Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Συναδελφε πιστεύεις πραγματικά ότι το τραμπούκο είναι η πρώτη λύση?

Σε πληροφορώ ότι είναι η τελευταία των τελευταίων...

Δεν ήμουν υπέρ. Ποτέ δεν ήμουν υπέρ της βίας, είτε σωματικής είτε λεκτικής.

Όμως έχουμε καταντήσει ο θάνατός σου η ζωή μου...

Και όταν ξυπνάν ένστικτα επινίωσης μέσα σου, σκούρα τα πράγματα...

 

Και μην πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας να πεί τίποτα του τύπου "σιγά, με 250€ θα σωθείς? πώς κάνεις έτσι?"

 

Τα δεδουλευμένα μου, είτε είναι 250€ είτε 1€ τα θέλω στο ακέραιο γιατί τα αξίζω, τα έχω δουλέψει και δε θα επιτρέψω σε κανένα @ να μου τα καταχραστεί.

 

Τέλος. Και βάλτε με όσες αρνητικές θέλετε...

  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως σου βάζω θετική.Δε γίνεται όταν μας φτύνουνε να κάνουμε πως βρέχει,ούτε όταν πάνε να μας εξαπατήσουν να το δεχόμαστε έτσι απλά.

Edited by Greenick
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλως ή κακως στην Ελλαδα λογω της ατιμωρησιας που βασιλευει, οταν ο αλλος δεν παιρνει με το καλο,τοτε αν ανεβουν λιγο οι τονοι της φωνης βλεπεις να αλλαζουν τα πραγματα.

Καποιος σοφος ειχε πει οτι ολοι οι μεγαλοι πολιτισμοι στηριχθηκαν στην πολεμικη ισχυ τους.

Κατι τετοιο γινεται και στη ζωη!

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω απο EUROBANK εχω αποτρεψει πολλους μου πελατες

επειδη τα καταστηματα τους μου πεφτουν μακρυα....!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δέχτηκα παρατηρήσεις από την τράπεζα για ένα φάκελο που έχω κάνει για το πρόγραμμα και μου ζητούν τα παρακάτω:

 

1) Να παρουσιάσω 1 συγκεντρωτικό σενάριο με το σύνολο των προτεινόμενων επεμβάσεων σε προσάρτημα.

2) Να παρουσιάσω ξεχωριστό σενάριο για την θερμομόνωση της τοιχοποιίας και ξεχωριστό για τη θερμομόνωση του δώματος.

 

Και τα 2 κόβω να είναι μπαρούφες των συμβούλων τους...σας έχουν ζητήσει ποτέ κάτι παρόμοιο;

Για το άθροισμα των σεναρίων είμαι κάθετος, το λέει και στην 4η ΤΟΤΕΕ, δεν αθροίζουμε ποτέ. Για το άλλο να σπάσω το σενάριο σε 2 να τελειώνω ή να τους κάνω νερά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο, αν δε το έχεις περιγράψει στο στέλεχος και αν εννοεί το σύνολο των επιλέξιμων παρεμβάσεων, απαιτείται χωρίς καμία επιφύλαξη γιατί η συνολική εξοικονόμηση αποτελεί στοιχείο της αίτησης όπως ξέρεις. Μάλλον κάτι άλλο εννοείς εσύ... 

Το δεύτερο, πρώτη φορά το ακούω αλλά από την εμπειρία μου εφόσον δεν είναι κάτι μη σύννομο κάν' το γιατί μιλάς σε μαύρο κουτί". 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δέχτηκα παρατηρήσεις από την τράπεζα για ένα φάκελο που έχω κάνει για το πρόγραμμα και μου ζητούν τα παρακάτω:

 

1) Να παρουσιάσω 1 συγκεντρωτικό σενάριο με το σύνολο των προτεινόμενων επεμβάσεων σε προσάρτημα.

2) Να παρουσιάσω ξεχωριστό σενάριο για την θερμομόνωση της τοιχοποιίας και ξεχωριστό για τη θερμομόνωση του δώματος.

 

Είσαι και ο σύμβουλος του έργου ταυτόχρονα;; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόγραμμα, κάνουμε ένα σενάριο.

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να σου ζητάνε και το 1) και το 2) ταυτόχρονα...  :confused:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει σενάριο που να έχει όλες τις παρεμβάσεις του παραρτήματος 7.

Δεν απαγορεύεται να υπάρχουν και άλλα σενάρια, χωρίς όμως να είναι υποχρεωτικό. Βασικά είναι εντελώς άχρηστο.

 

Μήπως η τράπεζα είναι η εθνική; 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Thx για τις απαντήσεις, παιδιά πιστεύω πως δεν αθροίζουμε στις προτάσεις το σύνολο των επεμβάσεων.

Βλέπω στην 4η ΤΟΤΕΕ (και με θαυμαστικό μάλιστα για να μας το τονίσει):

 

''η εξοικονόμιση ενέργειας και η τιμή μονάδας αφορά την κάθε επί μέρους σύσταση και τα ποσά δεν αθροίζονται. Ομοίως για την ετήσια μείωση εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα και την περίοδο αποπληρωμής''

 

Αυτό μου είχαν πει και στο σεμινάριο, δεν αθροίζουμε επεμβάσεις, και όλες οι προτάσεις πρέπει να είναι ιεραρχημένες όσο αφορά την απόδοση τους.

Η συνολική εξοικονόμιση ενέργειας είναι το άθροισμα των 3 επιμέρους, ξέρω πως αν αθροίσεις προκύπτουν κάποιες μικροδιαφορές, αλλά όταν στο συγκεκριμένο έργο έχω 90% εξοικονόμηση ενέργειας, ε μάλλον είμαι αρκετά ασφαλής.

 

Θα ρωτήσω το helpdesk και θα σας πω τί παίζει.

 

Για το άλλο αίτημα που πρέπει να σπάσω το σενάριο της θερμομόνωσης σε 2, τραβηγμένο αλλά σαφώς μπορεί να το ζητήσει κάποιος.

 

Ναι, είμαι και σύμβουλος του έργου. Η τράπεζα είναι η Πειραιώς.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.