Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Σταύρο

αυτή είναι η διατύπωση του Ν

δ. Αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως 10%.

Συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης και ανοικτοί εξώστες που υπέρκεινται του κοινόχρηστου χώρου της πόλης.

 

κατανοώ ότι εσύ με την διαφωνία  σου μαζί μου εννοείς

ότι συμπεριλαμβάνονται (στην παρούσα περίπτωση) οποιοιδήποτε εξώστες με οποιεσδήποτε διαστάσεις και με οποιοδήποτε ποσοστό υπέρβασης στο εμβαδό

 

ενώ εγώ με το συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση, καταλαβαίνω ότι εννοεί μόνο τους εξώστες  με  ποσοστό εμβαδού <10%

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι.

Εγώ δλδ νομίζω ότι μας καλύπτει το:

Σε  περίπτωση  παραβάσεων  που  δεν  πληρούν  τις
προϋ ποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την
παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου
18 του παρόντος, με την επιφύλαξη της περίπτωσης
(ιστ) για την οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις
υπολογισμού του προστίμου του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Στην Εγκύκλιο 3, σελίδα 9, στο (29) αναφέρει :

 

"...Οι περιπτώσεις αυθαίρετων ανοιχτών εξωστών ανεξαρτήτους μεγέθους (?!), που υφίστανται προ ν.1577/85 υπάγονται στο εδάφιο δ της παρούσας Κατηγορίας (3) δεδομένου ότι δεν ίσχυε περιορισμός της επιφάνειας τους από τις τότε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις...."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σύμφωνα με το παραπάνω, εξώστες σε οικοδομή που έχει νομιμοποιηθεί με ν1337/83 αλλά οι εξώστες είχαν εξαιρεθεί από την νομιμοποίηση, μπορούν να τακτοποιηθούν τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σύμφωνα με το παραπάνω, εξώστες σε οικοδομή που έχει νομιμοποιηθεί με ν1337/83 αλλά οι εξώστες είχαν εξαιρεθεί από την νομιμοποίηση, μπορούν να τακτοποιηθούν τώρα;

είχαν "νομιμοποιηθεί"με δήλωση 1337 και εξαίρεση από κατεδάφιση (3η φάση)

ή είχαν νομιμοποιηθεί πραγματικά με κάποια άλλη διαδικασία 1337;

κι αν μεν ισχύει το πρώτο, πως κάποια πράγματα έμειναν εκτός δήλωσης; ειδικά εξώστες. επιτρέπονταν κάτι τέτοιο;

μήπως τώρα πρέπει να δηλωθούν με παλαιότητα μετά 83;

Link to comment
Share on other sites

Οι εξώστες ήταν επάνω από το πεζοδρόμιο σε απόσταση από αυτό 80εκ. Οπότε εξαιρέθηκαν της νομιμοποίησης με τον ν1337/83

Ο ν4014 δεν επέτρεπε να γίνει τακτοποίηση αυτών.

Τώρα ο ν4178 το επιτρέπει σαν ΚΑΤ 3;

Link to comment
Share on other sites

Φαέθων...δεν ξέρουμε !

 

1) Από ΥΠΕΚΑ λένε όχι που ρώτησα. Ισχύει δηλαδή ότι ανήκουν στις περιπτώσεις που δεν υπάγονται στον νόμο  εκτός 2) όπως μου είπανε αν ανήκουν Κατηγορία 3. Η Κατηγορία 3 μετά λέει μόνο για υπέρβαση δόμησης 10% αλλά 3) η εγκύκλιος 3 έρχεται και λέει για τους προ ΓΟΚ 85' ανήκουν Κατηγορία 3 ανεξαρτήτου επιφάνειας !

 

Τι κατάλαβες ?

Link to comment
Share on other sites

Το θετω κι εδω γιατι ενδεχομενως να ειναι θεμα που αρμοζει στο παρον τοπικ

 

Αυθαιρετη αυξηση μεταβολη διαστασεων εξωστων που προκαλουν αυξηση του εμβαδου τους σε ποσοστο μεγαλυτερο του 10% και βρισκονται ανωθεν κοινοχρηστου πολης δυνανται να ρυθμιστουν?

 

Η κατηγορια 3 επιτρεπει ρυθμιση εως 10% αυξηση στο εμβαδο των εξωστων, ενω για μεγαλυτερο ποσοστο παμε με αναλυτικο. Ακομα και ανωθεν κοινοχρηστου πολης να ειναι, αν ειναι μεχρι 10% μπαινει κατηγορια 3

 

Αν ειναι παραπανω παει με αναλυτικο η το πιανει η απαγορευση τακτοποιησης αυθαιρεσιων σε κοινοχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν νομίζω ρε συ... Λογικά αφού επιτρέπει την τακτοποίηση πάνω από κοινόχρηστο, έστω και με επιφάνεια 10%, θα επιτρέπει και τον αναλυτικό σε αυτήν την περίπτωση.

ΒΕΒΑΙΑ, δεν το γράφει κάπου. Υποθέσεις και εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.