Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα: Το πλήρες κείμενο του νέου Ν/Σ


Engineer

Recommended Posts

Θα ήθελα να προτείνω στους διαχειριστές του site, αν θεωρούν καλύτερο να οργανώσουν τις ερωτήσεις για τον νέο νόμο, ανά άρθρο. Ισως η καταταξή τους, να οργανώσει και τις απαντήσεις. Ευχαριστώ ούτως ή άλλως

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι νωρίς ακόμα για τέτοια οργάνωση αλλά και για ερωτήσεις.Οταν ψηφισθεί με το καλό θα "οργανωθούμε"

Link to comment
Share on other sites

3. Κτίρια με μικτή χρήση -προ 75- πχ ισόγειο κατάστημα και όροφοι κατοικία. Θα μπορούν οι κατοικίες να υπαχθούν στην κατηγορία 1 ή όλο το κτίριο με αποκλειστική (και όχι επικρατούσα) χρήση κατοικία? 

 

 

Αυτό είναι μεγάλο αγκάθι και είμαι κι εγώ περίεργος να δω τι τελικά θα ισχύσει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να συζητάμε όλοι είναι η αύξηση του προστίμου που αποφέρει η επιλογή των ποσοστών υπέρβασης, βάση σύστασης πλεόν

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω όταν μιλάνε στην μεσαία κατηγορία για 20% υπέρβαση υψους, αν π.χ έχω μία μεζονέτα εκτός σχεδίου, όπυ έχε3ι εκδοθεί άδεια, σε περιοχη με μέγιστο ύψος 7.5μ, και εχω το ισόγειο αντι 0.80μ τής άδειας,1,40μ ανήκω σε αυτήν την κατηγορία ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την κατηγορία ανήκεις . Εάν δεν έχει σηκωθεί επιπλέον και η οικοδομή από την αφετηρία μέτρησης.Και εάν καλύπτεις και το έως 40% υπέρβαση δόμησης. 

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Μία σημαντική αλλαγή σε σχέση με τον 4014 και το πρώτο σχέδιο νόμου, όπου ασκήθηκε μεγάλη πίεση μέσω της διαβούλευσης είναι το θέμα αλλαγής χρήσης.

 

Προς τη σωστή κατεύθυνση αφού αλλαγή χρήσης που δεν "υποκρύπτει" αύξηση σ.δ. θα υπολογίζεται με το παράρτημα Β (αγνοείται βέβαια ακόμα) και όχι με τον βλακώδη συντελεστή 1,40.

Σε περίπτωση που υπάρχει αύξηση του σ.δ. τα επιπλέον μέτρα θα πάνε με άλλο τρόπο κτλ.

Σωστή λύση, βοηθήσαμε όλοι σε αυτό.

 

Επίσης πρέπει να εξαφανίστηκε από το κύρια και μοναδική η αναφορά ότι μετράει στα 70μ2 και το υπό τακτοποίηση. Αλλά θέλω να το δω καλύτερα. Μήπως μου ξέφυγε με την πρώτη ανάγνωση.

 

Για τα εξ΄αδιαιρέτου δεν βγήκε τίποτα αν και περίμενα ότι τελικώς κάτι θα γίνει.

Δικαιώθηκε ο Χριστόφορος που μου έλεγε να μην ελπίζω...

Αφου λεει για τα κοινόχρηστα οτι τακτοποιούνται με απλη πλειοψηφία και οι αποκλειστικές χρήσεις χωρίς συναίνεση!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με απλή πλειοφηφία μεν αλλά εάν έχουν προηγηθεί "συμβολαιογραφικές δεσμεύσεις" ως προς τη τροποποίηση της σύστασης, κάτι που απαιτεί  συναίνεση όλων (για τα κοινόχρηστα, οι αποκλειστικές χρήσεις ήταν και παραμένουν δίχως απαίτηση συναίνεσης).

Τα παραπάνω όπως το θυμάμαι από τη πρώτη ανάγνωση του σχεδίου, ίσως κάνω και λάθος..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον προτείνει και αγωγή για να γίνει η συμβολ. πράξη σύστασης ή το προσύμφωνο στα εξ αδιαιρέτου, εφόσον συμφωνήσει το 65%. Δηλαδή ζήσε Μάη μου κλπ κλπ. Μόνο σε κάτι 2αρια και 4αρια που ειναι 4-5 νοματαίοι ίσως βγει μια άκρη.

Δε μπορεί να λυθεί το θέμα αυτό και δε θα λυθεί απ ότι φαίνεται.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να λυθεί το θέμα αυτό και δε θα λυθεί απ ότι φαίνεται.

Και όχι αδίκως.

Μπορεί να χάνουμε υπαγωγές και χρήματα αλλά δε μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είναι και λάθος η πολιτική στα αδιαίρετα.

Ο νομοταγής συνιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να μην συμφωνήσει στη ρύθμιση των αυθαιρεσιών που κατασκεύασαν οι υπόλοιποι στην (συν)ιδιοκτησία του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.