Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόρθωση Ε9


Recommended Posts

εσυ ανηκεις στην κατηγορια 10 [ειδικων συνθηκων]

και βαζεις κωδικο

- ειτε σαν δυναμενο να τακτοποιηθει

- ή σαν μη δυναμενο να τακτοποιηθει

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18234

 

[δες  στο παραπανω ..τις οδηγιες στο Ε9 2014  pdf]

 

 

η στηλη 32 εχει σχεση ακινητα "δεσμευμενα" που δεν μπορουν να αξιοποιηθουν εξ αιτιας της δεσμευσης...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 269
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όταν έχεις <<ημιτελές>> μπαίνει στον πινακα1 στήλη 10 ώς ΚΩΔΙΚΟΣ=99.

Για να πάρεις την μείωση ενφια πρέπει να το βάλεις επιπλέον και στην στήλη 32, κωδικός 8= <<κενο κτίσμα>>??

Μου φαίνεται πράγματι αυτή η στήλη θεωρεί κενό, ημιτελές , μη ηλεκτροδοτούμενο ή ηλεκτροδοτούμενο απο εργοταξιακό.

Link to comment
Share on other sites

 

όταν έχεις <<ημιτελές>> μπαίνει στον πινακα1 στήλη 10 ώς ΚΩΔΙΚΟΣ=99.

Για να πάρεις την μείωση ενφια πρέπει να το βάλεις επιπλέον και στην στήλη 32, κωδικός 8= <<κενο κτίσμα>>??

Μου φαίνεται πράγματι αυτή η στήλη θεωρεί κενό, ημιτελές , μη ηλεκτροδοτούμενο ή ηλεκτροδοτούμενο απο εργοταξιακό.

κανείς δεν έχει ημιτελές να γνωρίζει?

 

 

επίσης όταν η αποθήκη παίρνει από το κοινόχρηστο βάζουμε 9999999999 ή <<οχι δεν ηλεκτροδοτείται>> ή βάζουμε τον αριθμό παροχής του κοινοχρήστου?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έκανα εγώ για ΚΛΕΙΣΤΗ θέση στάθμευσης στην πυλωτή που έχει ρευμα από το κοινόχρηστο ρολόι και τι έγινε με τους άλλους ιδιοκτήτες που δεν έκαναν αυτό που έκανα εγω. Σε μπέρδεψα ....

 

Εγώ έβαλα ότι δεν ηλεκτροδοτείται κατόπιν συζητήσεως και προτροπής πολύτιμου φίλου νομικού με την λογική ότι αφού δεν μου ανήκει το ρολόι δεν το βάζω.

Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες που είχαν και αυτή ΚΛΕΙΣΤΗ θέση στάθμευσης στην πυλωτή (οι οποίες είχαν ρεύμα από το κοινόχρηστο ρολόι) αλλά και όσοι είχαν αποθήκες με ρεύμα από το κοινόχρηστο ρολόι δήλωσαν την παροχή του κοινόχρηστου.

 

Λοιπόν όλοι αυτοί είδαν στο ΕΕΤΗΔΕ να έχουν χρεωθεί, ο καθένας τους, με όλα τα τετραγωνικά των κοινοχρήστων χώρων. Πήγαν στην εφορία και τους είπαν ότι δεν έπρεπε να δηλώσουν αυτό το ρολόι αλλά ότι δεν ηλεκτροδοτούταν και όταν οι ιδιοκτήτες είπαν ότι έτσι έλεγαν οι εντολές του Υπουργείου... η απάντησή τους ... τα παράπονα στο Υπουργείο .... κάποιοι ακόμα τρέχουν... για όσους το έλυσαν δεν έχω μάθει τι έκαναν.

 

Η περιπτωση αυτη μπορει να ηταν και τυχαια.... και να λειτουργει σωστα το να δηλωσεις το κοινοχρηστο ... εγω παντως δεν πρόκειται να το αλλαξω.

Κρίνε και πράξε.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δλδ

αν ισχυει αυτο που λενε οτι λεει το υπουργειο..

 

"παραταση δεν εχει

αλλά,  μετα  τον υπολογισμο του  ΕΝΦΙΑ,  μπορειτε να μπειτε και να τροποποιησετε ό,τι θελετε χωρις προστιμο"

 

..λεω τωρα...αν σβησεις σημερα τα παντα ολα

αρα  δεν βγαινει  φορος  "τωρα"...και δεν πληρωνεις φορο...

 

μπορεις να  τα γραψεις  μετα εντος 3μηνου.. και να βγει τότε...[πότε????] ...ο φορος..

 

χωρις προστιμα... :smile: :-) :smile:

 

 

λεμε τωρα..

Link to comment
Share on other sites

.....Εγώ έβαλα ότι δεν ηλεκτροδοτείται κατόπιν συζητήσεως και προτροπής πολύτιμου φίλου νομικού με την λογική ότι αφού δεν μου ανήκει το ρολόι δεν το βάζω.

Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες που είχαν και αυτή ΚΛΕΙΣΤΗ θέση στάθμευσης στην πυλωτή (οι οποίες είχαν ρεύμα από το κοινόχρηστο ρολόι) αλλά και όσοι είχαν αποθήκες με ρεύμα από το κοινόχρηστο ρολόι δήλωσαν την παροχή του κοινόχρηστου.

 

Λοιπόν όλοι αυτοί είδαν στο ΕΕΤΗΔΕ να έχουν χρεωθεί, ο καθένας τους, με όλα τα τετραγωνικά των κοινοχρήστων χώρων. ..........

 

Aκριβώς αυτό έπρεπε να κάνεις.....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ Καλο.... Δημητρη...

Στην ευρεία έννοιά του ο μακιαβελισμός προσέλαβε διαφορετικό αμοραλιστικό και δημώδες περιεχόμενο, σύμφωνα με το οποίο επιτρέπεται η άρση κάθε ηθικού φραγμού, μηχανορραφία και η δολοπλοκία για την επίτευξη προσωπικών στόχων, ακόμα και άνομων, στα πλαίσια των ρυθμιστικών κανόνων μιας κοινωνικής ομάδας ή οποιασδήποτε μορφής κοινότητας.

:smile:  :smile:  :smile:  8-)  8-)

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να μείνεις βέβαιος ότι, ο Δημήτρης ....κατάλαβε το τι ακριβώς έγραψες....

Link to comment
Share on other sites

Προχωρουν αποτι διαβασα σε εμμεση παραταση της προθεσμιας....ισως...μη το δεσετε και κομπο...

http://www.lifo.gr/now/economy/48014

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.