Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλέξιμες παρεμβάσεις για το Εξοικονομώ κάτ'οίκον


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θεωρείται επιλέξιμη δαπάνη η κατασκευή ξύλινης θερμομονωμένης στέγης πάνω από ταράτσα μονοκατοικίας; Για την προσθήκη της στέγης θα εκδοθεί οικοδομική άδεια.

 

http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=660&language=el-GR

 

 

"...Στις ανωτέρω δαπάνες ανά ειδικότερη παρέμβαση συμπεριλαμβάνονται:

  • Πρόσθετες αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της παρέμβασης όπως σκαλωσιές, επιχρίσματα, μικροεργασίες αποκατάστασης της εμφάνισης του στοιχείου στο οποίο έγινε η παρέμβαση, αποξηλώσεις/ καθαιρέσεις και αποκομιδή, σήτες, διαμόρφωση κλίσεων απορροής στο δώμα, υγρομόνωση στο δώμα, απαραίτητες εργασίες και επεμβάσεις για την ορθή λειτουργία/συμπεριφορά της θερμομόνωσης, απαραίτητες επεμβάσεις στη στέγη (π.χ. αντικατάσταση κεραμιδιών) κ.λπ.
  • Το κόστος εργασίας συμπεριλαμβανομένων τυχόν απαιτούμενων ασφαλιστικών εισφορών ΙΚΑ για τις οικοδομικές εργασίες που, με βάση την κείμενη νομοθεσία (μη στεγασμένα επαγγέλματα), βαρύνουν τον ωφελούμενο του Προγράμματος ως «κύριο του έργου»...."

Νομίζω μπορείς να κάνεις μία επισκευή σε υπάρχουσα στέγη. Όχι να βάλεις καινούρια.

 

Όμως...σαν Έλληνας που είσαι, μπορείς να πεις ότι υπάρχει στέγη ! στο πρώτο ΠΕΑ και την επισκευάζεις, βάζοντας μόνωση και αλλάζοντας κεραμίδια... :smile:  Τώρα πως θα φανεί στην φωτογραφία του ΠΕΑ δεν ξέρω....Εντάξει τραβηγμένο αυτό που γράφω...! Πιο πολύ για πλάκα το γράφω.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι να ρωτήσω κάτι άλλο.

 

Στο πρόγραμμα αναφέρει ότι ανάμεσα στα άλλα είναι επιλέξιμη και η μόνωση του δικτύου διανομής. Δεν είναι επιλέξιμα νέα καλοριφέρ και ενδοδαπέδιο σύστημα.

 

Σε ένα διαμέρισμα που υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο εντός του διαμερίσματος, έχει τρυπήσει και υπάρχουν υγρασίες (μιλάω για σύστημα δισωλήνιου σε διαμέρισμα του 70'), μπορώ να βάλω στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ επεμβάσεις σε αυτό ? Δηλαδή σκάψιμο του πατώματος, αποκατάσταση σωληνώσεων, νέο πάτωμα, πλακάκια κ.τ.λ. ?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός εάν προηγηθεί η κατασκευή της στέγης και περάσει μετά στο πρόγραμμα τα μονωτικά που θα τοποθετηθούν εσωτερικά. Έχει τύχει σε άλλον συνάδελφο αντίστοιχη περίπτωση ή έχει μιλήσει με το υπουργείο να μας διαφωτίσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς, σε περίπτωση όπου δεν έχω δαπάνη για συστήματα σκίασης (παντζούρια,τέντες κλπ) το κόστος από τις σίτες σαν τί παρέμβαση εισάγεται στο έντυπο παρεμβάσεων? 

υ.γ δεν μπορώ να το βάλω στην κατηγορία 1β των ανοιγόμενων κουφωμάτων γιατί έχω ήδη καλύψει με τα κουφώματα (πλαίσιο και τζαμιλίκι εννοώ) το μπάτζετ των 280ευρώ/μ2...

τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? τα βάζει ο ιδιοκτήτης από την τσέπη του?

Link to comment
Share on other sites

Οι σήτες, "ενσωματώνονται" στα παντζούρια.

όταν είναι μόνες τους, δεν αποτελούν επιλέξιμη δαπάνη

 

@skaros (με καθυστέρηση)

ο "θερμομονωτικός" σοβάς δεν προσφέρει σοβαρά αποτελέσματα (μόνο οικονομικά στους κατασκευαστές του), οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον εστειλες και ποιος απαντησε?

Γιατι και μονο που μιλαει για τετραγωνικα υλικου ενω η κατηγορια 3Δ ειναι κατ αποκοπη με τεμαχια, μου φαινεται για ολιγον τι στοκος...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Σε σχέση με το προηγούμενο μήνυμα για τις σήτες και την απάντηση του ΕΤΕΑΝ, έχω να πω ότι απλά επιβεβαιώνει τις αλλαγές προς το χειρότερο που έγιναν πρόσφατα στην τηλεφωνική και ηλεκτρονική υποστήριξη του «Εξοικονομώ».

 

Από τότε που στήθηκε το νέο “Help Desk”, τα τηλέφωνα εξυπηρετούν μόνο απλές και γενικές πληροφορίες για το πρόγραμμα και οι μηχανικοί με τις πιο προχωρημένες απορίες παραπέμπονται στο e-mail της τεχνικής υπηρεσίας infotexoik@******.gr (***** = το ως άνω ταμείο).

 

Ειλικρινά δεν γνωρίζω ποιοι είναι πίσω από αυτό το e-mail, αφού οι απαντήσεις τους είναι πάντα ανώνυμες και ανυπόγραφες.

 

Οι σήτες λοιπόν από μόνες τους ΔΕΝ είναι επιλέξιμη δαπάνη, ΔΕΝ ανήκουν στην υποκατηγορία 1Δ και ΔΕΝ επιδοτούνται με 2.500€ ανά κατοικία (!)

Όπως ξεκάθαρα διευκρινίζει ο οδηγός του προγράμματος (σελ. 16, 1η παράγραφος), οι σήτες αποτελούν πρόσθετες (συνοδευτικές) αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της κύριας παρέμβασης.

 

Αυτό σημαίνει ότι αν με τα 250€ ή 280€ / τμ που δικαιολογεί το πρόγραμμα για κουφώματα (και όχι για συστήματα σκίασης, αφού στην περίπτωσή σου δεν έχεις πατζούρια), μπορείς να συμπεριλάβεις και τις σήτες, τότε μπορείς να το κάνεις.

 

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ μπορείς να τις βάλεις από μόνες τους σαν ανεξάρτητη επιλέξιμη δαπάνη.

 

Όποιος σου έδωσε αυτή την απάντηση από το infotexoik είναι απλά επικίνδυνος.

Edited by vagom
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.