Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

Σε μία προσφορά μπορεί να έχει και τις δύο, αλλά να είναι διακριτές.

Τιμή μονάδας, μέτρα και σύνολο, για την κάθε μία παρέμβαση.

 

Η αιτιολόγηση είναι ότι η 'τάδε όψη με εμβαδό τόσα τ.μ. βρίσκεται στο όριο του οικοπέδου'.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Στην υ.δ. του ανάδοχου όταν είναι για τέντες που δεν θέλει CE διαγράφω αυτό που δείχνω παρακάτω; το 1 το αφήνω όπως έχει (και ας μην υπάρχουν ενεργειακά χαρακτηριστικά)

 

Τα υλικά ή/και συστήματα, τα οποία έχω προμηθεύσει στον/στην          με το/τα δελτίο/α αποστολής         φέρουν την απαιτούμενη σήμανση CE για σύνολο ή για το μέρος που αφορά στα: ……………………………………………../ δεν απαιτείται να φέρουν σήμανση CE(i). Τα ανωτέρω υλικά:

  1. Φέρουν τα ενεργειακά χαρακτηριστικά, που απεικονίζονται στα συνημμένα με το/τα ανωτέρω δελτίο/α αποστολής, αντίγραφα πιστοποιητικών και
  2. Καλύπτουν τις απαιτήσεις για τα ενεργειακά χαρακτηριστικά, βάσει του ΠΕΑ 71365/2013, υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις εφαρμογής/τοποθέτησης (ii):

 

Εκτελέστηκαν οι εργασίες που αντιστοιχούν στις παρεμβάσεις, του ανωτέρου «Εντύπου Πρότασης Παρεμβάσεων», και σύμφωνα με τις ανωτέρω προϋποθέσεις εφαρμογής / τοποθέτησης.

………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………….(4)

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για ξύλινα κουφώματα τι πιστοποιήσεις χρειάζονται; 

Διάβαζα παραπάνω ότι τα τζάμια πιστοποιούνται και τα πλαίσια αλλουμινίου. Υπάρχει απαίτηση για τα ξύλινα πλάισια;

Για τους ξυλουργούς έχει βγει πιστοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια απαιτείται πιστοποίηση.

Υπάρχουν πολλές βιομηχανίες που βγάζουν πιστοποιημένα ξύλινα κουφώματα.

Κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και θα βρεις σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν το πιστευω...κατι κανω λαθος...

 

Πελατης μου θελει να βαλει τεντες....η περιπτωση του ειναι οτι εχει ηδη τους παλιου βραχιονες και θελει να βαλει τα πανια!!!!

Πηρα τηλεφωνο στο helpdesk και ρωτησα......

η απαντηση ηταμ αφοπλιστικη

 

το προγραμμα δεν επιδοτει τα τεντοπανα αλλα μονο το μηχανισμο δηλαδη τους βραχιονες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι οι βραχιονες? Στη φατσα η σε πισω μπαλκονι?

Εκτος απο το μπαλκονι αυτο, υπαρχει κι αλλο, πισω η στο πλαι?

 

Αν οι βραχιονες δεν ειναι στη φατσα που θα βγαλεις και τη φωτο του ΠΕΑ, τοτε μαζεψε τους ψηλα και θεωρησε πως δεν υπαρχουν.

Ετσι κι αλλιως δε σκιαζουν, οποτε περνα τεντες κανονικα οπου θες στο προγραμμα.

 

Αν οι βραχιονες ειναι στη φατσα και φαινονται στη φωτο του ΠΕΑ, τοτε περνα στο προγραμμα τεντες σε αλλη μπαλκονι (πχ πισω η πλαι) και τιμολογησε μεσα στα 2500€ και τα τεντοπανα μπροστα.

 

Μην κολλας... Και μη ρωτας το helpdesk ΠΟΤΕ

 

Δεν ειναι μηχανικοι, δε δινουν υπευθυνες απαντησεις, οτι του φανει του λωλοστεφανη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που παντα εχω θεμα...ειναι ...ο ελεγχος...οταν γινει και αμα γινει. Προσπαθω να ειμαι ενταξει σε ολα (στα περισσοτερα) Ομως δεν μπορω να χωνεψω οτι επιδοτουν τους βραχιονες και οχι τα τεντοπανα!!!!

 

inzaghi

Δυστυχως οι βραχιονες ειναι οι παλιοι που ειναι μονιμοι και ετσι ειναι αρκετα δυσκολο να τουςβγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.