Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο νόμος του 4014/2011


Recommended Posts

Ερώτηση: Σε ολοκληρωμένη υπαγωγή θέλω να πάω ένα βήμα πίσω για να διορθώσω τεχνική έκθεση ή/και να βάλω μια παράβαση ακόμα.

Τι λέτε, υπάρχει κάνα παλικάρι στο ΤΕΕ να το γυρίσει πίσω, και αν πληρώσω την ερχόμενη Δευτέρα να ενημερώσει το σύστημα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΕ λογικα μπορεις να διορθωσεις  ή κανω λαθος?

Αν θες να προσθεσεις φυλλο, απλα θα κανεις ηλ. αιτημα να πας σε προσωρινη υπαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Εντελως εκτος θεματος! :smile:  :smile:

Κανε αναζητηση ή διαβασε οδηγιες χρησης του ΤΕΕ. Εχει ξανασυζητηθει αλλου

 

edit:Και τα δυο γινονται

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω ΑΝ προλαβαίνω και αν λόγω αντισυνταγματικότητας μήπως δεν υπάρχει κανένας να πάει την υπαγωγή ένα βήμα πίσω.

Εντός θέματος θέλω να πιστεύω!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποιος θέλει να ρίξει μέσα νέα υπαγωγή ΠΡΕΠΕΙ Δευτέρα να πληρωθεί το παράβολο, μπας και προλάβει να ολοκληρώσει....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.

Μέχρι Τετάρτη να έχει πληρώσει το παράβολο για να διαλέξει σχήμα δόσεων μέχρι την Παρασκευή (αν και πιστεύω ότι άμα πληρώσει κάποιος παράβολο μέχρι και Παρασκευή θα μπορεί να δηλώσει σχήμα και αργότερα).

 

Ότι ισχύσει για αυτούς που έχουν ολοκληρώσει είτε πληρωμές είτε ανέβασμα σχεδίων κτλ, θα ισχύσει και για αυτούς που είναι π.χ. σε δόσεις.

 

Δεν έχει λογική να ισχύσει κάτι άλλο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι το ΣτΕ είπε πως μόνο όσοι έχουν ολοκληρώσει δε θα χουν πρόβλημα (εκτός αν βρεθεί ο κακός γείτονας και κλπ κλπ). Δεν είπε τίποτα γι΄ αυτούς που πληρώνουν με δόσεις. Εγώ πιο πάνω μίλησα για τη δυνατότητα ολοκλήρωσης της υπαγωγής. Δευτέρα πληρώνει παράβολο. Τετάρτη ενημερώνεται η πληρωμή (σωστά;) Τετάρτη εξοφλεί όλο το ποσό. Παρασκευή (31/5) ενημερώνεται η πληρωμή και ολοκληρώνουμε την υπαγωγή.

 

Όσο για τη λογική που έχουν τα καμάρια που ψηφίσανε κάποιοι και μας προσφέρουν τόσο ωραία νομοσχέδια για να εξυπηρετήσουν τους ξένους τραπεζίτες και τα ντόπια αρπακτικά, ας μη το σχολιάσω.....

Παίζουμε με τις τύχες της περιουσίας των πελατών μας. Δε χρειάζεται  ρίσκο.

 

ΥΓ. Ευχαριστώ αυτόν που μου έδωσε αρνητική φήμη. Εύχομαι πραγματικά να έχει αυτός δίκιο, ώστε να μην μπουκάρουν οι πελάτες του στο γραφείο με τις μαγκούρες όταν τα στουρνάρια του ΥΠΕΚΑ θα μας πουνε επιτέλους τι μέλλει γενέσθαι....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, θα συμφωνήσω ότι η αρνητική φήμη είναι λάθος στην τοποθέτηση σου, αφού αποτελεί μία άποψη.
 +1 για να το διορθώσω.

 

 

Από εκεί και πέρα,

το ΣτΕ ΘΑ πει ότι είναι να πει.

Δε νομίζω να μπαίνει σε λογική ποιες υποθέσεις είναι ok και ποιες όχι.

Θα κρίνει τον νόμο αντισυνταγματικό είτε ολόκληρο, είτε κάποιο κομμάτι του κτλ (κάποιο κομμάτι του σίγουρα γιατί η μειοψηφία ήθελε 2 λόγους ακόμα συνεπώς κάτι θα μείνει).

Από εκεί και πέρα, έχει αναλυθεί αρκετά και εδώ μέσα, ότι τα προβλήματα θα υπάρχουν είτε στις από εδώ και πέρα πράξεις που βασίζονται στον 4014 π.χ. η έκδοση μίας άδειας, είτε η προσφυγή ενός γείτονα κτλ κτλ.

 

Εκεί λέω εγώ, ότι δε μπορεί να γίνει ο διαχωρισμός σε αυτόν που τελείωσε και σε αυτόν που δίνει δόσεις.

δλδ,

σε έναν όροφο υπάρχουν 3 διαμερίσματα.

Ο αριστερός και ο δεξιός έχουν κλείσει τον Η/Χ.

Ο αριστερός άπλας, έχει πληρώσει εφάπαξ.

Ο δεξιός τσούκου τσούκου με δόσεις.

Κάνει μήνυση ο μεσαίος.

Θα την φάνε και οι δύο.

 

Άμα έχουν πουλήσει το σπίτι τους δυνάμει της τακτοποίησης, είναι και η 2 καλυμμένοι.

Ας βρει το δίκιο του ο αγοραστής στο κράτος.

 

Τώρα άμα θέλουν να καλυφθούν (έτσι όπως λέει το ΥΠΕΚΑ ανεπίσημα) θα πρέπει να μπουν και οι 2 στον νέο νόμο.

 

Μπορεί π.χ. να έρθει η ταυτότητα κτηρίου και να λέει:

χώροι που τακτοποιήθηκαν με τον 4014, πρέπει πρώτα να δηλωθούν με τον 4151.

ή

χώροι που τακτοποιήθηκαν με τον 4014, καλώς το έκαναν.

ή

όσες πράξεις έγιναν με τον 4014 προ δημοσίευσης της απόφασης του ΣτΕ καλώς έγιναν

για να γίνουν νέες θα πρέπει να μπει το ακίνητο στον νέο νόμο.

 

Διαφωνώ ως προς τη βιασύνη για να κλείσει μία υποβολή ως την Παρασκευή.

Πιστεύω ότι αρκεί η πληρωμή του παραβόλου ή ακόμα ακόμα και η αρχική υποβολή με εμπρόθεσμη όμως πληρωμή παραβόλου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σουάνη κάνεις το λάθος και είσαι λογικός. Αυτοί δεν είναι. Με τη δική σου λογική με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Για τη δική τους όμως δε θα το ρισκάρω. Θα ολοκληρώνω συνεχώς.... (χμμ αυτό το τελευταίο δεν ακούστηκε καλά) :oops:  

Edit: Ευχαριστώ για το +1 κι ανταποδίδω

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.