Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση αρχαιολογίας


Recommended Posts

Για να ξέρετε, η αρχαιολογία μου απάντησε πως δεν έχει αρμοδιότητα να μου δώσει έγκριση κοινώς δεν χρειαζόταν έγκριση απο αρχαιολογία γιατί όπως λέει το χαρτί τους δεν είμαι μέσα σε κυρηγμένο αρχ. χώρο ούτε έχω κοντά μου μνημεία.

 

Όσοι συνάδελφοι άρα θέλουν να το παλέυουν λιγάκι παραπάνω (όπως ο υποφαινόμενος) μπορούν, κατά τη γνώμη μου ,και να απαιτούν απο την αρμόδια πολεοδομία να μην προσκομίζουν έγκριση απο αρχαιολογία παρόλο που η πρώτη το απαιτεί.

 

Στη Κηφισιά έχουν μια κόλλα Α4 που γράφει τι απαίτείται για πρωτοκόλληση και έχει και την αρχαιολογία ως προαπαιτούμενο.

 

να και η έγκριση αρχαιολογίας

post-574-131887269091_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμ, καλά σε ρώτησα σε παραπάνω ποστ. Πολύ κουφό μου φάνηκε. Ζητείται είτε σε κηρυγμένους παραδοσιακούς οικισμούς, είτε σε κηρυγμένη ζώνη προστασίας μνημείου, είτε πλησίον μνημείου χωρίς κηρυγμένη ζώνη προστασίας (το τελευταίο είναι στο χέρι της εκάστοτε Εφορείας να στο περάσει ή όχι, εφόσον κρίνει ότι θίγεται ή όχι αισθητικά το μνημείο - ύψη, πλάτη και γενικότερα κλίμακα νέου κτιρίου πλησίον αυτού ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες. Για να πρωτοκολλήσεις θες οπωσδήποτε έγκριση. Αλλά μοιάζει η αρχαιολογία να μην συμμερίζεται την απόψη της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς λέω. Πήρα έγκριση για κάτι που δεν χρειαζόταν. Άρα τελικά αν έλεγα στη πολεοδομία πχ να πρωτοκολλήσει το φάκελο μου χωρίς αρχαιολογία και αρνιόταν τι θα έπρεπε να κάνω πέρα απο τη πάπια?

Link to comment
Share on other sites

κανονικά το αν επιβάλλεται έγκριση αρχαιολογίας ή όχι

έχει να κάνει με τους όρους δόμησης

 

δηλαδή θα τους έλεγα να απευθυνθούν στο τοπογραφικό

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται άρνηση πρωτοκόλλησης σε Δημόσιο υπηρεσία, αυτό ξέχνα το. Οφείλει να πρωτοκολλήσει και να ζητήσει γραπτώς τις ελλείψεις (by the book).

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρετε, η αρχαιολογία μου απάντησε πως δεν έχει αρμοδιότητα να μου δώσει έγκριση κοινώς δεν χρειαζόταν έγκριση απο αρχαιολογία γιατί όπως λέει το χαρτί τους δεν είμαι μέσα σε κυρηγμένο αρχ. χώρο ούτε έχω κοντά μου μνημεία.

 

Όσοι συνάδελφοι άρα θέλουν να το παλέυουν λιγάκι παραπάνω (όπως ο υποφαινόμενος) μπορούν, κατά τη γνώμη μου ,και να απαιτούν απο την αρμόδια πολεοδομία να μην προσκομίζουν έγκριση απο αρχαιολογία παρόλο που η πρώτη το απαιτεί.

 

Στη Κηφισιά έχουν μια κόλλα Α4 που γράφει τι απαίτείται για πρωτοκόλληση και έχει και την αρχαιολογία ως προαπαιτούμενο.

 

να και η έγκριση αρχαιολογίας

 

Σωστά τα λες αλλά δοκίμασε να το πεις και στους υπαλλήλους της Πολεοδομίας!Δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχθούν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.