Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ


Recommended Posts

Αν έχω κάνει μια αγορά ενός προϊόντος και το τιμολόγιο δεν το βάλω στην περιοδική, υπάρχει πρόβημα;

Θέλω να πω ότι αν καποια δαπάνη δεν θέλω να την περάσω στα βιβλία, δεν έχω την δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση. Υποθέτω πως τυπικά ναι, γιατί υποτίθεται ότι θα γίνεται έλεγχος των στοιχείων των ΜΥΦ, των προμηθευτών και των δικών σου.

 

Παρόμοια ερώτηση έχω για τις δαπάνες από ΔΕΗ και τηλεφωνία (σταθερή και κινητή) σε περίπτωση που η έδρα είναι η κατοικία μας.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτήσω, η τριμηνιαία ΦΠΑ που έκανε η λογίστρια, μπήκα να την εκτυπώσω στο taxis (την έκανε αποδεκτή το taxis πάντως , έτσι λέει), και δεν ειναι όπως παλιά , αυτό τοι σκούρο ολόκληρη, αλλά η μισή αριστερά είναι όπως ήταν και η μισή δεξιά σαν λευκή κόλλα και τα νούμερα χωρίς στήλες κλπ? έχει αλλάξει ή έχει κάνει λάθος όπως υποβλήθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα του chrome.
Η λύση είναι απλή και πρακτική για κάτι το οποίο κάνεις 4 φορές τον χρόνο και δεν αξίζει πιστεύω να ψάξεις το "πως" και το "γιατί" (εγώ τουλάχιστον δεν θα ασχοληθώ) μπαίνεις με αλλον browser και ειναι οκ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Είσαι μέγας!

Δεν το σκέφτηκα, πράγματι chrome έχω. Θα το κοιτάξω με άλλο το βράδυ, αλλά για να είναι ΟΚ για το taxis πάει να πεί ότι είναι σωστά κατατεθιμένο , έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα πως είχε αλλάξει το έντυπο ΦΠΑ αλλά πριν από λίγο που έκανα την δήλωση, είδα πως είναι το παλιό.... Αφού ακόμα γράφει για τα 10€

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι επιβάρυνση υπάρχει αν πληρωθεί ο ΦΠΑ με 1-2 μέρες καθυστέρηση?. η δήλωση είναι εμπρόθεσμη, μόνο η καταβολή θα γίνει καθυστερημένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.