Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναστολή αύξησης των εισφορών του ΕΤΑΑ


κλεοβουλος

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο μενα δεν εχουν φραγκο.... αν τους πληρωσω 1ον θα μου φυγουν οτι εχω στην ακρη, και 2ον θα ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΟΛΙ. Κρινω το ποσο υπερβολικο για τις παροχες που εχω και θα εχω στο μελλον (αν ευτυχησω να γερασω).

Οσοι εχετε και θλετε να πληρωσετε δικαιωμα σας αναφαιρετο, ομως αργοτερα δεν θα δικαιουστε να παραπονιεστε, για τις ανυπαρκτες παροχες υγειας, για τη μικρη συνταξη, για τις ατελειωτες ουρες, δεν ξερω και εγω για τι αλλο...

+ 1000....Μετά από 27 συναπτά έτη πληρωμής των εισφορών ήρθε και για μένα η στιγμή του ΣΤΟΠ για τους ίδιους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και γω.

Αλλα ας εχουμε στο μυαλο μας το εξης.

Αν αρχισουν οι οφειλες προς ασφαλιστικα ταμεια να βεβαιωνονται στη ΔΟΥ, αμεσως η ΔΟΥ θα εισπρατει απο τους τραπεζικους λογαριασμους.

Ειναι πολυ κοντα να γινει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και γω.

Αλλα ας εχουμε στο μυαλο μας το εξης.

Αν αρχισουν οι οφειλες προς ασφαλιστικα ταμεια να βεβαιωνονται στη ΔΟΥ, αμεσως η ΔΟΥ θα εισπρατει απο τους τραπεζικους λογαριασμους.

Ειναι πολυ κοντα να γινει κατι τετοιο.

 

Τέρυ κάτι μου λέει πως αυτό ίσως είναι ένα μέσο πίεσης μπας και φοβηθούν κάποιοι και πάνε να πληρώσουν.

Πρόσεχε, μιλάω γι'αυτούς που είναι σε δίλλημα να τα δώσουν και να μείνουν ρέστοι ή ζορίζονται ή αντιδρούν.....Αυτοί που ΔΕΝ έχουν έτσι και αλλιώς ΔΕΝ θα πλήρώσουν, και ας έρχεται ο εισαγγελέας στο σπίτι κάθε μέρα.....

Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία των "ΔΕΝ ΕΧΩ".....μάλιστα κάτι ψιλά που θα μπορούσα να τα σπρώξω σε διακανονισμό, επειδή δεν βλέπω να μου έρχεται κάτι καλό από δουλειά σύντομα ώστε να μπορώ να ανταπεξέλθω στον διακανονισμό.....θα τα φάω το καλοκαίρι τουλάχιστον να το ευχαριστηθώ, από το να τα δώσω σε αυτούς και μετά από 4 μήνες να μου έρθει πάλι το 2χίλιαρο που ΔΕΝ θα έχω στάνταρντ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ξερεις ποτε θα το δεις?

Οταν θα βαζεις 1000Ε αμοιβη στην Τραπεζα και στο υπολοιπο θα βλεπεις 0Ε

 

(μη ξεκινας να μου λες οτι εσυ τα παιρνεις ολα μαυρα και δεν εχεις συναλλαγες με τραπεζες, διοτι το 98% απο εμας εχουμε, θελουμε δε θελουμε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα λέμε τα ίδια τα έχουμε πει....με ξέρεις....διαβάζουν και νεότεροι να βγουν με καλύτερη νοοτροπία...

 

Μιλάω για αυτούς που δεν έχουν, δεν δουλεύουν βρε αδελφέ εντελώς όμως. Τι θα γίνει θα τους βάλουν φυλακή μια μέρα? Δεν γίνονται αυτά...

Και να σου πω και κάτι? Αυτό είναι εκβιασμός, γιατί μη μου πεις πως δεν μπορούν να απαλάξουν από τις εισφορές αυτούς που πραγματικά δεν μπορούν με αποδείξεις...Μπορούν αλλά δεν θέλουν. Σου λένε όσους ξεζουμίσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ειπε οτι δεν πρεπει να υπαρξει η δυνατοτητα παυσης στην ασκηση του επαγγελματος.

Σκεψου και αυτους που ηδη χρωστανε.

Αυριο να ερθει μια "καλη" δουλεια >1500Ε και να πρεπει να κατεθεσουν αμοιβες στην Τραπεζα.

Να δουλευουν και "τσουπ" τα λεφτα στην εφορια.

 

Φυσικα και ειναι εκβιασμος.

Οχι εκβιασμος, νταβατζηλικι ειναι. Δωσε σε μενα οτι χρωστας και τραβα να ψοφησεις.

 

Απλα το αναφερω διοτι δεν μπορουν να βρουν λυση για την εισπραξη των οφειλων και τα τσακαλια εχουν αυτο κατα νου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουν Τέρυ....Παίζονται παιχνίδια πολλά που δεν ξέρουμε τίποτα. Δεν είναι μόνο αυτός που χρωστάει 5-10.000. Αυτός όμως είναι ο εύκολος στόχος. Ο πιο ευάλωτος.

Παύση, δεν θέλουν να κάνουν γιατί δεν βγαίνει το ταμείο. Καλύτερα να χρωστάς και με τόκους και μία μέρα να ξεπληρώσεις σου λένε, παρά να εφαρμόσουν μία πάυση που μπορεί αύριο να γίνει οριστική και να μην πάρουν φράγκο. Κακα τα ψέματα αν μείνεις 1-2 χρόνια εκτός δουλειάς, σε παραγωγική ηλικία θα στραφείς αλλού και δεν θα υπάρξει πισωγύρισμα μετά..

Ολα αυτά όμως μπορεί να γυρίσουν μπούμεραγκ. Γιατί αν στον άλλο ότι βγάζει του τα παίρνεις τσαφ που λές, τον εξοργίζεις, τον εξαθλιώνεις και τον κάνεις επικίνδυνο. Αμα βάλεις χιλιάδες τέτοιους.....big problem. Εκτός αν τα τσακάλια έχουν τόσο πολύ υπολογίσει τις παράπλευρες απώλειες και ξέρουν ότι τους "παίρνει"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.