Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Οταν ειμαστε σε περιοχη που η στέγη είναι υποχρεωτική και άρα δεν μετράει στον όγκο σύμφωνα με το ΝΟΚ, αν γίνει πατάρι κάτω από τη στέγη με βοηθητικό ή κύριο χώρο πάνω σε αυτό, τότε πρέπει να μετρήσει στον όγκο?

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος της στέγης δεν θα μετρήσει στον όγκο.
Από το άρθρο 13 παρ. 2β

2. Για τον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου συντελεστή όγκου σ.ο. :

β) Δεν προσμετρώνται : όλες οι περιπτώσεις της παρ. 6 του άρθρου 11 εκτός των περ. β΄, δ΄, ε΄, ιδ΄, ιε΄, κζ΄, λ΄, λβ΄ και λγ΄, ο χώρος της στέγης (συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που βρίσκονται εντός αυτού όπως πατάρια, σοφίτες και μόνο για το τμήμα αυτών των κατασκευών που βρίσκονται εντός του ύψους της υποχρεωτικής στέγης) όταν αυτή είναι υποχρεωτική.

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
52 λεπτά πριν, casablanca90 said:

Οι εξωτερικοί τοίχοι που περικλείουν το πατάρι προσμετρούνται στη δόμηση???

Μόνο όταν έχουμε πατάρι συνεπιπεδο με όροφο 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Latg said:

Μόνο όταν έχουμε πατάρι συνεπιπεδο με όροφο 

και μετρούν όσον αφορά το πατάρι μόνον αυτοί που είναι μεταξύ παταριού και ορόφου;

Edited by A M
διόρθωση ασάφειας
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, antonisXJ said:

Το πατάρι δεν έχει δικούς του τοίχους. Το πατάρι, όπως και η σοφίτα εντάσσεται στην τοιχοποιια του υποκειμένου ορόφου.

1.PNG.fb5c8fa796d9357c9ca2a6975b1d20ac.PNG

 

3.PNG.63e1f43660420f78bfaf382a616d6ef6.PNG

 

 

38 λεπτά πριν, A M said:

και μετρούν όσον αφορά το πατάρι μόνον αυτοί που είναι μεταξύ παταριού και ορόφου;

Από το υπόδειγμα του ΥΠΕΝ, το σκούρο γκρι είναι εντός δόμησης:

 

 

4.PNG.7950225ba3fe32f76a27c94283813d71.PNG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Χτίζω σπίτι στην Πάρο το οποίο έχει αναλάβει την άδεια ντόπιος συνάδελφος αρχιτέκτονάς. Αν και η ειδικότητα μου είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω διαβάζει τον ΝΟΚ πολλές φορές και έχω ζητήσει θέματα με συνάδελφους αρχιτέκτονες στην Αθήνα.

θα ήθελα να ρωτήσω αν το πατάρι μπορεί να εκτείνεται σε 2 διαφορικούς χώρους του υποκείμενου ορόφου  Σε άδεια που μου βγάζει αρχιτεκτονικό γραφείο στις Κυκλάδες ενώ έως τώρα επιτρέπαν το πατάρι να είναι πάνω από οποιοδήποτε χώρο του υποκείμενου ορόφου φτάνει να πληροί της προϋποθέσεις του άρθρου 22.8 και με γνώμονα αυτό σχεδίασαν την κάτοψη που παραθέτω, ξαφνικά η πολεοδομία της Πάρου αποφάσισε ότι το πατάρι πρέπει να είναι πάνω από χώρο ενιαίο.

Θεωρώ ότι η πολεοδομία της Πάρου αυθαιρετεί .

Δεν δέχονται το υπνοδωμάτιο που βγάζω στον όροφο που μάλιστα δεν κλείνω πουθενά να είναι πάνω από το υπνοδωμάτιο του ισογείου αλλά μόνο σε χώρο που είναι ενιαίος

 

Διαβάζοντας τον ορισμό του εσωτερικού εξώστη  και ειδικά εκεί που αναφέρει ότι Ως υποκείμενος χώρος, νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης (κύριοι χώροι, βοηθητικοί χώροι, κεντρικό κλιμακοστάσιο αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας, ηλιακά αίθρια), συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν

 

Παραθέτω την κάτοψη κατοικίας που έστειλε το αρχιτεκτονικό γραφείο που μου βγάζει την άδεια και η πολεοδομία δεν δέχτηκε.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Αν αυθαιρετει ο υπάλληλος πως μπορώ να βρώ το δικιο μου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους απαντήσουν

ΠΑΤΑΡΙ σε κατοικια εντος σχεδίου.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΟΗΣΙΕΣ!!!!!!!!

Τι είναι όλα αυτά που συζητάνε???
Απο πού προκύπτει όλο αυτό?
Τι είναι αυτά?

Anyway, πριν απο λίγο καιρό έχω άδεια μικρής κατοικίας με πατάρι η οποία ελέγχθηκε λόγω προέγκρισης απο υπαλλήλους της ΥΔΟΜ (για να μην θεωρήσει κάποιος οτι μπορεί να ήταν κατηγορίας 3 και "αυθαιρέτησα" με νομικές παρερμηνείες).

Ανεβάζω αρχείο για να δείς οτι έχουμε κάτι παρόμοιο με το δικό σου σχέδιο. (το μέγεθος της κατοικίας σου μου το θύμησε).

Επίσης το 2017 έβγαλα άδεια ξενοδοχείου με πατάρια και σοφίτες πάνω απο τα λουτρά των δωματίων.

Επίσης , τώρα έχω σε εξέλιξη κατοικίες με πατάρια πάνω απο υπνοδωμάτια

Φαντάζομαι οτι αντίστοιχα με εμένα θα υπάρχουν χιλιάδες άλλοι συνάδελφοι με σχεδιασμό εσωτερικού εξώστη πάνω απο δωμάτια. Πως προκύπτει οτι το πατάρι πρέπει να είναι μόνο πάνω απο "ενιαίο" χώρο? Δεν το καταλαβαίνω

Παρακάτω, σου παραθέτω το σχέδιό μου.
Αν θες, στείλε μου το mail σου να σου στείλω όλη την άδεια ηλεκτρονικά.
 

24_Katopseis_Katoikias.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.