Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση αρχαιολογίας


Recommended Posts

Κάπου αναφέρεται (δεν θυμάμαι τώρα που το είδα)

ότι επειδή η βεβαίωση αρχαιολογίας δεν έχει ημερομηνία λήξης

εξ αυτού και μόνο ισχύει για πάντα

Link to comment
Share on other sites

σε επίσκεψη στην ΥΔΟΜ Παλλήνης μου είπαν ότι δεν απαιτείται νέα έγκριση... σε τηλεφωνική επικοινωνία με την αρχαιολογία μου είπαν ότι απαιτείται (με την γνωστή κασέτα που λένε... πλήρη μελέτη και 3 τοπογραφικά) . θα ακολουθήσω την ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ
ΤΜΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

FAQI.pdf

3. Ποιος είναι ο χρόνος ισχύος των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών και εγκρίσεων που
απαιτούνται για την έκδοση μίας οικοδομικής άδειας;

 

Είναι ο χρόνος ισχύος που αναγράφεται στο έγγραφο ή εάν δεν αναφέρεται, αυτό ισχύει επ’ αόριστο

Link to comment
Share on other sites

Αν η αποπεράτωση σημαίνει έγκριση του άρθρου 25.5 του ν.4178 τότε μάλλον είναι νέες εργασίες που δεν καλύπτονται από την υπάρχουσα έγκριση αρχαιολογίας.

Αν η αποπεράτωση σημαίνει έγκριση του άρθρου 29.6 του ΝΟΚ ή εκτέλεση εργασιών της αρχικής άδειας τότε δεν υπάρχει κάποιος λόγος για νέα έγκριση αρχαιολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εμπειρικά το βλέπω ως εξής:

Η αρχαιολογία όταν δίνει την έγκριση για νέο κτίριο  , παρίσταται στις εκσκαφές και δεν ασχολείται ξανά με το κτίριο.
Από την στιγμή που στο κτίριο έχει αποπερατωθεί ο Φ.Ο. δεν υπάρχει αντικείμενο για την αρχαιολογία.

Συντάσσομαι με την άποψη της ΥΔΟΜ ότι ΔΕΝ απαιτείται νέα έγκριση.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για νεόδμητη πολυκατοικία στο Χαϊδάρι, μου ζήτησαν από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Δυτικής Αττικής, Πειραιώς και Νήσων:

 

- 3 τοπογραφικά διαγράμματα

- 2 διαγράμματα δόμησης

- 2 διαγράμματα εκσκαφών

- 2 τομές

- 2 κατόψεις χαμηλότερης στάθμης (υπογείου)

- τεχνική έκθεση

- αίτηση που γίνεται επιτόπου

 

Απάντηση σε 10 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σωστά, αυτά ζήτησαν και σε μένα!

Μου έδωσαν την απάντηση σε 7 ημέρες από την πρωτοκόλληση!

Link to comment
Share on other sites

και με τσαπα να σκαψεις για να φυτεψεις ντοματες αμα βγαζεις οικοδομικη αδεια ειναι υποχρεωτικη η αρχαιολογια (σε περιοχες που απαιτειται)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα το βάθος δεν παίζει ρόλο (το ρώτησα διότι είχα ακούσει από έναν εργολάβο ότι για "ρηχή" εκσκαφή - π.χ. 30cm - δεν χρειάζεται ενημέρωση αρχαιολογίας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.