Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαρέλι χωρίς πάτο: Τακτοποίηση με αμοιβή 150 €


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι για κάποιον μυστήριο λόγο δεν χρειάζεται να πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ γιατί και καλά έχουν καταργηθεί οι νόμιμες και κόβουν μία απόδειξη των 50 ευρώ. Πληρώνουνε και κάνα σκανάρισμα, ξεπετάνε τα σχέδια και τελειώνουν το αυθαίρετο στο τσακ μπαμ.

 

Βέβαια παίζει το ενδεχόμενο η τιμή να μην είναι 150 αλλά 150 + ΦΠΑ ή 150 + ΦΠΑ + κρατ'ησεις μηχανικού και ο πελάτης σου να μην κατάλαβε τίποτα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φρέσκο νέο.

 

Πελάτης πηγαίνει σε μηχανικό για 4014 σε εκτος σχεδίου για ένα υπόστεγο 20 τμ.

 

Πληρώνει σύνολο 1150ε.

 

Αναλυση τιμών:

 

350 για το τοπογραφικό το οποίο το υπογράφει ο ΠΜ που ανέλαβε το 4014, δηλαδή ολα τα φορολογικα δικά του.

500 το πρόστιμο

300 η αμοιβή του.

 

Δηλαδή αυτός, απ'τα 300ε πλήρωσε τα φορολογικα όλα, τις κρατήσεις,  και εβγαλε το κέρδος του.

 

ΕΚΤΟΣ αν ο πελάτης λεει ψέμματα για το πόσα έδωσε στον συνάδελφο.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τον καιρό που ασχολούμαι με το θέμα 4014, στο κομμάτι ΜΟΝΟΝ του τοπογραφικού διαπιστώνω τα εξής:

 

α) Αμοιβές σαν τις παραπάνω, απο ελάχιστους συναδέλφους μετεωρίτες του επαγγελματος.

β) αμοιβή περίπου στα 500ε απο γραφεία...μελετητών που κανουν αβέρτα δηλώσεις

γ) αμοιβή περίπου 700-800ε που ειναι μια μέση τιμή που βγάζεις ένα αξιοπρεπες μεροκάμματο.

δ) αμοιβή κοντά στην ελάχιστη, απο μηχανικούς που νομιμοποιούν τις...παλιές τους οικοδομικές άδειες. Που στην επαρχία πιστέψτε με είναι αρκετοί. Και οσο κουφό κι αν ακούγεται δε πέφτουν κατω απ'το 1500ε. (και καλά κάνουν!)

 

Χοντρικα τα παραπανω, δεν ειναι ολες οι περιπτώσεις ίδιες, ούτε ολα τα τοπογραφικα ιδια και και και...

 

Υ.Γ. και Δόξα τω Θεό, που δεν ασχολήθηκα με 4014 δηλώσεις...Ανελέητο μπάχαλο. Αντισυναδελφικες συμπεριφορές μέχρι αηδίας. Πελάτες πηγαίνουν σε μηχανικό με γνώμονα το μικρότερο πρόστιμο. Μερική νομιμοποίηση το λέω εγώ = μια τρύπα στο νερό.

Edited by Kane
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πελάτες που παίρνουν "σβάρνα" τα γραφεία για να πετύχουν την καλύτερη τιμή, ως εδώ το καταλαβαίνω...

Το κουλό είναι οτι μετά απο δυο-τρείς επισκέψεις σε τεχνικά γραφεία μαθαίνουν το ποίημα και σου "πετάν" ορολογίες ή φράσεις που λες οτι αυτός πηγε κι αλλού πρίν... και πάλι ως εδώ το καταλαβαίνω.

Η κορόϊδία όμως είναι όταν σου προτείνει-παζαρεύει την τιμή λεγοντας σου ότι  κάποιος άλλος του είπε π.χ. 500€ εσύ γιατί ζητάς 1500€... φυσικά την επομένη αν είσαι τυχερός ανακαλύπτεις οτι πήγε σε κάποιο φίλο-συνάδελφο και μαθαίνεις οτι αυτός ήταν ο άλλος και οτι του είχε προτείνει κι αυτός 1500€. Μετά απο κάτι τέτοια και γνωρίζοντας πόση πραγματική δουλειά υπάρχει πίσω απο μία αθώα υπέρβαση δόμησης εγώ προτείνω τιμές κοντά στην υπολογιζόμενη νόμιμη + τις αποτυπώσεις και όποιος κάτσει τουλάχιστον θα δουλέυω με όρεξη έχουμε κι ένα ΤΣΜΕΔΕ να πληρώσουμε, εξοδα γραφείου, οικογένεια να ζήσουμε κ.ο.κ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας συμφωνήσει αμοιβή έτσι κι αλλιώς μειωμένη λόγω πρότερης συνεργασίας, με πήρε ο πελάτης να μου πει ότι είχε προσφορά για την τακτοποίηση του (μια επέκταση περίπου 6 τ.μ.) με 150 €.

 

150. Εκατόν πενήντα, να το δούμε και ολογράφως να το χωνέψουμε. Στο οποίο πρακτικά αν αφαιρέσεις κρατήσεις, εφορία, ΦΠΑ και έξοδα, το νούμερο είναι μείον. Προφανώς απλά ο τύπος δε θα αποδώσει τίποτα πουθενά, μαζί με κάποιους ομοίους του, για να φουντάρουμε όλοι μαζί στο γκρεμό.

 

Ειλικρινά θέλω να τον βρω. Και όταν τον βρω θα φέρω τα στοιχεία του δημόσια, μαζί με καταγγελία του και στο Θεό τον ίδιο. Μπορεί και να μη γίνει τίποτα, αλλά να έχω την ηθική ικανοποίηση ότι δεν άφησα με σκυμμένο το κεφάλι ένα μαλάκα να με κοροϊδεύει στα μούτρα και μάλιστα σε πρόσωπο οικείο σε μένα, να φαίνομαι ότι τους ληστεύω κιόλας με την τιμή που ζήτησα.

 

 

Πόσες τέτοιες δουλειές πρέπει το χρόνο να πάρει για να καταφέρει να πληρώσει ΜΟΝΟ το ΤΣΜΕΔΕ του;;;;;

Ας τον είναι ....."πεθαμένος" από τώρα!!! Απλώς .... ψυχορραγεί και δεν το έχει καταλάβει!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο είναι παλιό.

 

Ακόμα και στα ΠΕΑ συμβαίνει αυτό.

Βγάζουν ένα ΠΕΑ, ζητάνε μειωμένη απόδειξη για να γλιτώσουν το ΦΠΑ, π.χ. 100€ και όταν χρειαστούν ξανά ΠΕΑ γυρνάνε τα γραφεία των νέων κυρίως μηχανικών με την απόδειξη πρόχειρη στην τσέπη και τους λένε "έχω μηχανικό που μου κάνει την δουλειά με 100€, εσύ πόσα θες;"

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ όχι ΤΣΜΕΔΕ, ούτε τον καφέ του δε βγαίνει να πληρώσει. Έχουμε και λέμε:

 

150 - ΦΠΑ = 122

122 - εφορία 30% = 81

81 - κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ (επί της νόμιμης όμως!) = 34

34 - έξοδα (φωτοτυπίες σχεδίων πολεοδομίας, βενζίνη κλπ) = ??? (εγώ βάζω 50 ευρώ γενικά έξοδα, άρα μπαίνει και μέσα).

 

Για να πούμε ότι έχει θετικό πρόσημο θα πρέπει να κόψει μια απόδειξη 50 € ας πούμε.

Αλλά τον κόβω απλά να μην κόβει τίποτα. Ούτε ΤΣΜΕΔΕ, ούτε ΦΠΑ, ούτε τίποτα. Και μετά το ΤΣΜΕΔΕ δε θα έχει έσοδα. Και μετά θα έχουμε αυξήσεις εισφορών. Και τα λοιπά και τα λοιπά...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.