Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

Αυτό θα ζητήσω. Ουσιαστικά για τα προφίλ  αλουμινίου που αγόρασε ο κουφωματάς με το κιλό τής συγκεκριμένης εταιρείας.

όμοια σχεδόν ερώτηση είχα κάνει

<<εχω σόμπα από edilkamin. Eχω πιστοποιητικό ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ του β.απόδοσης , δηλαδή από την edilkamin για το συγκεκριμένο μοντέλο, σφραγισμένο κατά πρότυπο EN14785:2006 . Αυτό μου λένε είμαι οκ.

Είμαι? πιστοποιητικό CE ρώτησα και μου είπαν ότι αυτό σημαίνει και CE. όλες είναι  CE.Αλλά το πιστοποιητικό δεν αναφέρει κάπου το CE? ΙΣΧΥΕΙ?>>

καμιά αποψη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιταξε, κατ αρχν τα κουφωματα δεν εχουν CE

Τα προφιλ εχουν πιστοποιητικο απο δοκιμες Rosenheim που σε καλυπτουν

Τα τζαμια εχουν CE

Οποτε τσιμπα τα πιστοποιητικα για το πλαισιο, τσιμπα και για τον υαλοπινακα και εισαι καλυμμενος

Ο,τι περισσοτερο παρεις απο τον κατασκευαστη, τυπου πιστοποιητικο της εταιρειας, συμμορφωση, τεχνικα χαρακτηριστικα του καθε κουφωματος κλπ, χρησιμοποιησε τα αλλα σα συμπληρωματικα.

Οχι πως δε θα περασει και μονο με αυτα αλλα εγω σε λεω τι χρειαζεσαι για να εισαι 100% εντος προγραμματος.

 

Ολοι μα ολοι θα σε πουνε πως αυτα που σε δινουν σε καλυπτουν για το προγραμμα. Επι της ουσιας μπορει και να μην ξερουν καν αν σε καλυπτουν αλλα να στα δινουν μονο και μονο για να φυγει απο πανω τους.

 

Οσον αφορα τη σομπα, νομιζω πως το πιστοποιητικο με τα EN κλπ απο τον κατασκευαστη ειναι ενταξει για το προγραμμα. Διασφαλισε πως γενικα δεν υπαρχει πιστοποιητη CE για αυτη τη σομπα και δε βαριουνται απλα να ψαξουν και κατεθεσε αυτα. Δε νομιζω να εχεις θεμα

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, κατ αρχν τα κουφωματα δεν εχουν CE

Τα προφιλ εχουν πιστοποιητικο απο δοκιμες Rosenheim που σε καλυπτουν

 

 

 

σε ευχαριστώ!

τα κουφώματα δεν έχουν πιστοποιητικό CE?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη ερωτηση. Στα σεναρια του εξοικονομω αν θελω να βαλω και ρολλα αλλα και τεντα πως τα ονομαζω, πως τα δηλωνω στην αιτηση (ξεχωριστα ή μαζι-λογω εξ.συτων σκιασης)?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..

αν τα τμ των εξωτερικων προς μονωση τοιχων ειναι περισσοτερα τετραγωνικα μετρημενα απο το μηχανικο και λιγοτερα απο τον μονωτά υπαρχει προβλημα?

πρεπει να συμφωνουν, θα ενσκυψει τυχον θεμα στην πορεια?

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος μετρα ολο το υψος του οροφου ενω στην ουσια ο μονωσας μετρα το καθαρο

Απο την αλλη ο μηχανικος αφαιρει το ανοιγμα ενω ο μονωσας το πιανει σεντονι

Γενικα τα τετραγωνικα που θα περασει το προγραμμα ειναι αυτα που θα βαλει ο μηχανικος.

Και καλο θα ηταν να συμπιπτει το τιμολογιο με το προγραμμα.

 

Θεωρητικα αν θες να εισαι ακριβης θα βαλεις μονωμενα τα καθαρα τετραγωνικα και το παχος της πλακας που μενει αμονωτο θα το παρεις αμονωτο με συντελεστη σκυροδεματος

Επι της ουσιας η διαφορα ειναι πολυ μικρη εως αμελητεα

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος μετρα ολο το υψος του οροφου ενω στην ουσια ο μονωσας μετρα το καθαρο

Απο την αλλη ο μηχανικος αφαιρει το ανοιγμα ενω ο μονωσας το πιανει σεντονι

Γενικα τα τετραγωνικα που θα περασει το προγραμμα ειναι αυτα που θα βαλει ο μηχανικος.

Και καλο θα ηταν να συμπιπτει το τιμολογιο με το προγραμμα.

 

Θεωρητικα αν θες να εισαι ακριβης θα βαλεις μονωμενα τα καθαρα τετραγωνικα και το παχος της πλακας που μενει αμονωτο θα το παρεις αμονωτο με συντελεστη σκυροδεματος

Επι της ουσιας η διαφορα ειναι πολυ μικρη εως αμελητεα

Δε καταλαβαίνω πως η διαφορά τ.μ. θα είναι μικρή από τη στιγμή που ο μηχανικός δε λαμβάνει υπόψιν το εμβαδόν των ανοιγμάτων ενώ ο μονωσάς τα λαμβάνει ?

και το πάχος της πλάκας δε πρέπει να το μονώσουμε για να αποφύγουμε την θερμογέφυρα που δημιουργείται?

Link to comment
Share on other sites

Νέα ερώτηση για το θέμα της θερμομόνωσης. Θέλω να βάλω σε ένα διαμέρισμα, αλλά στην μία όψη που βρίσκεται στο όριο του οικοπέδου θα μπει αναγκαστικά εσωτερικά.. 

 

Ο ίδιο προμηθευτής που θα κάνει την εξωτερική (στις υπόλοιπες όψεις) θα κάνει και την εσωτερική. Θα πρέπει να φαίνονται δύο ξεχωριστές προσφορές ή μπορεί σε μία προσφορά από τον προμηθευτή να αναφέρεται ότι θα κάνω τόσα τμ εξωτερικής αξίας τόσο και τόσα τμ εσωτερικής αξίας τόσο;;;  Έχει κάποια σημασία; Από ότι είδα η εσωτερική επιδοτεί το μισό ποσό..

 

Επίσης είδα ότι στο έντυπο παρεμβάσεων πρέπει να δικαιολογήσουμε το λόγο που μπαίνει εσωτερική θερμομόνωση... Τι γράφουμε σε αυτή την περίπτωση;;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.