Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Φορολογούμαι με  τις διατάξεις του αρθρ. 45  του  ΚΦΕ [αποδείξεις  χωρίς  ΦΠΑ (ερευνητική  εργασία στο  ΕΜΠ), με  παρακράτηση  20%, μόνο  προς έναν  εργοδότη),

Εναρξη  επαγγέλματος  έκανα  το  2012.

Έξοδα  δεν  έχω (επαγγελατική  έδρα  το  σπίτι  των  γονιών  μου.)

 

πρέπει  να  συμπληρώσω  και  το  Ε3 ;

Link to comment
Share on other sites

Φορολογούμαι με  τις διατάξεις του αρθρ. 45  του  ΚΦΕ [αποδείξεις  χωρίς  ΦΠΑ (ερευνητική  εργασία στο  ΕΜΠ), με  παρακράτηση  20%, μόνο  προς έναν  εργοδότη),

Εναρξη  επαγγέλματος  έκανα  το  2012.

Έξοδα  δεν  έχω (επαγγελατική  έδρα  το  σπίτι  των  γονιών  μου.)

 

πρέπει  να  συμπληρώσω  και  το  Ε3 ;

 

 

Tι ακριβώς θέλετε ? Γράφετε άρθρο 45 , αυτό σημαίνει μισθωτός , πως συμβαδίζει με την έναρξη επαγγέλματος  ?

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση. φορολογουμαστε βασει εσοδα μειον εξοδα? ΝΑΙ υπαρχει το 45,6% επι των εσοδων ΟΧΙ ή δεν ισχυει? 

 

 Για το 2ο θέμα που αναφέρεις ο συντελεστης αυτός είναι ο προσαυξημένος κατά 20% που χρησιμοποιούσαμε προκειμένου να υπολογίσμουμε το φορολογητέο εισόδημα όταν είχαμε ¨προφανή δυσαναλογία εσοδων-εξόδων, σύμφωνα με:

Παράγραφος 5 Άρθρου 49 Κ.Φ.Ε

α) Τριάντα οκτώ τοις εκατό (38%) για μελέτη - επίβλεψη κτιριακών έργων. Ειδικότερα, ο

συντελεστής αυτός εφαρμόζεται στις παρακάτω κατηγορίες μελετών:

αα) Αρχιτεκτονικές μελέτες κτιριακών έργων.

ββ) Ειδικές αρχιτεκτονικές μελέτες (διαμόρφωση εσωτερικών και εξωτερικών χώρων, μνημείων,

αποκατάσταση - διατήρηση παραδοσιακών κτιρίων και οικισμών και τοπίου).

γγ) Μελέτες φυτοτεχνικής διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου και έργων πρασίνου.

 

 

Τώρα χρησιμοποιείς τον 38% ή όποιν είναι αυτός που σου αναλογεί (όχι τον προσαυξημένο). Είναι ένας από τους πολλους προκειμένου να κάνεις αυτοέλεγχο. Δες εδώ http://www.michanikos.gr/topic/35172-%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%A3%CE%97-%CE%953/ το θέμα #2. Είναι ένα παράδειγμα με συντελεστή 60% (παροχή σε οργανωμένα γραφεία)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Tι ακριβώς θέλετε ? Γράφετε άρθρο 45 , αυτό σημαίνει μισθωτός , πως συμβαδίζει με την έναρξη επαγγέλματος  ?

 

Εννοεί του προτελευταίου εδαφίου της παρ. 1 άρ. 45 ΚΦΕ (μπλοκάκηδες), όπως ισχύει μετά τον Ν. 4110/2013.

 

Η απάντηση είναι ΝΑΙ, εφόσον έχει γίνει έναρξη επαγγέλματος εντός του 2012, υποβάλλεται Ε3 με τη φετινή δήλωση (ΟΕ 2013).

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συμπληρώσω το Ε3, τα έξοδα σε ποιους κωδικούς θα τα βάλω;

όπως το βλέπω μπορώ να κάνω τα εξής:

 

239: αναλώσιμα (καθαρά ποσά γιατί εκπτίπτει το ΦΠΑ) (χρειάζεται?)

811: πάγια που αγόρασα στην χρήση (καθαρά ποσά γιατί εκπτίπτει το ΦΠΑ)

536: διάφορα έξοδα δλδ έξοδα που δεν εκπτίπτει ο ΦΠΑ προ αναμόρφωσης (βενζίνες?, συνεργείο αυτοκ.?,κιν. τηλεφωνία?, σταθερή?, νερό?, ΔΕΗ? όλο το ποσό μαζί με το ΦΠΑ προ αναμόρφωσης)

543: αποσβέσεις παγίων (σε περίπτωση που τα έχω αποσβέσει όλα μέσα στη χρήση π.χ. πάγια 500Ε σύνολο τι συμπληρώνω στο 543;)

 

και θα πρέπει στον 546 να βγει το σύνολο που έχω στα βιβλία μου δλδ. έξοδα που εκπίπτει ο ΦΠΑ+έξοδα χωρίς δικ.έκπτωσης+ πάγια

σωστά?

έλα όμως που δεν βγαίνει γιατί σταθερή τηλ.,νερό, ΔΕΗ τα βάζω κατά το 1/3 και επτίπτω και το 1/3 του ΦΠΑ...

 

επίσης για τα έσοδα έχει σημασία εάν θα τα βάλω στο 280, στο 275 ή στο 278? (κόβω ΑΠΥ σε έναν μόνο εργοδότη για επίβλεψη και μελέτη και μου παρακρατά το 20%)

 

Υ.Γ. Πως σβήνω το post μου; Δεν ειδα οτι υπαρχει άλλο αντιστοιχο topic..

Edited by cherouvim11
Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Εντελώς φιλικά, εχεις σκεφτεί να στα κάνει κάποιος λογιστής, μην κάνεις κάποιο λάθος?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, καλύτερα απευθύνσου σε λογιστή ή σε κάποιον που να τα γνωρίζει καλά. Αυτά με το ΦΠΑ που αναφέρεις σχεδόν παντού, δεν έχει καμία σχέση ο ΦΠΑ με τη δήλωση. Δεν υπάρχουν αυτά, κάτι έχεις καταλάβει λάθος. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συμπληρώσω το Ε3, τα έξοδα σε ποιους κωδικούς θα τα βάλω;

όπως το βλέπω μπορώ να κάνω τα εξής:

 

239: αναλώσιμα (καθαρά ποσά γιατί εκπτίπτει το ΦΠΑ) (χρειάζεται?)

811: πάγια που αγόρασα στην χρήση (καθαρά ποσά γιατί εκπτίπτει το ΦΠΑ)

536: διάφορα έξοδα δλδ έξοδα που δεν εκπτίπτει ο ΦΠΑ προ αναμόρφωσης (βενζίνες?, συνεργείο αυτοκ.?,κιν. τηλεφωνία?, σταθερή?, νερό?, ΔΕΗ? όλο το ποσό μαζί με το ΦΠΑ προ αναμόρφωσης)

543: αποσβέσεις παγίων (σε περίπτωση που τα έχω αποσβέσει όλα μέσα στη χρήση π.χ. πάγια 500Ε σύνολο τι συμπληρώνω στο 543;)

 

και θα πρέπει στον 546 να βγει το σύνολο που έχω στα βιβλία μου δλδ. έξοδα που εκπίπτει ο ΦΠΑ+έξοδα χωρίς δικ.έκπτωσης+ πάγια

σωστά?

έλα όμως που δεν βγαίνει γιατί σταθερή τηλ.,νερό, ΔΕΗ τα βάζω κατά το 1/3 και επτίπτω και το 1/3 του ΦΠΑ...

 

επίσης για τα έσοδα έχει σημασία εάν θα τα βάλω στο 280, στο 275 ή στο 278? (κόβω ΑΠΥ σε έναν μόνο εργοδότη για επίβλεψη και μελέτη και μου παρακρατά το 20%)

 

Υ.Γ. Πως σβήνω το post μου; Δεν ειδα οτι υπαρχει άλλο αντιστοιχο topic..

   

Eφόσον γνωρίζετε τη χρήση της περίφημης αναλογίας του 1/3 , υποθέτω ότι δεν θα έχετε πρόβλημα στην πρόσθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός θέματος. Είχα κάνει οριστική υποβολή των δηλώσεων στις 12 Ιουλίου οπότε και μου έβγαλε το κλασικό μήνυμα 

 

"Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλατε ηλεκτρονικά πρέπει να προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, εκτύπωση της δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματος, εντός 15 ημερών"

 

Πήγα στη ΔΟΥ που ανήκω στις 19 Ιουλίου και κατέθεσα τα δικαιολογητικά (χωρίς το 049 που δεν το παραλαμβάνουν) και μου έβαλε μια σφραγίδα η υπάλληλος, όλα οκ. Το ενδεικτικό εκκαθαριστικό στο gsis δεν έχει εμφανιστεί ακόμα και στην ιστοσελίδα εδώ (https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/year2013/income/e1search/index.jsp) την τελευταία εβδομάδα μου βγάζει το μήνυμα :

 

"Η δήλωση έχει υποβληθεί μέσω διαδικτύου στις 12/07/2013. Προσκόμιση δικαιολογητικών στη Δ.Ο.Υ"

 

Παρότι στην αρχή μου έβγαζε το αρχικό κλασικό μήνυμα. Αφού τα κατέθεσα τα δικαιολογητικά. Τι θέλει να πει ο ποιητής;;; Σε άλλους έχει βγει αυτό το μήνυμα; Πολύ αργεί φέτος η διαδικασία πάντως... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.