Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια. Και εγώ συμφωνώ πλήρως!! Το θέμα είναι ότι ο μηχανικός μου δεν αμφισβήτησε την πολεοδομία (είπε ότι πριν τα περνούσαν που ήταν στην Σύρο. Τώρα που έγινε νέο γραφείο στην Πάρο έχουν εντολή να τα κόβουν.) και μου άλλαξε την λύση υπολογίζοντας το πατάρι στην δόμηση!!! (Επισυνάπτω το νέο διάγραμμα κάλυψης που θέλει να στείλει. Μάλλον θα πρέπει να είμαι ο μοναδικός «βλάκας» στην Ελλάδα που θα κάνω πατάρι με τα έξοδα που συνεπάγεται ο έξτρα όγκος και θα το μετρήσω στον συντελεστή!! Ποιος ο λόγος τότε; Κάνω κανονικό όροφο

 

 Πως μπορώ να βρω το δίκιο μου; Μπορεί κάθε ΥΔΟΜ να ερμηνεύει κατά το δοκούν; Δεν πρέπει να δικαιολογήσει την απόφασή της; Μπορώ να προσφύγω σε ανώτερη αρχή;  

διαγραμμα καλυψης.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα! 

Σε γήπεδο, στο 50% του εμβαδού υποκείμενου ορόφου ισογείου για τον υπολογισμό των τμ της σοφίτας, μετράει το (εκτός δόμησης) κλιμακοστασιο; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι (αλλά το εμβαδόν του κλιμακοστασίου δεν μετράει στην επιφάνεια της Σοφίτας)

Άρθρο 11 παρ. 6 ιε. Σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 1/2 του χώρου του υποκείμενου ορόφου με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο. Ως υποκείμενος όροφος νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν. Εφόσον κάτω από τη σοφίτα υπάρχει πατάρι ως υποκείμενος όροφος νοείται ο όροφος κάτω από το πατάρι. Στο συνολικό εμβαδόν των σοφιτών δεν προσμετράται η κλίμακα ανόδου προς αυτές με τους διαδρόμους της.

Edited by Latg
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Latg said:

Ναι (αλλά το εμβαδόν του κλιμακοστασίου δεν μετράει στην επιφάνεια της Σοφίτας)

Άρθρο 11 παρ. 6 ιε. Σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 1/2 του χώρου του υποκείμενου ορόφου με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο. Ως υποκείμενος όροφος νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν. Εφόσον κάτω από τη σοφίτα υπάρχει πατάρι ως υποκείμενος όροφος νοείται ο όροφος κάτω από το πατάρι. Στο συνολικό εμβαδόν των σοφιτών δεν προσμετράται η κλίμακα ανόδου προς αυτές με τους διαδρόμους της.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θερμομονωτικα στοιχεία πληρώσης η πέτρινοι τοίχοι που δεν μετράνε στην δόμηση; μετράνε και αυτοί; 

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ΙΤRGN said:

Για τον υπολογισμό του 50% της σοφίτας υπολογίζω και τα έρκερ της υποκείμενης κάτοψης?

Όχι. Το ερκερ είναι εξώστης. Κλειστός μεν, αλλά εξώστης.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Latg said:

Όχι. Το ερκερ είναι εξώστης. Κλειστός μεν, αλλά εξώστης.

 

Εγω θα διαφωνήσω , απο ΝΟΚ έχουμε

 ιε.    Σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 1/2 του χώρου του υποκείμενου ορόφου με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο. Ως υποκείμενος όροφος νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν. 

αφού το έρκερ συγκαταλέγεται στους τοίχους που ορίζουν την ιδιοκτησία ΘΑ προσμετρηθεί. Δεν έχει σχέση αν είναι εξώστης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.