Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση αρχαιολογίας


Recommended Posts

Η προφορική απάντηση της Αρχαιολογίας είναι:

 

Δεν είναι όλοι οι Αρχαιολογικοί Χώροι κηρυγμένοι!

 

Άλλαξα το έγγραφο και ζητάω επανεξέταση. Δεν έχω να χάσω κάτι. Άλλωστε είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει να έχω θέμα με Αρχαιολογία και θα το αντιμετωπίσω με ηρεμία, δεδομένου ότι πρόκειται για επένδυση δική μου και όχι πελάτη μου !

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι οι Αρχαιολογικοί Χώροι κηρυγμένοι!

Καλά άμα δεν είναι νομοθετικά κηρυγμένος πως είναι αρχαιολογικός χώρος μετά? Από το μυαλό του εκάστωτε διευθυντή τους?

Άμα έιναι έτσι κυνήγησέ το, όντως δε χάνεις τίποτα αλλά...............

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως λειτουργεί η Αρχαιολογία και είναι γεγονός πως και να ήξερα δεν θα μπορούσα να συμβαδίσω μαζί τους.

 

Μου είπε ότι δεν είναι όλοι οι Αρχχαιολογικοί Χώροι κηρυγμένοι δεδομένου ότι αυτό αποτελεί μακροχρόνια διαδικασία. Βάση όμως ευρυμάτων στην εκάστοτε περιοχή θεωρούνται αρχαιολογικοί χώροι και σύμφωνα με το 3028/2002 δεν επιτρέπεται καμία κατασκευή εντός αυτών.

 

Τη ρώτησα: Ακόμα και αν είναι επίγεια, άνευ εκσκαφών κλπ?

Απάντηση: Δεν τη θυμάμαι την περίπτωση, να το δούμε κλπ κλπ

 

Πάντως περνάνε οι ενστάσεις από ΚΑΣ. Έτσι δεν είναι? Δεν αλλάζει εύκολα η αρχική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα. Άλλο αρχαιολογικοί χώροι (δεν χρειάζονται κήρυξη) και άλλο ζώνες προστασίας των χώρων αυτών (αυτές θέλουν κήρυξη). Σε κάθε περίπτωση, όπου υπάρχει μνημείο ή αρχαιολογικός χώρος, ασκείται μορφολογικός έλεγχος από τις κατά τόπους Εφορείες (εξαρτάται από το μνημείο : Κλασσικό, Ρωμαϊκό, Βυζαντινό κλπ κλπ).

 

Γιατί έχω μπεί εδώ:

 

http://listedmonuments.culture.gr/

 

και δεν υπάρχει χώρος με την ονομασία που μου έδωσαν!

 

Δεν χρειάζεται να το βρεις εκεί μέσα. Αυτό ισχύει κυρίως για τα Νεώτερα (αν και εφόσον κάποιο αξιόλογο μνημείο κηρυχθεί) και γενικότερα ίσχυε για όλα, πριν την έκδοση του Ν.3028/2002. Γι' αυτό και αν ψάξεις λίγο το συγκεκριμένο site, θα δεις κηρύξεις βυζαντινών μνημείων παραδείγματος χάρη, κάτι που βρίσκεται σε αντίθεση με τον τον νέο Αρχαιολογικό Νόμο, μέσω του οποίου αυτοδίκαια, κηρύσσονται και προστατεύονται τέτοιου είδους μνημεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έκανα το εξής, όπως μου ζήτησαν

 

Κάνω αίτηση "ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ ΤΟΜΕΣ" (ο ιδιοκτήτης δηλαδή) στην Αρχαιολογια κλασσικών με τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης. Έγινε η αυτοψία και περίμενα να υπογράψουν το έγγραφο για να πάω στην Πολεοδομία να βγάλω εργασία μικρής κλιμακας υπ.αρ.7 για δοκιμαστικές τομές

 

Όμως πριν υπογράψει η αρχαιολογία, ο ιδιοκτήτης αλλάζει γνώμη και ζητάει να σχεδιαστεί η μισή κατοικία!

Αρχικό εμβαδόν 100 τμ Νέο εμβαδόν 49 τ.μ.

Ειδοποιώ την αρχαιολογία, σταματάει την διαδικασία και όταν αποφασίζει ο ιδιοκτήτης τι ακριβώς θέλει παω με νεο διαγραμμα κάλυψης.

 

Τώρα μου ζήτησαν συμπληρωματική αίτηση, επιπλέον δηλαδή της πρώτης αίτησης που να γράφει ΑΙΤΗΣΗ "ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΚΣΚΑΦΩΝ ΝΕΑΣ ΙΣΟΓΕΙΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ" και τις διαφορές παλιάς και νέας κάλυψης.

 

Τι σημαίνει αυτό; Ισχύει η ίδια διαδικασία. Πολεοδομια και αδεια μικρης κλιμκακας για εκσκαφες αρχαιολογιας και μετα εκσκαφες με την αρχαιολογια παρουσα ΚΑΙ ΜΕΤΑ υποβολη φακελου στην Πολεοδομια για άδεια;

ή παρακάμπτουν την διαδικασία δοκιμαστικων τομών/εκσκαφών και θα μου δώσει την εγκριση εκσκαφών χωρίς να γίνουν δοκιμαστικές τομές;;;

 

Τον ρώτησα τον υπάλληλο, αλλά δεν του άρεσε που άλλαξα τα σχέδια κατα την διάρκεια της διαδικασίας και τώρα που τον ρώτησα τι κάνω μετά, μου απάντησε κάνε ότι καταλαβαίνεις.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, θελω να κατασκευασω μια πισίνα σε υπάρχον ξενοδοχειο στη Μυκονο. Ο υπάλληλος μου ειπε τηλεφωνικα οτι χρειάζομαι εγκρισεις απο 3 αρχαιολογίες και δασαρχείο, αλλα δεν ακουγόταν καθολου σίγουρος. Εχετε καθολου υπ'οψιν σχετικα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.