Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ.

Πράγματι πληρώ τις προϋποθέσεις. Ο ανελκυστήρας θα δηλωθεί από όλους τους ιδιοκτήτες. Άρα πάω με αναλυτικό για τον κάθε ιδιοκτήτη;

Επίσης, μπορείς να παραθέσεις την απάντηση του ΤΕΕ, μήπως έχει κάποιο αριθμό πρωτοκόλλου να το δηλώσω στην ΤΕ;

ο ανελκυστήρας αποτελεί αυθαιρεσία σε "κοινόχρηστο χώρο"

και αν πράγματι είναι και κοινόχρηστος δηλ χρησιμοποιείται από όλους

τότε τον δηλώνεις με μιά νέα κοινή δήλωση

στην οποία στο τέλος επισυνάπτεις στα "σχέδια-δικαιολογητικά" και την συναίνεση αυτή

Φυσικά κατά το νόμο μπορείς αντί ΝΕΑΣ δήλωσης να τα δηλώσεις ΟΛΑ

(αν έχεις και άλλες παραβάσεις που μέχρι στιγμής δεν ανέφερες)

με μία

(αλλά για αυτό απαιτούνται κάποιες διευκρινήσεις από ΥΠΕΚΑ για το πως -που ακόμη δεν βγήκαν )

Link to comment
Share on other sites

Τα προ 1983 στους στασιμους οικισμους δεν δηλωνονται με ν4178 αρα μπορεις να δωσεις βεβαιωση για μεταβιβαση. Οταν προκειται να βγει αδεια δομησης πως θα δικαιολογηθει η υπαρξη νομιμοτητας? η πρεπει να εκδοθει αδεια νομιμοποιησης  για το περιτυπωμα της υπαρχουσας οικοδομης ? και ποια στοιχεια ? εχει κανεις κανει κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια μικρή βοήθεια καθώς έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τους νόμους...

Ένας γνωστός μου σκέφτεται να αγοράσει διαμέρισμα σε πολυκατοικία με άδεια 9/2010 όπου έκλεισε τους ημιυπαίθριους.

Aπό τα λίγα που διάβασα για τον 4178 το ακίνητο μπορεί να υπαχθεί με την προϋπόθεση ολοκλήρωσης του φ.ο.?

Αυτό το διαπιστώνω από αεροφωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα Β ορόφου σε πολυκατοικία με άδεια του '57 έχω τις εξής παραβάσεις:

1) αποθήκη (που τακτοποιείται ως κατηγορία Γ - ύψος 2,5 μ και εμβαδόν 8τ.μ<15)

2) προεξοχή διαστάσεων 2*1 μ =(2τ.μ.) στο πίσω μέρος της ιδιοκτησίας στον ακάλυπτο

3) έρκερ διαστάσεων 0,4*2,8μ =(1,12τ.μ) στην πρόσοψη άνωθεν κοινοχρήστου της πόλης

 

Το έρκερ από μόνο του εμπίπτει στην κατηγορία της παρ.Γ ιστ του άρθρου 9  {ιστ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄, γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 2.}

Αλλά αν προσθέσω και την προεξοχή στον ακάλυπτο ξεπερνώ το 2% της επιφάνειας της ιδιοκτησίας μου που είναι 2,418 μ.

 

Μπορώ να περάσω την παράβαση 2 ως κατηγορία Α προ του '75 και το έρκερ μόνο του ως κατηγορία Γ ιστ δλδ σαν δύο ανεξάρτητες αυθαιρεσίες?

Αν όχι τι μπορώ να κάνω? Το διαμέρισμα πρόκειται ναι πουληθεί και χρειάζεται βεβαίωση. Αν δε γίνεται τακτοποίηση τι πρέπει να κάνω για να δώσω βεβαίωση και να προχωρήσει η αγοραπωλησία?

 

Οι παραβάσεις έχουν ίδιο χρόνο κατασκευής με όλη την οικοδομή και φαίνονται στις κατόψεις της σύστασης του '59.

Edited by @nastasia
Link to comment
Share on other sites

Το ΕΡΚΕΡ σου μου κάνει εντύπωση που είναι εντός του 5% της διάστασης και πάει κατηγορία 3. Εάν η διάσταση σου κάθετα στον δρόμο είναι η "α" και το έρκερ 0,40, θα πρέπει (α+0,40)/α < 1,05. Δηλαδή α > 8,00μ. Το έχεις αυτό ?

 

Πάντως όπως τα λες είναι. Δεν πάμε μαζί αφού ξεπερνάς το 2% της επιφάνειας. Άρα τα βάζεις όπως είπες. Οι (1) και (3) μαζί Κατηγορία 3 και η (2) Κατηγορία 1 αν έχεις την παλαιότητα. Δυστυχώς βγαίνει πιο ακριβό το πρόστιμο έτσι φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσω μόνο το έρκερ είναι μέσα στους περιορισμούς γιατί η κάθετη πλευρά στο έρκερ είναι 17μ οπότε 17*0,05=0,85.

Αλλά τι γίνεται με την πίσω προεξοχή στον ακάλυπτο? Πρέπει να υπολογιστεί και αυτή στο 5% του περιγράμματος και στο 2% του εμβαδού? Στο περίγραμμα είμαι εντάξει, στο εμβαδόν ξεπερνούν το όριο κ τα 2 μαζί. Και φυσικά αυτά τα εξετάζω μόνο στην ιδιοκτησία που με ενδιαφέρει και όχι σε όλη την οικοδομή (και το ερκερ και η πίσω προεξοχή τρέχουν από τον 1ο όροφο μέχρι τον 5ο).

Edited by @nastasia
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται καθόλου τακτοποίηση? Δε συζητώ να μπουν και τα 2 μαζί, η απορία μου είναι για κατηγορία Α και Γ μαζί, όχι για όλα σε μία....

Link to comment
Share on other sites

Μα σου απάντησα στο 355# !!  Γιατί να μην γίνεται τακτοποίηση ?!

 

"..Οι (1) και (3) μαζί Κατηγορία 3 και η (2) Κατηγορία 1 αν έχεις την παλαιότητα. ..."

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Μα σου απάντησα στο 355# !!  Γιατί να μην γίνεται τακτοποίηση ?!

 

"..Οι (1) και (3) μαζί Κατηγορία 3 και η (2) Κατηγορία 1 αν έχεις την παλαιότητα. ..."

Γιατί έχω τον ενδοιασμό μήπως δεν είναι σωστό αφού και η πίσω προεξοχή μου αλλάζει τις διαστάσεις, ειδικά στο εμβαδόν είναι το πρόβλημα που αντί για 2,418 που έχω περιθώριο είμαι στα 3,12... Άρα μήπως η πίσω προεξοχή με πετάει έξω από την κατηγορία Γ ιστ (ανεξάρτητα αν μπει κατηγορία Α)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.