Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση ή Αναθεώρηση άδειας δόμησης ;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε οικοδομική άδεια που έχει αποπερατωθεί ο σκελετός έχει αλλάξει η στατική μελέτη κατά τη διάρκεια της κατασκευής και θα γίνει και αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού στα στατικά,

Α)Στο ΤΕΕ επιλέγω το κουτάκι <<ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΟΓΚΟΥ/ΥΨΟΥΣ>>??

Β)Η αναθεώρηση ελέγχεται από την Υ,ΔΟΜ???

Γ)Μέχρι να ελεχθεί στην οικοδομή δε θα πρέπει να εκτελούνται οικοδομικές εργασίες??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Panagiotis Andrianopoulos said:

Καλησπέρα,

Σε οικοδομική άδεια που έχει αποπερατωθεί ο σκελετός έχει αλλάξει η στατική μελέτη κατά τη διάρκεια της κατασκευής και θα γίνει και αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού στα στατικά,

Α)Στο ΤΕΕ επιλέγω το κουτάκι <<ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΟΓΚΟΥ/ΥΨΟΥΣ>>??

Β)Η αναθεώρηση ελέγχεται από την Υ,ΔΟΜ???

Γ)Μέχρι να ελεχθεί στην οικοδομή δε θα πρέπει να εκτελούνται οικοδομικές εργασίες??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Α) ΝΑΙ Εφόσον διατηρείται περίγραμμα και όγκος

Β) ΝΑΙ

Γ) Για αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα μηχανικού θα πρέπει πριν να υποβληθεί παραίτηση του προηγούμενου μηχανικού με δήλωση και τεχνική έκθεση και φωτογραφίες  για το στάδιο που βρίσκεται η οικοδομή . Θα πρέπει να συνταχθεί νέα στατική μελέτη και ίσως και τροποποίηση αρχιτεκτονικών . Με την παραίτηση του αρχικού επιβλέποντα μηχανικού διακόπτονται οι εργασίες . Όσο δεν υπάρχει παραίτηση επιβλέποντα οι εργασίες εκτελούνται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

venezia

στο Β) δεν ελέγχονται τα στατικά δηλαδή οι υπολογισμοί (ελέγχεται μόνο αν υπάρχουν τα σχέδια και οι υπολογισμοί και αν είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές)

και  Γ) Δεν διακόπτονται οι εργασίες  αν συγχρόνως υπάρχει   παραίτηση με Τ.Ε του παλιού και ανάληψη από τον νέο επιβλέποντα. Αλλιώς   αν υπάρχει παραίτηση χωρίς νέα ανάληψη, πράγματι διακόπτονται, οπότε και η ΥΔΟΜ  απαιτεί την αναθεώρηση  δηλαδή την δήλωση ανάθεσης και ανάληψη ευθύνης από άλλον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΚΑΝΑ said:

venezia

στο Β) δεν ελέγχονται τα στατικά δηλαδή οι υπολογισμοί (ελέγχεται μόνο αν υπάρχουν τα σχέδια και οι υπολογισμοί και αν είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές)

και  Γ) Δεν διακόπτονται οι εργασίες  αν συγχρόνως υπάρχει   παραίτηση με Τ.Ε του παλιού και ανάληψη από τον νέο επιβλέποντα. Αλλιώς   αν υπάρχει παραίτηση χωρίς νέα ανάληψη, πράγματι διακόπτονται, οπότε και η ΥΔΟΜ  απαιτεί την αναθεώρηση  δηλαδή την δήλωση ανάθεσης και ανάληψη ευθύνης από άλλον μηχανικό.

Προφανώς και αναφερόμουν στα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα,

έχω μια έντυπη άδεια του 1994, έχει πάρει κάνει Αναθεώρηση επ'αόριστον 2006, στο μεσοδιάστημα μέχρι σήμερα έχει κάνει αυθαίρετα και ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνουμε αναθεώρηση για να πάρει τελικό ρεύμα για το κτίσμα που έχει τελειώσει.
 
Έχω κάνει ρύθμιση αυθαιρέτων και θέλω να προχωρήσω σε αναθεώρηση για αλλαγή μηχανικού, και να κάνουμε αίτηση για ρεύμα. (Πρόκειται για δύο κατοικίες, εκτός σχεδίου, όπου έχει αποπερατώσει μέρος της μιας και θα κάνουμε αίτηση για ρεύμα μόνο για το τμήμα που έχει τελειώσει.)
 
Επιλέγω στον τύπο πράξης 197 Αναθεώρηση έντυπης Αδείας ΔΑΟΚΑ/ΥΠΕΝ ν. 3986/2011 (χωρίς προέγκριση) ή επειδή έχω κάνει ρύθμιση θεωρείται απλά ενημέρωση, οπότε 191 Ενημέρωση έντυπης Αδείας (ν.4759/2020)?
Υπάρχει αλλαγή όγκου, και περιγράμματος αλλά έχει ρυθμιστεί μέσω αυθαιρέτων
 
Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν να υποθέσουμε ότι τα αυθαίρετα που περιγράφεις έχουν υλοποιηθεί προς τις 28/7/11, αν είναι έτσι γνώμη μου είναι θα πρέπει να κάνεις αποπεράτωση βάσει του άρθ.107, παρ.5α του ν.4495/17 και όχι αναθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν γίνει προ του 11 όλα αλλά δεν έχουν αποπερατωθεί οι εργασίες, είναι μέχρι τα τούβλα. Μόνο μέρος της μιας κατοικίας έχει αποπερατωθεί και θέλει να πάρει ρεύμα μόνο για αυτήν, το υπόλοιπο θα το τελειώσει αργότερα. Αποπεράτωση πως κάνω, εννοώ τι επιλέγω από της άδειες? δεν το έχω ξανακάνει και δεν βρίσκω κάποια επιλογή?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους,   κάνω ενημέρωση άδειας ως προς τα αρχιτεκτονικά μόνο. Ο μελετητής τοπογραφικού της άδειας ανέλαβε και την εργολαβία για κάποιες κατασκευές που αφορούσαν την άδεια. Ο ιδιοκτήτη του έργου διαφώνησε με τον εργολάβο (και μελετητή τοπογραφικού) κατα την παραλαβή των έργων και ακόμα δεν έχουν λύσει τις διαφορές τους. 

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι δε μπορώ να ολοκληρώσω την Ενημέρωση, καθώς στην καρτέλα ομάδα έργου του eadeies μου ζητάει συναίνεση όλων των μελετητών της άδειας. Ο μελετητής του τοπογραφικού αρνείται να δώσει συναίνεση μέχρι να λυθούν οι διαφορές του με τον ιδιοκτήτη. Ο ιδιοκτήτης με πιέζει να βρω λύση. Η λύση να αντικαταστήσω τον μελετητή δε νομίζω να προβλέπεται, εφόσον η μελέτη του τοπογραφικού έχει ολοκληρωθεί, έχει ελεγχθεί από την ΥΔΟΜ, και βάσει αυτής της μελέτης έχει εκδοθεί η άδεια. 

Επιτρέπεται στην Ενημέρωση να κάνουμε διαγραφή μελετητή από την καρτέλα Ομάδα έργου, όταν η ενημέρωση δεν αφορά τη μελέτη του;

 

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

Διαγραφή μελετητή από την καρτέλα Ομάδα έργου δεν γίνεται στο σύστημα.

Κάνε ερώτημα στο ΤΕΕ πως μπορεί να αντιμετωπισθεί η περίπτωση .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.