Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναστολή αύξησης των εισφορών του ΕΤΑΑ


κλεοβουλος

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και συνεχίζουμε να παίζουμε στο θέατρο του παραλόγου...

 

Μας υποχρεώνουν να χρωστάμε εισφορές ακόμα και αυτούς με μηδενικά ετήσια έσοδα

και θα μας κατασχέσουν κιόλας...

 

χαχαχαχα!!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

 

Σε λίγο θα τρέχουν τα εξάμηνα και μεταθάνατον για τους μηχανικούς, κληρονομιά στα παιδιά τους...

Link to comment
Share on other sites

 

Ρύθμιση ή κατάσχεση εντός 50 ημερών η εντολή Βρούτση για τα χρέη στα Ταμεία

 

Τελείωσαν τα αστεία συνάδελφοι, από 1/1/2014 το ΤΣΜΕΔΕ - μέσω ΕΤΑΑ - εντάσσεται στο Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών, το οποίο εντός 50 ημερών θα εκκινεί διαδικασίας αναγκαστικής είσπραξης των οφειλών προς το Ταμείο (για ποσά άνω των 5000 €). Το οποίο σημαίνει δέσμευση καταθέσεων, παρακράτηση αμοιβών, δήμευση ακίνητης περιουσίας κλp

Ρε παιδιά γ@@@ την τρέλα μου, θέλουν και αυξημένες εισφορές, βάλανε και φόρο 26%, και τέλος επιτηδεύματος, και χαράτσι σπιτιού αν έχεις, και τώρα που δεν υπάρχουν δουλειές θα σου παίρνουν και το σπίτι (για το οποίο πληρώνουμε και τρία χρόνια χαράτσι ήδη... χα χα χα...) και δεν τους έχουμε πάρει ακόμα με τις πέτρες; Με τα γιαούρτια;...

 

 

Καλησπέρα, όλα τα μηνύματα εδώ είναι παλιά , τι γίνεται με τις ασφαλιστικές εισφορές τελικά;

Μειώνονται ; πότε θα έρθουν τα νέα ειδοποητήρια;

Όλοι όσοι είχαν πληρώσει τις τελευταίες αυξήσεις θα τα πάρουν πίσω τα επιπρόσθετα ποσά;

Εγώ ακόμα δεν έχω ειδοποιητήριο από ΕΤΑΑ και δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Εσυ ήσουν από τα κορόιδα (κι εγώ μαζί) που είχαν πληρώσει το επιπλέον του Α εξαμήνου; Να μαζευτούμε μερικοί στην ίδια κατάσταση να πάμε ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσουμε τι γίνεται; Οσο περισσότεροι τόσο καλύτερα, μπορεί πχ να πάμε σε διάφορα γραφεία ταυτόχρονα και να ρωτήσουμε.

Edited by terry
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

+1 συναδέλφισα για το 1ο κομμάτι του μηνυματος σου

 

Είμαι ένας απ' αυτούς που θέλω να τους πάρω με τις πέτρες αλλα δυχσηχώς είμαι μόνος και δεν θα φέρει αποτέλεσμα...και δεν είμαι και καλός στο σημάδι

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Αφού ρε μάγκες τους πληρώνετε πάντα στο τέλος τι γκρινιάζετε? Κάντε μία μαζική στάση πληρωμών για ένα εξάμηνο.....εκεί να σας δω.... Το να γκρινιάζεις, οι έτσι, οι αλλιώς, πω πω εισφορές κτλ και στο τέλος να τους τα σκάτε δεν γίνεται δουλειά...Στα τέτοια τους, σου λένε έχουν και τα δίνουν..

Θέλετε να κάνετε κάτι ηχυρό?? Μην πληρώσετε για ένα εξάμηνο συμβολικά. Δεν θα πάθετε τίποτα. Και μην ακούω για ασφαλιστικές ενημερότητες και σαχλαμάρες. Γιατί αν τελειώνετε ένα ΑΠΥ έτσι απλά, έ τότε έχετε δουλειές οπότε προς τι η γκρίνια?

 

Για το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα πω τίποτα γιατί μάλλον θα γίνω σε λίγο ο γραφικός τύπος του φόρουμ. Ετσι και αλλιώς δεν έχω δεν πληρώνω....

Οσο για την διάταξη αυτή με τα χρωστούμενα και τις κατασχέσεις, μην τρελλένεστε και τόσο πολύ. Δεν θα πάρουν το σπίτι κανενός ανέργου που χρωστάει. Πάνε να πιάσουν αυτούς που εσκεμένα χρωστάνε χωρίς να έχουν πρόβλημα. Γιατί αν λέμε τώρα φτάσουν στην τελική ευθεία, θα ανοίξουν όλα τα χαρτιά στο τραπέζι, και εκεί πλέον θα δούν πραγματικά ποιος μπορεί να πληρώσει και ποιος όχι...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πάνε να πιάσουν αυτούς που εσκεμένα χρωστάνε χωρίς να έχουν πρόβλημα. Γιατί αν λέμε τώρα φτάσουν στην τελική ευθεία, θα ανοίξουν όλα τα χαρτιά στο τραπέζι, και εκεί πλέον θα δούν πραγματικά ποιος μπορεί να πληρώσει και ποιος όχι...

 

Ikare μην ξεχνάς ότι αυτοί θεωρούν ότι όλοι οι ΕΕ είναι φοροφυγάδες.

Ακόμα και να μη σου βρουν καταθέσεις θα σου πουν ότι τα κρύβεις κάτω από το στρώμα.

Δε θα διστάσουν πουθενά οι bloodsuckers...

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε, αν σε παρηγορεί δεν είσαι ο μόνος που δυσκολεύεται να πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Τον τελευταίο καιρό έχω μάθει πως πολλοί συνάδελφοι που δεν έχουν πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ. Άλλος 2 χρόνια, άλλος 3, άλλος 4...

Αυτή την στιγμή αμφιβάλλω αν έχει πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ έστω και το 50% των ελευθέρων επαγγελματιών μηχανικών. Οι περισσότεροι που τα καταφέρνουν συχνά έχουν βοήθεια από την οικογένεια ή από δεύτερη δουλειά.

Αν είχα οικογένεια να ταΐσω μάλλον ούτε εγώ θα μπορούσα να το πληρώσω, οπότε μάλλον είμαι τυχερός στην ατυχία μου.

 

Το πρόβλημα με τις υπέρογκες εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ θα φανεί σε λίγα χρόνια.

Αυτή την στιγμή οι νέοι μηχανικοί δεν γράφονται εύκολα στο ΤΣΜΕΔΕ. Οι εταιρείες έχουν βολευτεί με τους νέους που ήδη υπάρχουν στην πιάτσα που δέχονται να δουλέψουν με 500€ μικτά επειδή πληρώνουν ακόμα μειωμένο ΤΣΜΕΔΕ και έχουν και κάποιες φοροαπαλλαγές. 

Πολλοί επίσης ασχολούνται με άλλες δουλειές και άλλοι φεύγουν για εξωτερικό.

Σε 4 χρόνια περίπου δεν θα υπάρχουν αρκετοί νέοι (<5ετίας) για να καλύψουν τις θέσεις με "σκοτωμένες" αμοιβές, οπότε αναμένω ριζικές αλλαγές.

 

Όταν οι επιχειρήσεις συνειδητοποιήσουν πως θα πρέπει να πληρώνουν 430€ μόνο για το ΤΣΜΕΔΕ του μηχανικού, νομίζω θα "θυμηθούν" να πιέσουν το κράτος για μείωση των ασφαλίστρων.

Θα μου πεις τι θα κάνουμε μέχρι τότε... θα τρέχουμε σαν τον Βέγγο για να βγάλουμε τα έξοδα  και όποιος αντέξει.

 

Τώρα σχετικά με το ΚΕΑΟ, που προαναφέρθηκε παραπάνω, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα αν δεν δούμε πως θα λειτουργήσει. Δημόσιο είναι και αυτό, όλο και κάποιο "παράθυρο" θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

 Κάποια είδηση για το πότε θα έρθουν τα νέα ειδοποιητήρια και τι ποσό θα έχουν για να πληρωθεί υπάρχει;

Θα γίνει και άλλο δικαστήριο;

όταν λέμε αναστολή αυξήσεων τι σημαίνει;

Η αναστολή είναι μόνιμη;

Link to comment
Share on other sites

τα ραβασάκια έρχονται ή ηρθαν....αναλογα το ταχυδρομείο....τι να το κάνεις...έχεις να πλερώκεις?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η σωστή αντιμετώπιση του ζητήματος είναι συγκροτημένη και συνολική στάση πληρωμών από τους μηχανικούς προς το ΤΣΜΕΔΕ. Αλλά κανείς δεν έχει τα κάκαλα να αναφερθεί σε αυτό. Να υπενθυμίσω ότι πλησιάζουν εκλογές του ΤΕΕ. Κάποιοι θα πρέπει να το βάλουνε στην ατζέντα τους το θέμα. Τα υπόλοιπα είναι λεονταρισμοί της πλάκας και αγωνιστικά "ένσημα" για αγωνισταράδες τύπου Σπίρτζη. Από 'κεί και πέρα ώντας σχετικά νέος συνάδελφος θέλω να τονίσω ότι γνωρίζω αρκετούς που δεν πληρώνανε συστηματικά τις εισφορές τους στο παρελθόν ακόμα και όταν το χρήμα έρρεε. Και αναφέρομαι σε "στημένους" και καλά συναδέλφους, οι οποίοι είτε εφάρμοζαν το παραπάνω (οπότε οκ, είναι εκτός συναγωνισμού τα άτομα...), είτε δε δίνανε δεκάρα για το πως παιδιά όπως εγώ θα μπορούσανε να πληρώσουν τις ήδη υπέρογκες εισφορές, που έρχονταν με το καλημέρα. Τώρα βέβαια που το αυγό έγινε σφιχτό όλοι κράζουνε. Απ' τα πληκτρολόγια δε βρίσκονται λύσεις. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.