Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναστολή αύξησης των εισφορών του ΕΤΑΑ


κλεοβουλος

Recommended Posts

Είναι παράταση μέχρι να εκδικαστούν τα ασφαλιστικά μέτρα που έκανε το ΤΕΕ (δηλαδή, την εκδίκαση της αίτησης αναστολής στο ΣΤΕ), που πιθανότατα θα τα χάσει.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειπαν ομως οτι θα ξαναστειλουν τα ειδοποιητηρια. Αρα πως θα πληρωσουμε εμεις? Θα παμε ετσι απλα στο ΤΣΜΕΔΕ και θα πουμε να πληρωσουμε συμφωνα με τις παλιες εισφορες? Το εχει κανει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι παραμένετε αμετανόητοι και δε βάζετε μυαλό πηγαίνετε να πληρώσετε αυτά που ήδη έχετε στα χέρια σας. Όχι δεν πρόκειται να σας πουν. Τους υπόλοιπους δε μας αφορά το θέμα. Δεν υπάρχει χρήμα να πληρωθούν και δε θα πληρωθούν ούτε οι "παλιές" εισφορές. Υπήρχαν και παραμένουν πολλαπλά και πολύ σοβαρά αιτήματα να εκπληρωθούν ακόμα.

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Όσοι παραμένετε αμετανόητοι και δε βάζετε μυαλό πηγαίνετε να πληρώσετε αυτά που ήδη έχετε στα χέρια σας. Όχι δεν πρόκειται να σας πουν. Τους υπόλοιπους δε μας αφορά το θέμα. Δεν υπάρχει χρήμα να πληρωθούν και δε θα πληρωθούν ούτε οι "παλιές" εισφορές. Υπήρχαν και παραμένουν πολλαπλά και πολύ σοβαρά αιτήματα να εκπληρωθούν ακόμα.

 

Σωστα τα λες. Το θέμα ειναι τι κανουμε πρακτικα? Θα μαζευουμε τοκους για παντα? Ή διαγραφομαστε και βλεπουμε τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες. Το θέμα ειναι τι κανουμε πρακτικα? Θα μαζευουμε τοκους για παντα? Ή διαγραφομαστε και βλεπουμε τι γινεται?

Αν δεν έχουμε δουλειές πώς περιμένουν να πληρωθούν οι εισφορές μας?Και δεν κάνουν τίποτα για αυτό. Το μόνο που περιμένουν είναι να εισπράξουν . Και εγώ ρωτώ πώς?? Πρέπει να υπάρξει πρώτα εργασία . Να πληρωνόμαστε διότι πολλοί εργοδότες δεν πληρώνουν κιόλας και έπειτα να τους τα ακουμπήσουμε . Τώρα πώς ?? 'Όταν είμαστε άνεργοι ??? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μην φάω τις προσαυξήσεις για πλάκα....!

Το τεε ενημερωσε στις κινητοποιησεις οτι το ρισκο των προσαυξησεων το φερουν ολοι μεχρι να βγει η αποφαση απο το στε.

 

ΚΙνητοποιησεις χωρις ρισκο δεν γινονται, και ειπαμε εκ του καναπεως ο καθενας εδω μεσα μπορει να γραφει ο,τι θελει. Ωστοσο εγω οταν διαβαζω τετοιου ειδους παπαριες , διοτι παπαριες λες τωρα φιλε, μου καιγονται τα ματακια μου που ειναι ευαισθητα στις παπαριες.

 

Τι ρωτας ακριβως φιλε μου? Αν εχεις τα λεφτα και συμφωνεις με τις αυξησεις, πηγαινε πληρωσε. Το michanikos δεν θα σε βοηθησει.

 

Αν εχεις τα λεφτα και δεν συμφωνεις, οπως π.χ εγω, τοτε μην πληρωνεις.

 

ΤΕλος, αν δεν εχεις τα λεφτα, δεν πληρωνεις, ειτε συμφωνεις ειτε οχι.

 

ΤΟσο απλο ειναι.

 

ΟΛοκληρη πολυτεχνικη σχολη τελειωσες, προκειται για απλη σκεψη, απορριπτουμε τις επιλογες εκ των πραγματων με τη μεθοδο της αφαιρετικης. Και θα σου προτεινα να συμμετεχεις στις κινητοποιησεις, αντι να περιμενεις 200 μαλακες σαν εμενα να σε σωσουν. Διοτι το πολυ, τοσοι ειμαστε εμεις οι μαλακες που δεν περιμενουμε τους θεους να μας βοηθησουν

Edited by [email protected]
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Αν η πληρωμη γινει μεχρι τελος Ιουνιου ΔΕΝ υπαρχουν αυξησεις.

Απλα πληρωνετε στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Σχετικα με τη διμηνη παραταση που ειπαν, δεν καταλαβα τι εννοουσαν.

 

terry ανάποδα τα λες: Μετά το τέλος Απριλίου υπάρχουν προσαυξήσεις, αλλά μπορεί να πληρωθεί μέσω ταχυδρομείου, τραπέζης κλπ. Μετά το τέλος Ιουνίου μπορεί να πληρωθεί μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ. Αυτά τουλάχιστον αναγράφονται κάθε φορά στο ειδοποιητήριο που λαμβάνω.

Link to comment
Share on other sites

terry ανάποδα τα λες: Μετά το τέλος Απριλίου υπάρχουν προσαυξήσεις, αλλά μπορεί να πληρωθεί μέσω ταχυδρομείου, τραπέζης κλπ. Μετά το τέλος Ιουνίου μπορεί να πληρωθεί μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ. Αυτά τουλάχιστον αναγράφονται κάθε φορά στο ειδοποιητήριο που λαμβάνω.

 

Αφου ειπανε οτι εχουμε παραταση παιδια. Μην μπερδευεστε. Σωστα τα λεει ο terry. Μεχρι τελος Ιουνιου και με τις προηγουμενες εισφορες.

Το θεμα ειναι αλλο. Ότι δεν εστειλαν τα ειδοποιητήρια ακομα και το εταα δεν εχει βγαλει ανακοινωση ακομα..  στον κοσμο του. Αρα και το τεε μας δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Η παράταση δόθηκε με απόφαση του ΔΣ του ΕΤΑΑ.

Το ΤΕΕ δε μας δουλεύει.

Απλά έβγαλε μία ανακοίνωση που μας είπε τα σχετικά.

 

Εγώ είχα πληρώσει τις τελευταίες μέρες με πιστωτική.

Την μεθεπόμενη (και κάτι ψιλά) βγήκε  η ανακοίνωση.

Μετά από 5 μέρες, η πιστωτική μου ξεχρεώθηκε.

Αυτό δε μπορεί να έγινε παρά μόνο μέσω ΕΤΑΑ.

 

Τα νέα ραβασάκια θα έρθουν.

Και όπως λέει  ο zavi υπάρχουν 3 κατηγορίες:

Αυτός που τα έχει και θα τα δώσει, (εύκολα ή δύσκολα)

αυτός που τα έχει και δε θα τα δώσει

και αυτός που δεν τα έχει, οπότε δεν εξετάζουμε το αν θέλει ή δε θέλει...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

 

Συμφωνώ. Αν και το μυστικό όπως αποδείχτηκε καθώς αυτό αποτέλεσε το κύριο επιχείρημα (θυμάσαι τι σου έλεγα κανα χρόνο+ πριν και μου έλεγες περήφανα πόσο "επτακάθαρος" ήσουν; ) , ήταν να μείνουν απλήρωτα κάποιες χιλιάδες ειδοποιητήρια για να θορυβηθούν και όχι τόσο η προσέλευση έξω από τα γραφεία του ΕΤΑΑ. Ήσουν στη Μάρνη zavi; Πήγα 11/4, 25/4 και -λίγο καθυστερημένα οπότε και πρόλαβα τα χαμόγελα κατά την έξοδο- 29/4 στο έκτακτο Δ.Σ. Τώρα βέβαια προβλέπω να ξαναπέφτουμε σε λήθαργο μετά τη "νίκη"...

Ημουν. Βεβαια δεν ξερω ποσο νοημα ειχε να καθομαι εκει σαν τον μαλακα με τις ωρες καθε Πέμπτη μονο κ μονο για να ειμαι αλλο ενα κεφαλι στην καταμετρηση, ωστοσο μονο αυτο μπορουμε να κανουμε κ εγω προσωπικα το κάνω.

 

ΔΙαφωνω στο να μην πληρωνουμε καθολου, απο τη στιγμη που ολοι αν αρρωστησουμε χτυπα ξυλο θα παρακαλάμε για δωρεαν φαρμακα, ενω ξερουμε οτι στις us αν αρρωστησεις πεθανες. Ομως διαφωνω πρωτον στην κλεψια που εγινε με την ττε, δευτερον στο να γινονται αυξησεις απο τη στιγμη που υπαρχει αποθεματικο, και τριτον στο να γίνονται αυξησεις απο τη στιγμη που στην πραξη βγαζουμε μηδεν ευρω. Κανονικά οπως λεει και ο εβαν,θα επρεπε να γινονται κινητοποιησεις για μειωσεις κ οχι για αναστολή αυξησεων...

 

ΤΕλως παντων

 

Θα με θυμασαι σιγουρα, δεν περναω απαρατήρητος, ειμαι ο τυπος με το γαλαζιο δερματινο τζακετ που δεν βγαζει τα γυαλια ηλιου ουτε καν στην αιθουσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.