Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο νόμος του 4014/2011


Recommended Posts

συμφωνω με γεωργιογεωργιου

 

σε αυτο που επεσήμανε,

δλδ. οτι ο "νεος" νόμος , όπως τον είδαμε στην διαβούλευση,   ειναι δυσμενεστερος  κατα 85% σε σχέση με τον 4014   

[ειδικα  ως προς  την ΥΔ και  την κυρια και μοναδικη κατοικια..όπως αναλυτικα τα παρέθεσε ο σουανης]

 

Επομενως, ειναι προτιμωτερο  να παμε με τον 4014...[ο οποίος  εξακολουθει να ισχύει...]

 

Και,  τελικα,  ακόμα  και αν  παραμεινουν ίδιοι...οι συντελεστες....δεν μας πειραζει να εχουμε  ήδη  παει με τον παληό...

 

Το προφανες ειναι οτι,

όσοι θα μπουν στον  4014  μεχρι 31/5...δεν προκειται να υποχρεωθουν να καταθεσουν νεα δηλωση.....

 

Με ρυθμιση στον νεο νομο θα θεωρηθουν  οτι υπαγονται "αυτοματα" στις διαταξεις του νεου νομου, οτι ισχυουν και "συμψηφιζονται"  τα παραβολα..οι δοσεις και οι αμοιβες...

και η εκκαθαριση θα γινει με τις αρχικες δηλωσεις...

 

 

Δεν εχει κανενα νόημα  ή πρακτικό αποτέλεσμα να υποχρεώσουν 500.000 πολιτες  να υποβάλλουν εξ αρχης  νεες δηλωσεις  ή να πληρωσουν νεα παραβολα  και νεες αμοιβες...

 

καλημερα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το δεδομένο ότι ο νέος νόμος θα ψηφισθεί ως 15.06.2013 μπορούμε να κάνουμε το εξής:

Πληρωμή παραβόλου π.χ. σήμερα, επιλογή σχήματος δόσεων στις 30.05.2013,

ημερομηνία για εφάπαξ πληρωμή 29.06.2013 (για δόσεις έτσι και αλλιώς έχουμε "αέρα").

Βλέπουμε το τελικό κείμενο, επιλέγουμε προς τα που θα πάμε...

 

 

edit

Κύρια και μοναδική 4014 vs σχέδιο νόμου

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Και ποιός μας λέει ότι η "μετάπήδηση" στον νέο νόμο δεν θα είναι αυτοματοποιημένη-υποχρεωτική και κατα συνέπεια και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά οπότε εκτός Υ.Δ. και απαίτηση αεροφωτογραφιών κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Με το δεδομένο ότι ο νέος νόμος θα ψηφισθεί ως 15.06.2013

Άποψη μου, απέφευγε την λέξη "δεδομένο" σε οτιδήποτε αφορά αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ την έχει δεί το ΣΤΕ μου φαίνεται. Δεν είναι νομοθετικό όργανο αλλά γνωμοδοτικό έτσι τουλάχιστον πιστεύω. Δηλαδή ψηφίστηκε ένας νόμος με σχετική πλειοψηφία από τη βουλή γιατί έτσι θέλανε λόγω οικονομικής συγκυρίας κτλ., τί θέλει τώρα το ΣΤΕ? Π.χ. η Ελλάδα κατήργησε τη θανατική ποινή το 1950(τυχαίο) και πλέον με πλειοψηφία έστω την επαναφέρει, τί θα πεί δηλαδή το ΣΤΕ ότι δεν γίνεται γιατί καταργήθηκε το 1950? Τότε θα έπρεπε να νομοθετεί το ΣΤΕ (διορισμένοι υπάλληλοι) και όχι η βουλή. Δεν είναι κατάργηση της δημοκρατίας αυτό?

Εγώ προτείνω στο ΥΠΕΚΑ να γράψει στα παλιά του τα παπούτσια το ΣΤΕ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου, απέφευγε την λέξη "δεδομένο" σε οτιδήποτε αφορά αυθαίρετα.

Με το δεδομένο εννοούσα ή καλύτερα με την αίρεση.

 

Μη με πάρετε σήμερα στα σοβαρά...

Έχασα, ξύλο έφαγα, μπάλα δεν έπαιξα, Β' θα είμαι πάλι του χρόνου...

Τι άλλο να μου συμβεί...

 

Σαν πολύ την έχει δεί το ΣΤΕ μου φαίνεται. Δεν είναι νομοθετικό όργανο αλλά γνωμοδοτικό έτσι τουλάχιστον πιστεύω. Δηλαδή ψηφίστηκε ένας νόμος με σχετική πλειοψηφία από τη βουλή γιατί έτσι θέλανε λόγω οικονομικής συγκυρίας κτλ., τί θέλει τώρα το ΣΤΕ?

 

Το ΣτΕ έχει το σύνταγμα ως οδηγό.

Αν το Σύνταγμα γράφει: όποιος χτίζει αυθαίρετα του δίνουμε ένα παγωτό, θα σου επιβάλλει να του δώσεις το παγωτό,

άμα γράφει ότι τον λιθοβολούμε, τότε θα πρέπει να τον λιθοβολήσουμε.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται οτι το ΣτΕ ώς το Ανώτατο ακυρωτικό δικαστήριο  προασπίζει τα συμφέροντα των πολιτών, που μπορόυν να προσγύγουν σε αυτό, έναντι αποφάσεων του κράτους...   Αλλά πού ήταν το ΣτΕ και τί αποφάσεις πήρε με χιλιάδες προσφυγές κατά των μνημονίων που έχουν καταστήσει το σύνταγμα, που τόσο προασπίζεται, σκέτο κουρελόχαρτο??? έέέ???  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ την έχει δεί το ΣΤΕ μου φαίνεται. Δεν είναι νομοθετικό όργανο αλλά γνωμοδοτικό έτσι τουλάχιστον πιστεύω. Δηλαδή ψηφίστηκε ένας νόμος με σχετική πλειοψηφία από τη βουλή γιατί έτσι θέλανε λόγω οικονομικής συγκυρίας κτλ., τί θέλει τώρα το ΣΤΕ? Π.χ. η Ελλάδα κατήργησε τη θανατική ποινή το 1950(τυχαίο) και πλέον με πλειοψηφία έστω την επαναφέρει, τί θα πεί δηλαδή το ΣΤΕ ότι δεν γίνεται γιατί καταργήθηκε το 1950? Τότε θα έπρεπε να νομοθετεί το ΣΤΕ (διορισμένοι υπάλληλοι) και όχι η βουλή. Δεν είναι κατάργηση της δημοκρατίας αυτό?

Εγώ προτείνω στο ΥΠΕΚΑ να γράψει στα παλιά του τα παπούτσια το ΣΤΕ.

δεν ειναι ετσι οπως τα λες.... 

σκοπος του ΣΤΕ ειναι να κρινει αν αυτα που ψηφιζουν  οι φωστηρες στην βουλη (βουλευτες) ειναι συννομα με το συνταγμα της ελλαδος...ουσιαστικα δηλαδη ελεγχει το νομοθετικο εργο της βουλης και φυσικα εχει και αλλες αρμοδιοτητες οπως συμβουλευτικες κλπ...η συμβολη του δηλαδη ειναι ουσιαστικη στην λειτουργια της δημοκρατιας...

 

και για να το καταλαβεις ενα παραδειγμα....

αν πχ ''τρελαθει'' ο ελληνικος λαος και βγαλει κυβερνηση χ.α. ή κκε (βαζω τις δυο ακρες) μπορει να νομοθετησουν αυτοι  οτι απαγορευεται η κυκλοφορια ανα την επικρατεια στους ξενους...εκει επεμβαινει το στε καταλαβες??

 

υ.γ. μην γραφουμε πραγματα για τα οποια δεν ειμαστε σιγουροι και δημιουργουμε εντυπωσεις!! :???:

Link to comment
Share on other sites

βεβαια το σωστο σε καθε πολιτισμενη χωρα το στε με την βουλη να καθονται στο ιδιο τραπεζι και να αποφασισουν το πως θα βγει ο νομος......

αλλα ετσι ομως λεει εν λειτουργει σωστα  η δημοκρατια, η λαικη κυριαρχια κλπ.....εγω εκει διαφωνω!!

να μην εχει μονο κριτιτκη εξουσια το ΣΤΕ αλλα και ΚΥΡΙΩΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ....

Link to comment
Share on other sites

.....τί θέλει τώρα το ΣΤΕ? Π.χ. η Ελλάδα κατήργησε τη θανατική ποινή το 1950(τυχαίο) και πλέον με πλειοψηφία έστω την επαναφέρει, τί θα πεί δηλαδή το ΣΤΕ ότι δεν γίνεται γιατί καταργήθηκε το 1950? ...

Συγγνώμη και με το συμπάθιο δηλαδή….

Γνωρίζεις τι είναι το ΣτΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.