Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΑΚΑ:Σήμα κινδύνου για το στέγαστρο Καλατράβα


Engineer

Recommended Posts

ε και? γιατι μας λες ποσο κοστιζουν τα μεροκαματα? αυτα κανουν τα πολλα εκατομμυρια? ναι, πανε στην τσεπη του εργατη, ειμαι σιγουρος...τωρα για τις εσωτερικες διαβρωσεις ....τι να πω... ειμαι σιγουρος οτι ανεβηκε το κλιμακιο στα 80 μετρα με τους φακους και ειδαν μεσα στους σωληνες και ειδαν και τις σκουριες, και τις διαβρωσεις και το Χριστο φανταρο θα ειδαν εκει. Εγω αλλο λεω: ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΝΕΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΔΙΔΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΟΙ ΣΚΟΥΡΙΕΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΟΨΕΙΣ! ΤΕΛΟΣ !

 

Και να θέλω να σου απαντήσω δεν ξέρω. Τα ολυμπιακά έργα έγιναν τρεχάλα για τους γνωστούς λόγους. Δεν έχω δει την μελέτη ανθεκτικότητας και τις προδιαγραφές της. Το μόνο που ξέρω είναι οτι η αρχική μελέτη απαιτούσε συνεχή παρακολούθηση και συντήρηση. Το στέγαστρο έχει συγκολλήσεις μήκους 8 χιλιομέτρων και πάχους 100mm. Η ΕΥΔΕ/ΕΠΤΑ έχει συντάξει πρωτόκολλο παρακολούθησης και συντήρησης το οποίο ποτέ δεν τηρήθηκε λόγω έλλειψης πόρων.  Το υπουργείο μιλάει για επιφανειακές φθορές. 

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις τον "Αθάνατο" μπάρμπα, θα κάνεις και συ ένα αυθαίρετο σαν τον Καλατράβα. Δεν θα μου έκανε εντύπωση ακόμα και αν είναι αλήθεια....ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο έργο που εμπλέκονται μίζες, είναι αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για το αυθαίρετο φταίει ο Καλατράβα ή η ΕΥΔΕ/ΕΠΤΑ που παρέλαβε?  Οταν το δημόσιο παραλαμβάνει αυθαίρετο φταίει ο Καλατράβα? ή μήπως ο Καλατράβα περίμενε το στέγαστρο για να ζήσει? Θεωρώ οτι το Ελληνικό δημόσιο επέλεξε τον Καλατράβα επειδή ακριβώς έχει θείο αθάνατο? και όχι το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

ο στόχος της προηγούμενης παρατήρησης ήταν να δείξω ότι θα ξοδευτούν χρήματα απ' αυτά που "υπάρχουν" για ένα (επικινδύνως ετοιμόρροπο?) δημόσιο αυθαίρετο κι όχι το ποιος φταίει για το αυθαίρετο

 

όμως αφού τέθηκε το ερώτημα

Δηλαδή για το αυθαίρετο φταίει ο Καλατράβα ή η ΕΥΔΕ/ΕΠΤΑ που παρέλαβε? 

δεν μπορώ να μην απαντήσω

 

- μάλλον και οι δύο συμφώνως προς την Ελληνική νομοθεσία

http://www.arcmeletitiki.gr/images/uploads/pdf/arc_gen3.pdf

εκτός αν δεν ισχύει (η νομοθεσία)

Link to comment
Share on other sites

και το κερασάκι στην τούρτα....

http://www.enikos.gr/society/165505,Dhmosia_ktiria_xwris_oikodomikh_adeia.html

 

Και για να το πάω ένα βήμα παραπέρα.

 

Βούρ για τακτοποίηση! Εκεί θα παιχτεί και της μίζας το κάγκελο για το τεχνικό γραφείο που θα την διεκπεραιώσει.

Link to comment
Share on other sites

....

 

Βούρ για τακτοποίηση! ....

Ευκολάκι είναι..

Δεν βλέπω να έχει υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, πλαϊνών αποστάσεων κλπ…

Άντε με έναν αναλυτικό και καθάρισε…

(αλλά μη ξεχνάμε ότι τα Δημόσια κτίρια δεν χρήζουν τακτοποίηση αν θυμάμαι καλά με τον συγχωρεμένο 4014)

 

Αλλά μπας και ευτελίζουμε το θέμα και αντί να το δούμε με ματιά μηχανικού το κοιτάζουμε με λογική ΜΜΕ.

 

Θέλω να πω ότι ένα στέγαστρο αυτού του μεγέθους χρήζει από την γέννηση του μόνιμη φροντίδα (μονιτορινκ, συντήρηση κλπ).

Δεν είναι έλεγχος για τα μάτια… κάτω από αυτό το στέγαστρο κάθονται αρκετές χιλιάδες άνθρωποι.

Σαν να λέμε η γέφυρα στο Ρίο δεν χρειάζεται φροντίδα… (την έχει φυσικά και στοιχίζει πολλά μα πολλά)

Ε λοιπόν ή τα φτιάχνεις αυτά τα έργα και τα φροντίζεις ή δεν τα φτιάχνεις. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θεωρώ οτι το θέμα ανήκει στις γκρίζες ζώνες που μπορεί να απορρέουν απο την συγγραφή των υποχρεώσεων και προδιαγραφών. Εαν το έργο, δεν το ξέρω, είχε μια ανάλυση κόστους προς ωφέλιμης ζωής που έγινε αποδεκτή τότε το πρόβλημα μετατοπίζετε στις αρχές της Βενετίας. Απο εκεί και πέρα εαν βγούνε μερικοί και πούνε οτι μπορούσε να γίνει καλύτερα ή φθηνότερα είναι κάτι τελείως διαφορετικό και συνήθως γίνετε για επικοινωνιακά παιχνίδια. Εαν η παραπάνω ανάλυση είχε καταλήξει σε ένα ποσό που έγινε αποδεκτό και σήμερα δεν έχει ξεπεραστεί, τότε συγνώμη αλλά να προσέχανε. Εαν το έχουν ξεπεράσει >5% τότε υπάρχουν ευθύνες και θα πρέπει να γίνει μια μελέτη απο τρίτους και όχι απο καθηγητές Ιταλούς για να δούνε κατα πόσο υποκειμενικά υπάρχει λάθος και κατά πόσο το λάθος ήταν προβλέψιμο.      

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.