Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Ενημερωνω οτι το θεμα μου εληξε με αισιο τροπο και τα χρηματα κατατεθηκαν εν τελει στον τραπεζικο μου λογαριασμο.

Ακομα και οταν μεταφερθηκαν εν τελει απο το λογαριασμο των ευρωσυμβουλων στο λογαριασμο της πελατισσας, και παλι απο την τραπεζα κολλησαν και δεν ηξεραν τι να κανουν και αν μπορουν να μεταφερουν τα χρηματα στο δικο μου λογαριασμο (εχουν εξουσιοδοτηση της πελατισσας)

Δεν ξερω, θα δουμε, μην προτρεχεις, θα δουμε τι μπορουμε να κανουμε τωρα και ξερωγω...

 

Τι μπορεις να κανεις ρε σιχαμενε χαρτογιακα? Παρε τα χρηματα και βαλτα σε μενα την τρελα μου.

Πρεπει πρωτα να συνταξεις τριμελη επιτροπη των 5 ατομων για να εγκρινει την κινηση?

 

Αει σιχτηρ την τρελα μου μεσα...

Συναδελφε αυτες τις ημερες ειχα παρομοια εμπειρια:

Ειμαι ενεργειακος επιθεωρητης και τρεχω αρκετα προγραμματα απο την εκκινηση του "Εξοικονομω".

Πριν μια εβδομαδα, σε μια περιπτωση μου, εμαθα οτι τα χρηματα της τελικης εκταμιευσης μπηκαν στους προμηθευτες,

μαζι με τα δυο ΠΕΑ στον πελατη αλλα εγω αμοιβη Συμβουλου γιοκ..

Για την ιστορια, οργανωσα τα χαρτια του πελατη, εβαλα τον εαυτο μου συμβουλο εργου στην αιτηση υπαγωγης και εκανα τα δυο

ΠΕΑ μαζι με την λοιπη χαρτουρα. Δυστυχως τα εγγραφα στην τελικη φαση του 2ου ΠΕΑ τα εδωσα στον πελατη να τα παει

και δεν τα πηγα αυτοπροσωπως.

 

Απο την τραπεζα με δουλευουν πεντε μερες, οτι δηθεν εχασαν την αποδειξη του συμβουλου εργου και δεν τη βρισκουν.

Απο αλλη πηγη, μπηκα στον eddie της Eurobank και εμαθα οτι οι Ευρωσυμβουλοι πηραν τα λεφτα. Πηρα στους

τελευταιους στην Θεσσαλονικη και το επαιζαν τρελιτσα, οτι αυτοι εκαναν διαχειριση των εγγραφων του

πελατη και επομενως ηταν λογικο να παρουν την αμοιβη του Συμβουλου μετα απο σχετικη "αναθεση".

 

Εννοειται οτι οταν εγω προσκομισα ΑΠΥ συμβουλου, δεν μου ειπε η τραπεζα "παρτην πισω", αλλωστε μετα δεν θα

μπορουσαν να μου πουν οτι την εχασαν.

 

Τωρα ειμαι στη φαση που τους εστειλα ακριβες αντιγραφο της ΑΠΥ απο το μπλοκ μου (Ιουλιος 2014), να το στειλουν

στα κεντρικα και να μου πουν τι θα κανουν.

 

Υπαρχει ελπις, ή να παω να τους γυρισω το γραφειο αναποδα???

 

Ευχαριστω, και συγγνωμη για τον ογκο του μηνυματος αλλα τα εχω παρει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο την τραπεζα με δουλευουν πεντε μερες, οτι δηθεν εχασαν την αποδειξη του συμβουλου εργου και δεν τη βρισκουν.

Απο αλλη πηγη, μπηκα στον eddie της Eurobank και εμαθα οτι οι Ευρωσυμβουλοι πηραν τα λεφτα. Πηρα στους

τελευταιους στην Θεσσαλονικη και το επαιζαν τρελιτσα, οτι αυτοι εκαναν διαχειριση των εγγραφων του

πελατη και επομενως ηταν λογικο να παρουν την αμοιβη του Συμβουλου μετα απο σχετικη "αναθεση". <= Ρώτησέ τους αν αυτή είναι η εργασία του συμβούλου έργου!!  :angry:

 

Πραγματικά λυπάμαι και εύχομαι να βρεις γρήγορα την άκρη και η ιστορία να έχει αίσιο τέλος για σένα! Οι άνθρωποι είναι τραγικοί!!! 

Τι προτείνω: Να ζητήσεις εγγράφως την απάντησή τους. Να ανοίξεις τον φάκελο του πελάτη σου στη τράπεζα και να πάρεις φωτοτυπία της αίτησης υπαγωγής όπου και θα φαίνεται το όνομά σου. Στην τελική, να πας στη τράπεζα μαζί με τον πελάτη σου.  Αν δεν βγει άκρη και αφού μαζέψεις όλα αυτά, κάνε και ένα τηλέφωνο στο ΕΤΕΑΝ! 

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω δυο-τρεις μερες να "ψαξουν" την αποδειξη μου και μετα εχουμε

συνεχεια. Το κακο ειναι οτι η τραπεζα ειναι και μιση ωρα δρομος και ισως περιμενουν

να το παρατησω για να μη φαω την αμοιβη στις βενζινες.

 

Θα ενημερωσω για την εξελιξη για να προστατευτουν συναδελφοι.

 

Ευχαριστω πολυ 8-)

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερωσω για την εξελιξη για να προστατευτουν συναδελφοι.

 

Να ενημερώσεις γιατί το θέμα είναι σοβαρό!

 

1ον (βασικό): Ο σύμβουλος φαίνεται στην αίτηση υπαγωγής.

2ον (πολύ βασικό): Στη δεύτερη φάση μετά την ολοκλήρωση του έργου, έχεις καταθέσει ΥΔ συμβούλου έργου με τον λογαριασμό της τράπεζάς σου προκειμένου να πληρωθείς.

3ον (βασικό): Έχεις καταθέσει απόδειξη επί πιστώσει! Σε περίπτωση που "την έχασαν" δεν θα εκταμιεύονταν τα χρήματα! Θα υπήρχε θέμα και θα ζητούσαν από τη στιγμή που υπάρχει η ΥΔ του συμβούλου την απόδειξη!!

 

Εφόσον έχουν γίνει όλα τα παραπάνω, τότε φαίνεται πως η φάβα έχει "λάκκο" !! Το γιατί να συμπεριφερθούν έτσι για 250 Ευρώ + ΦΠΑ, δεν μπορώ να στο απαντήσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης σου τι λέει για την υπόθεση;

Σίγουρα, έστω εν αγνοία του, υπέγραψε το γνωστό κ@@χαρτο που αναθέτει τον σύμβουλο στη γνώμων.

Εάν δεν είναι διατεθειμένος ο πελάτης σου να σε υποστηρίξει, δε πιστεύω να έχεις τύχη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε αυτες τις ημερες ειχα παρομοια εμπειρια:

Ειμαι ενεργειακος επιθεωρητης και τρεχω αρκετα προγραμματα απο την εκκινηση του "Εξοικονομω".

Πριν μια εβδομαδα, σε μια περιπτωση μου, εμαθα οτι τα χρηματα της τελικης εκταμιευσης μπηκαν στους προμηθευτες,

μαζι με τα δυο ΠΕΑ στον πελατη αλλα εγω αμοιβη Συμβουλου γιοκ..

Για την ιστορια, οργανωσα τα χαρτια του πελατη, εβαλα τον εαυτο μου συμβουλο εργου στην αιτηση υπαγωγης και εκανα τα δυο

ΠΕΑ μαζι με την λοιπη χαρτουρα. Δυστυχως τα εγγραφα στην τελικη φαση του 2ου ΠΕΑ τα εδωσα στον πελατη να τα παει

και δεν τα πηγα αυτοπροσωπως.

 

Απο την τραπεζα με δουλευουν πεντε μερες, οτι δηθεν εχασαν την αποδειξη του συμβουλου εργου και δεν τη βρισκουν.

Απο αλλη πηγη, μπηκα στον eddie της Eurobank και εμαθα οτι οι Ευρωσυμβουλοι πηραν τα λεφτα. Πηρα στους

τελευταιους στην Θεσσαλονικη και το επαιζαν τρελιτσα, οτι αυτοι εκαναν διαχειριση των εγγραφων του

πελατη και επομενως ηταν λογικο να παρουν την αμοιβη του Συμβουλου μετα απο σχετικη "αναθεση".

 

Εννοειται οτι οταν εγω προσκομισα ΑΠΥ συμβουλου, δεν μου ειπε η τραπεζα "παρτην πισω", αλλωστε μετα δεν θα

μπορουσαν να μου πουν οτι την εχασαν.

 

Τωρα ειμαι στη φαση που τους εστειλα ακριβες αντιγραφο της ΑΠΥ απο το μπλοκ μου (Ιουλιος 2014), να το στειλουν

στα κεντρικα και να μου πουν τι θα κανουν.

 

Υπαρχει ελπις, ή να παω να τους γυρισω το γραφειο αναποδα???

 

Ευχαριστω, και συγγνωμη για τον ογκο του μηνυματος αλλα τα εχω παρει...

Οπως πολυ σωστα λεει και ο Ξενοφωντας πιο πανω, αν ο πελατης σου δεν ειναι διατεθειμενος να σε υποστηριξει, ειναι χαμενη υποθεση.

Μιλα στο 2310 804000 με τους Ευρωσυμβουλους στη Θεσσαλονικη.

Ζητα απο τον πελατη σου να σου υπογραψει ενα ιδιωτικο συμφωνητικο αναθεσης του συμβουλου εργου (το κανω εγω συνεχεια) με ημερομηνια προγενεστερη της πρωτης καταθεσης στην τραπεζα.

Και αν δε βγαλεις ακρη, απλα καντα ολα πουτανα.

Οι ανθρωποι ειναι καθικια, απατεωνες. Αν δεν καταλαβαινουν απο την καλη, θα καταλαβαινουν απο την αναποδη.

Εμενα με ειχαν ακουσει μεχρι την Αθηνα απο τα μπινελικια...

 

Και αν δε βγαλεις ακρη, μιλα με τα Στεγαστικα στη Συγγρου (επισης Θεσσαλονικη) ειτε με ******* ειτε με ********* για να σου δωσουν λυση αυτοι...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, τους εκανα εγγραφο με το οποιο ζηταω εγγραφη ενημερωση για το πώς

ενώ η αιτηση υπαγωγης εχει τα στοιχεια μου ως Συμβουλος, τα λεφτα κατεληξαν αλλου.

Τους αναγραφω οτι την απαντηση που θα λαβω θα την χρησιμοποιησω σε ερωτημα μου

προς το ΕΤΑΝ και σε καθε αλλη κινηση προς αρμοδια υπηρεσια και αρχη.

Μαζι με το αιτημα κατεθεσα ακριβες αντιγραφο της ΑΠΥ απο το μπλοκ μου.

 

Ο υπαλληλος μου ειπε, (χωρις να ξερω αν το ειπε "ετσι" για να ριξω νερο στο κρασι μου)

οτι αν βρεθει η χαμενη μου αποδειξη του συμβουλου εργου θα πληρωθω.

 

Inzaghi με τους συμβουλος μιλησα και μου επαιζαν τρελιτσα, οτι επειδη πηραν 5-10

τηλεφωνα σε μενα και στον πελατη για διευκρινησεις σχετικα με το προγραμμα,

δικαιουνται την αμοιβη.

Επισης στο ερωτημα μου: "Εχω σε αναμονη 30-40 πελατες στη Eurobank, εννοεις οτι

μπορεις να μου κανεις το ιδιο ?", μου αφησε να εννοηθει πως αν γουσταρει θα το κανει.

 

Ευχαριστω για τα τηλεφωνα και τις πληροφοριες, θα ενημερωσω για τη συνεχεια σε λιγες

μερες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι θέλουν σφαλιάρες για να στρώσουν... Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος... Πολύ σωστή παροιμία... Έχω αρχίσει να την εφαρμόζω... Κάποιοι άνθρωποι μόνο με τραμπουκο καταλαβαινουν, ειδάλλως δε σέβονται. Καλησπέρα σας

  • Upvote 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο σημειο που εχουμε φθασει δυστυχως μας αναγκαζουν να σκεφτομαστε παρομοιως.

 

Ωστοσο ημαστε και εμεις ατιμη φαρα. Δεν θελουμε να εξαντλησουμε πρωτα τα (νομιμα) μεσα που διαθετουμε. Κατευθειαν στον τσαμπουκα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.