάποιος;

Όπως και ένα υπόδειγμα από τον πίνακα αν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα γίνουν δύο πίνακες (σε excel)

Ένας για προμέτρηση (ή επιμέτρηση) κι ένας για τη δαπάνη (προϋπολογιμό)

Για τον πρώτο, είναι χρήσιμη η συνάρτηση evaluate. Σε ένα κελί (στήλη) γράφεις αναλυτικά τους υπολογισμούς (π.χ. 5*3+8*22,50-3*1,5 κλπ) και στο κελί με τη συνάρτηση βγαίνει το αποτέλεσμα, κι έτσι δεν κιδυνεύεις από πιθανά λάθη.

Για τον προϋπολογισμό, θα πρέπει να γνωρίζεις τις τιμές μονάδος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχει ασχοληθεί κανείς με το συγκεκριμένο θέμα?? Πρόκειται για επιμετρήσεις ιδιωτικού έργου για το ΕΣΠΑ.Πρέπει να γίνει αντιστοίχιση των υλικών κ εργασιών με τα τιμολόγια που έχουν κοπεί.Συγκεκριμένα απαιτείται το εξής:

Τεχνική έκθεση µε περιγραφή των εργασιών, επιµετρήσεις και ανάλυση κόστους εργασιών του προµηθευτή.

Για παράδειγμα έστω τοιχοποιίες. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι:

 

  • αν απλά θα δείξω τα m2 των τοίχων ή
  • θα πρέπει να ασχοληθώ με όλα τα τιμολόγια που έχουν κοπεί κ αφορούν τις τοιχοποίιες όπως ακόμα και για τα κιλά του τσιμέντου για την παρασκευή του συνδετικού κονιάματος κτλ
  • Τις αμοιβές για το χτίσιμο (εργατικά)

Δηλαδή θα κάνω επιμέτρηση καταγράφοντας επιφάνειες, όγκους κτλ ή μια καταγραφή-κοστολόγηση υλικών εργασιών με βάση τα τιμολόγια που χρειάζεται για να γίνει ο έλεγχος? Μου φαίνεται ότι το δεύτερο θα ήταν ίσως πιο σωστό.

Edited by Analog_znd
Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα κανεις επιμετρησεις για τις εργασιες που εγιναν.

πχ 20τμ πλακακια.

Αυτα πρεπει αναλυτικα να φαινεται πως προκυπτουν.

 

Αν ο ιδιοκτητης ηταν λιγακι στοκος και εκοβε τα υλικα στο ονομα του και του εκοψε και ο τεχνιτης παραστικο για την εργασια, ας βγαλλουν ακρη οι ελεγκτες, ποσα κιλα τσιμεντο εβαλε για το χτισιμο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.