Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα: Το πλήρες κείμενο του νέου Ν/Σ


Engineer

Recommended Posts

Ναι φυσικά το ¨σε κανένα σημείο" είναι θέμα, και θα χρειαστεί και αυτό διευκρίνιση σε μία από τις 25 εγκυκλίους που προβλέπονται. Πώς το βλέπω εγώ :  αν έχω ένα κτίριο σε σχήμα Γ στην άδεια, και αυτό της πράξης είναι σε μη νόμιμη θέση, ίσως πατάει και σε διπλανό χωράφι του ιδίου, έχει όλες τις πλευρές πάνω από 20% μεγαλύτερες, είναι τριώροφο αντί για διώροφο (και καλά ...υπόγειο), και έχει σχήμα Γ (πραγματική περίπτωση τουριστικής επιχείρησης), τότε πιστεύω ότι μπορεί να υπαχθεί σε αυτή την περίπτωση, και ας διατηρήθηκε το σχήμα Γ, αφού όοολα τα υπόλοιπα άλλαξαν. Αλλά όλα αυτά υποθέσεις είναι. θα φανεί μετά την ψήφιση και τις πρώτες εγκυκλίους.

Link to comment
Share on other sites

 

νομοσχέδιο :
άρθρο 18- 2. Για τον υπολογισµό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα µεγέθη 
των    αυθαιρέτων    κατασκευών    ή    χρήσεων    συγκρίνονται    µε    τους 
επιτρεπόµενους όρους και περιορισµούς δόµησης που ισχύουν στην περιοχή 
του  ακινήτου  και  σε  περίπτωση  συγκυριότητας  ακινήτου  µε  το  µέρος  των 
επιτρεποµένων  µεγεθών  που  αναλογεί  στο  ποσοστό  συνιδιοκτησίας  της 
οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου. 

 

Σ'' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το 1γ) θα μπορούσε να ισχύσει ότι υπάρχει οικοδομική άδεια, όταν το εναπομείναν γήπεδο/οικόπεδο παραμένει άρτιο & οικοδομήσιμο και φυσικά η οικοδομή που βρίσκεται στο εναπομείναν γήπεδο/οικόπεδο να πληροί όλους τους όρους δόμησης (αποστάσεις από όρια κ.λ.π.).

Οταν πληρούνταν αυτοί οι περιορισμοί, επιτρέπονταν να γίνονται κατατμήσεις. Τώρα τις ''τσουβαλιάζει'' και αυτές. Πιστεύω ότι είναι λάθος

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Σωστός Αστέριε το πρόσεξα και γω. όπως λες, τσουβάλιασμα και όποιον παρει ο χάρος. και έχω τέτοια περίπτωση με πολύ παλιο ακίνητο, που μπορούσε να γίνει κανονικότατα κατάτμηση. ευτυχώς την έκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πληρούνταν αυτοί οι περιορισμοί, επιτρέπονταν να γίνονται κατατμήσεις. Τώρα τις ''τσουβαλιάζει'' και αυτές. Πιστεύω ότι είναι λάθος

δεν επιτρέπονταν ακόμα ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ και δεν νομίζω ότι τις τσουβαλιάζει

 

Σωστός Αστέριε το πρόσεξα και γω. όπως λες, τσουβάλιασμα και όποιον παρει ο χάρος. και έχω τέτοια περίπτωση με πολύ παλιο ακίνητο, που μπορούσε να γίνει κανονικότατα κατάτμηση. ευτυχώς την έκλεισα.

 

ρε παιδιά είστε λίγο υπερβολικοί, προφανώς και εννοεί όταν η κατάτμηση αφήνει μη άρτιο

δεν χρειάζεται να τα αναφέρει και όλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει είναι πως εάν δεν έχει εφαρμοστεί σε κανένα σημείο η άδεια ή εάν έχει βγει με ψευδή στοιχεία όσο αφορά την αρτιότητα οικοδομησιμότητα ή εάν έχει γίνει παράνομη κατάτμηση του οικοπέδου τότε το παίρνουμε όλο αυθαίρετο.

Είχα τέτοια περίπτωση με τον 4014 και το πήρα όλο αυθαίρετο, χωρίς τετραγωνίδια και με άδεια.

ΜΕ το νέο νόμο θα έπρεπε να το πάρω όλο αυθαίρετο, χωρίς τετραγωνίδια και χωρίς άδεια...

Άρα 2πλάσιο πρόστιμο.

Όταν το είδα προχθές ήθελα να πάρω τηλ τον ιδιοκτήτη να του ζητήσω 3πλάσια αμοιβή. :smile:

Link to comment
Share on other sites

δεν επιτρέπονταν ακόμα ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ και δεν νομίζω ότι τις τσουβαλιάζει

 

 

ρε παιδιά είστε λίγο υπερβολικοί, προφανώς και εννοεί όταν η κατάτμηση αφήνει μη άρτιο

δεν χρειάζεται να τα αναφέρει και όλα

Επειδή ο ''διάβολος (φτού φτού) κρύβεται στις λεπτομέρειες'' πρέπει να το ξεκαθαρίσουν από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς άδεια λοιπόν :

α) αντί για λυόμενο συμβατική κατασκευή. (Νομίζω σαφές αυτό)

β) το οικοπεδο/γήπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο παρά τα αντιθέτως αναφερόμενα στη σχετική οικοδομική άδεια. (εδώ χωράει συζήτηση και αντιλαμβάνομαι ότι υπονοεί ψευδή αποτύπωση εξαρχής. Κλασσικές περιπτώσεις τα παρουσιαζόμενα γήπεδα με επιφάνειες οριακά στα 4.000 τ.μ.).

γ) το υπο εξέταση οικόπεδο/γήπεδο είναι μικρότερο λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης με συνέπεια να μην ταυτίζεται με αυτο στην Ο.Α (δηλαδή σε κάθε κατάτμηση που έμεινε κτίριο και μισό οικοπεδο, ενώ το άλλο πήγε αλλού έχουμε συντελεστή 2? Μάλλον αυτό που λέει ο Αστέριος θα εννοούν. Να μένει μή άρτιο γήπεδο/οικόπεδο)

δ) το κτίριο το οποίο κατασκευάστηκε δεν σχετίζεται με το προβλεπόμενο στην οικοδομική άδεια διότι έχει ανεγερθεί σε άλλη μη νόμιμη θέση και δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με τα προβλεπόμενα στην οικοδομική άδεια. (χρήζει συζήτησης το θέμα.Ενδεικτικά εδώ θα μπορούσαμε να βάλουμε,το εντελώς διαφορετικό περίγραμμα-φέροντα οργανισμό. Η μη νόμιμη θέση που λέει θα μπορούσε να έχει παραληφθεί αφού υπάρχουν οι κατηγορίες προστίμου για παραβάσεις όπως Δ, πρασιά κλπ)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο Υπ. ΠΕΚΑ το πρωι στο ΜΕΓΚΑ.

 

Απο την πρωτη κουβεντα αρχισε τις μλκς.

"Ο προηγουμενος νομος, κριθηκε αντισυνταγματικος....."

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.