Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Αν για να δημιουργήσεις ρύσεις σου χρειάζονται 5 εκ δε σημαίνει αυτό ότι μπορείς να κάνεις μια στρώση 3 και άλλη μια 2. Θα πρέπει να γίνει πρώτα η στρώση των 5 εκατοστών να δημιουργηθούν οι ρύσεις και μετά να κάνεις μια άλλη στρώση για ότι θες.

 

Το 5εκ εξάλλου για ταράτσα 100τμ ακούγεται λίγο για να δημιουργηθούν σωστές ρύσεις.

 

Υπάρχει και μπετόν ρύσεων με θερμομονωτικές ιδιότητες αλλά είναι και πιο ακριβό και χρειάζεται μεγαλύτερο πάχος

 

Ωραία, πρώτα οι ρύσεις και μετά η όποια στρώση, σας ευχαριστώ.

 

Εννοείτε το περλιτομπετόν;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι ελαφροσκυρόδεμα με κόκκους διογκωμένης πολυστερίνης και το χρησιμοποιείς όταν δε θέλεις να βάλεις και ρύσεις και πλάκες μόνωσης.

Έχει διαφορετικό όνομα σε κάθε εταιρία, παλιά το λέγαν γενικά φελομπετόν

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι ελαφροσκυρόδεμα με κόκκους διογκωμένης πολυστερίνης και το χρησιμοποιείς όταν δε θέλεις να βάλεις και ρύσεις και πλάκες μόνωσης.

Έχει διαφορετικό όνομα σε κάθε εταιρία, παλιά το λέγαν γενικά φελομπετόν

 

Ενδιαφέρον. Το φελομπετόν είναι το EPS concrete; Και μπορεί να εφαρμοστεί ως τελική επιφάνεια;; Λογικά χρειάζεται στεγανοποίηση..έτσι δεν είναι;

 

και πόσο πάχος απαιτείται ώστε να παρέχει θερμομονωτική προστασία;

 

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του θερμομονωτικού σοβά, που σκεφτόμουν να βάλω,  υποστηρίζεται λ = 0,085 W / mK με εφαρμογή 2-3 εκατοστά πάχος. Μήπως δεν έχω καταλάβει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Σας συγχωρώ, και εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι έχει.

 

1. Κάπου διάβασα ότι είναι επιθυμητή η κρυσταλλοποίηση της πλάκας πριν από οποιαδήποτε άλλη ενέργεια και πως όταν η πλάκα είναι παλιά τα τσιμεντοειδή χωρίς ενίσχυση δεν προσφύονται, σωστά; Προστατεύει και από τα νερά κατά το στάδιο δημιουργίας ρύσεων...

 

2. Σκεφτόμουν δημιουργία ρύσεων με αφρομπετόν ή περλιτομπετόν ( διάβασα και τις συζητήσεις σας στο forum ). Για το αφρομπετόν έχω ακούσει ότι κάνει ρωγμώσεις. Για το περλιτομπετόν μόνο ότι απορροφάει το νερό. Αν καλυφθούν βέβαια στο τελικό στάδιο με ένα ελαστομερές το νερό δεν περνάει. Αλλά το ελαστομερές δεν προστατεύει για πάντα και αν το νερό περάσει για κάποιο λόγο το περλιτομπετόν αυξάνει 10 % κ.ο., αυξάνει σε βάρος και χάνει και την όποια θερμομονωτική του ιδιότητα εφόσον οι κυψελίδες του αέρα γεμίζουν με νερό.

 

γι' αυτό 3. Ο σοβάς ThermoSan είναι υδατοαπωθυτικός και ακόμα και αν το υπερκείμενο ελαστομερές, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, επιτρέψει τη διέλευση ύδατος, δεν δημιουργείται πρόβλημα (για την ακρίβεια θα ήθελα να μη δημιουργείται πρόβλημα).

 

4. Σε αυτό το στάδιο το ελαστομερές προστατεύει βασικά το σοβά (γιατί χαράζεται η τελική του επιφάνεια) και στεγανοποιεί.

 

Αυτή ήταν η λογική... Εκτός από το πρόβλημα της λογικής της διαστρωμάτωσης, υπάρχει πρόβλημα τεχνικό με την πρόσφυση μεταξύ των υλικών;

 

Πλήρη βατότητα εννοώ καθημερινή επισκεψιμότητα : άπλωμα ρούχων, ένα τραπέζι, μία - δύο καρέκλες..

 

1. Δε μαρεσει η λεξη κρυσταλλοποιηση. Ας το πουμε "εφαρμοση υλικου με τεχνολογια crystal growth".

Εμενα αυτα τα υλικα μαρεσουν πολυ.

Αλλα προυποθετει σωστη προετοιμασια του υποστρωματος.

Ειναι οικονομικα, αρα γτ να μην τα βαλλουμε.

 

2. Εγω μια φορα χρησιμοποιησα τετοιο υλικο για εξωτερικο χωρο και ακομα βλαστημαω.

Μια λυση θα ηταν υλικου τυπου blu fein. Δεν το εχω δουλεψει, αλλα θεωρητικα δεν εχει θεμα με το νερο.

Για μονωση καλυτερα να μπει μια στρωση εξηλασμενης πολυστερινης. Εχει κοστος 5.5Ε/τμ (για 5εκ παχος)

 

3. Ο σοβας ειναι για τον τοιχο.

 

4. Υγρομονωση χρειαζεται σιγουρα.

 

Πλήρη βατότητα εννοώ καθημερινή επισκεψιμότητα : άπλωμα ρούχων, ένα τραπέζι, μία - δύο καρέκλες..

 

 

Αν θες ενα τραπεζι και δυο καρεκλες, μονο με πλακακι θα κανεις δουλεια.

Οτιδηποτε αλλο με λογικη τιμη θα τραυματιστει.

Υπαρχουν και αλλες λυσεις, αλλα ειναι ακριβοτερες απο πλακακι.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, άρα 1. υλικό με τεχνολογία crystal growth

 

2. blu fein ( εαν δεν έχετε χρησιμοποιήσει ούτε αφρομπετόν, ούτε περλομπετόν, αλλά ούτε blu fein, με ποιό υλικό φτιάχνατε τις ρύσεις;;; )

και εξηλασμένη πολυστερίνη

 

3. Σας πιστεύω. Ίσως τότε κάποιο λάθος στη μετάφραση;; Αυτό είναι το υλικό :

 

http://www.ecomonosis.com/products/2011-08-29-10-02-25/thermotermenu.html

 

4. Έχετε κάποια προτίμηση σε ελαστομερή;;

 

5. Πλακάκι. Προσπαθούσα να το αποφύγω για να μην βογκήξει από το βάρος μία ταράτσα 45 ετών. Δεν ήταν ευγενικό εκ μέρους μου;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

2. Γενικα με τσιμεντοκονια (με ποταμιασια αμμο), ΑΝ δεν υπαρχει προβλημα με τα εξτρα φορτια.

 

3. Δεν ξερω τι υλικο βγαζει ο καθενας.

 

4. Αν πας σε πλακακι, εγω θα προτιμουσα ενα καλο τσιμεντοειδες με καποια ακρυλικη ρητινη (δυο συστατικων).

 

5. Θα εχεις βαλλει ηδη βαρος στην πλακα σου. Το πλακακι με 10-15κιλα το τετραγωνικο, θα κανει τη διαφορα?

 

Για το κλεισιμο.

 

0. πας σε καποιον μηχανικο που να ξερει. Αν σε ψαρεψει κανεις απο το φορουμ, μη μασας, γειωσε τον και πηγαινε αλλου.

α. Καλη προετοιμασια της επιφανειας.

β. εφαρμογη υλικου crystal growth

γ. εφοσον εχεις "λακουβες" γεμιζεις με καταλληλο κονιαμα. εφοσον δεν εχεις δεν κανεις τιποτα.

δ. μια στρωση εξηλασμενη πολυστερινη

ε. καποιο καλο τσιμεντοκονιαμα για τις ρυσεις με ελαχιστο παχος 4-5εκ.

στ. εφαρμογη τσιμεντοειδους συστηματος 2 συστατικων.

ζ. πλακακι με καλη κολλα, ελαστικους αρμους ανα 20τμ κτλ κτλ.

 

ΥΓ. Επειδη ο διαολος ειναι στις λεπτομερειες και επειδη δεν θα καθομαι να γραφω με τις ωρες, "don't try this at home", "don't try any stupid προφεσορ..."..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για να επαναλάβω.Εξαερισμός-για υδρατμούς- στην μόνωση του δώματος είναι απαραίτητος μόνο όταν ο υποκείμενος όροφος παράγει πολύ θερμότητα (η κατοικία δεν συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία αυτή) σωστά? 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Έχω το εξής πρόβλημα. Στο ταβάνι του σπιτιού έχω μούχλα κατά μήκος όλης της ενισχυμένης ζώνης η οποία είναι χωρίς μόνωση  ενώ το υπόλοιπο ταβάνι έχει εσωτερική μόνωση 5 εκ. Γι αυτό θέλω να κάνω μόνωση και για να μην έχω συμπύκνωση υδρατμών και για τα ενεργειακά οφέλη. Είναι σωστή η παρακάτω διαδικασία για να το πετύχω με δεδομένο ότι στην ταράτσα δεν λιμνάζουν νερά;

1) πλυσιμο ταρατσας

2) δημιουργια λουκιων

2) βαψιμο με καποιο υλικο πολυουρεθανικης βασης σαν tο hyperdesmo

3) εξηλασμενη πολυστερήνη 5 εκ

4) γεωυφασμα

5) χαλικια

Link to comment
Share on other sites

2.5) διαχωριστικό γεωύφασμα

   4) breather membrane αντί για κοινό γεωύφασμα

   0) συμβουλή μηχανικού γιατί όπως έγραψε ο συνάδελφος παραπάνω, ο διάολος είναι στις λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.