Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο νόμος του 4014/2011


Recommended Posts

Από την ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ εγώ συμπεραίνω ότι όλοι μηδενός εξαιρουμένου θα μεταβούν στο νέο νόμο. Προφανώς στην ανακοίνωση δεν μπορούν να αναφερθούν σε λεπτομέρειες αλλά έτσι όπως δημοσιεύτηκε δεν γίνεται διαχωρισμός σε δηλώσεις στο στάδιο 'προσωρινής υπαγωγής' ή 'ολοκληρωμένης υπαγωγής'.

Συνάδελφος μου μετέφερε ότι μετά από τηλεφωνική του επικοινωνία με το υπεκα του είπαν ότι όλοι.... μα όλοι θα μεταβούν στο νέο νόμο.

Για το πως θα γίνει αυτό θα πρέπει να περιμένουμε.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα πληρώνοντας 10 δόσεις μαζεμένες με διαφορετικά παραστατικά θα μηδενιστεί το υπόλοιπο και θα μπορώ να πάω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή τσεκάροντας απλώς το τετραγωνάκι για τα σχέδια κ.λ.π;;;

ναι. έτσι το κάνω κι εγώ. αν και από τους δικούς μου κανείς δεν πάει σε δόσεις, όλοι εφάπαξ. υπ' όψη επίσης ότι το σύστημα θέλει μια μέρα για να ενημερωθεί για την εξώφληση. Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

αν και από τους δικούς μου κανείς δεν πάει σε δόσεις, όλοι εφάπαξ.

Στην Εκάλη είναι το γραφείο σου;  :P

 

 

 

Άρα πληρώνοντας 10 δόσεις μαζεμένες με διαφορετικά παραστατικά θα μηδενιστεί το υπόλοιπο και θα μπορώ να πάω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή τσεκάροντας απλώς το τετραγωνάκι για τα σχέδια κ.λ.π;;;

 

 

Διαπιστωμένα γίνεται. Προσοχή όμως η τελευταία δόση έχει άλλο κωδικό. Ο ταμίας (αν δε σε βρίσει) πρέπει να περνάει στο σύστημα μία-μία τις δόσεις. Μετά στο σύστημα φαίνεται ξοφλημένο.

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Από την ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ εγώ συμπεραίνω ότι όλοι μηδενός εξαιρουμένου θα μεταβούν στο νέο νόμο. Προφανώς στην ανακοίνωση δεν μπορούν να αναφερθούν σε λεπτομέρειες αλλά έτσι όπως δημοσιεύτηκε δεν γίνεται διαχωρισμός σε δηλώσεις στο στάδιο 'προσωρινής υπαγωγής' ή 'ολοκληρωμένης υπαγωγής'.

Συνάδελφος μου μετέφερε ότι μετά από τηλεφωνική του επικοινωνία με το υπεκα του είπαν ότι όλοι.... μα όλοι θα μεταβούν στο νέο νόμο.

Για το πως θα γίνει αυτό θα πρέπει να περιμένουμε.....

 

Δεν είναι εφικτό να γίνει αυτό!

Π.χ. ακίνητο που έχει οριστικοποιηθεί η δήλωση 4014, έχει εκδοθεί η αντίστοιχη βεβαίωση 4014 και έχει πουληθεί, ποιός θα εξουσιοδοτήσει τον μηχανικό να κάνει τη μεταπήδηση;;

Ο παλιός ιδιοκτήτης (ΑΚΥΡΟ), ο νέος ιδιοκτήτης ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΥΡΟ). και τι θα γίνει μετα συμβόλαια που έχουν εν το μεταξύ μετεγγραφεί;;;;

Ποιός θα πληρώσει τις διορθώσεις που απαιτούνται;;; Το ΥΠΕΚΑ;;;;;.

Kαι κάτι που μας αφορά.

Ποιά θα είναι η νέα αμοιβή του μηχανικού (εργασία και ΕΥΘΥΝΗ ΓΙ' ΑΥΤΟ) και ποιός θα την πληρώσει;;;;;

Δεν πρόκειται να γίνει. Λένε ..."μπαρούφες"!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί να το έχει, αφού αναλάβει όμως όλα τα πιθανά κοστολόγια (και το αντίστοιχο χαρτομάνι κ.λπ.) αμοιβές, διορθώσεις συμβολαίων κ.λπ. Θα δώσει όμως κανένας χρήματα γι' αυτό;;;;;

Η' το λογικότερο, όταν έλθει η ώρα της ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου, τότε θα πληρώσει και θα κάνει όλες τις απαιτούμενες ενέργειες.

Βεβαίως αυτό πρέπει να προβλεφτεί στο νέο νόμο κι όχι ν' ακούμε τις μπαρούφες π[ου διαδίδει το ΥΠΕΚΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιό λόγο να μεταπηδήσει με ολοκληρωμένη υπαγωγή στο νέο νόμο? Οικονομικό όφελος δέν προβλέπεται να έχει. Ίσως αν απο τακτοποίηση πάει σε νομιμοποίηση τότε μόνο αξίζει την "φασαρία".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.