Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί παράταση στην ισχύ του 4014;


Θα δοθεί παράταση στον 4014;  

177 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα δοθεί παράταση στην ισχύ του 4014;

    • NAI
      68
    • OXI
      109
  2. 2. Θα δοθεί παράταση στην υποβολή της β' φάσης του 4014;

    • ΝΑΙ
      121
    • ΟΧΙ
      56
  3. 3. Θα δημοσιευτεί σε ΦΕΚ ο νέος νόμος μέσα στο ερχόμενο Ιούνιο;

    • NAI
      75
    • OXI
      102


Recommended Posts

Eσείς τι πιστεύεται, θα δοθεί ή όχι παράταση στην ισχύ του 4014, η ισχύς του οποίου λήγει στις 31.5.2013;

Παράταση στην υποβολή της Β' φάσης;

Θα προλάβει να δημοσιευτεί σε ΦΕΚ ο καινούργιος νόμος μέσα στον ερχόμενο Ιούνιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1ον Ψήφισα γιατί μου αρέσου οι ψηφοφορίες... :smile:

2ον Δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να ψηφίσεις κάποια πράγματα "σωστά" στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

θάχει και κλήρωση; τι κερδίζουμε; :grin: 
(εγώ πάντως 2 στα 3 χάνω -για την ώρα- σαν την ομάδα μου...) :sad:

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου... Δεν θα υπάρξει άλλη παράταση αφού κανείς στη πράξη δεν θα ρισκάρει λόγω της αντισυνταγματικότητας. Οπότε γνωρίζουν ότι δεν έχει νόημα να το καθυστερούν, πρέπει να βγεί κάτι καινούργιο.

 

Η Β' φάση δεν θα πάρει παράταση εκτός αν αυτό αλλάξει και προβλεφθεί στο νέο νόμο. Δηλαδή, αν ο νέος νόμος προβλέπει κάτι εντελώς διαφορετικό τότε η Β' φάση καταργείται γιατί φαντάζομαι ότι τα αρχεία και τα δεδομένα των αυθαιρέτων θα πρέπει να είναι ενιαίας μορφής.

 

Θεωρώ ότι στο ΥΠΕΚΑ δεν έχουν ιδέα για το πώς ο νέος νόμος δεν θα είναι αντισυνταγματικός. Σύμφωνα με πρόσφατο άρθρο που διάβασα (γνώμη νομικού και γνώστη του θέματος) όλα καταλήγουν στη γενική νομολογία της ομαδικής νομιμοποίησης αυθαιρέτων που είναι αντισυνταγματική.

Αρα, μάλλον παραμύθι το ότι έχουν βρεί ένα τρυκ για το νέο νόμο. 

 

Οπότε, βλέπω κενό... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά μη λογαριάζετε χωρίς τον ξενοδόχο, δηλ την τρόικα, η οποια φυσικά δε καίγεται τόσο για τα πρόστιμα κλπ, αλλά καίγεται για τα κρυμμένα σε Ε9, δημοτικά τέλη, μεταβιβάσεις κλπ κλπ κλπ τετραγωνικά. Και αν το πάρουμε ανάποδα, εάν δηλαδή δε βγει άλλος νόμος, τί βλέπετε να γίνεται? να σταματήσουν οι μεταβιβάσεις, να πάμε πίσω στην εποχή που μεταβιβάζονταν ό,τι φαίνεται, ή να κατεδαφιστούν τα πάντα? πιο πιθανό βλέπω να αλλάζει το Σύνταγμα, παρά να γίνουν τα τελευταία. Γιατί είναι πάρα πολλά τα -κρυμμένα- λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.