Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Με αναλυτικό όμως θα τακτοποιήσω την κατασκευή των κολωνών ? Πως θα τακτοποιήσω τον όροφο σαν χώρο ? Εμένα δεν με ενδιαφέρει η καταγγελία η οποία μπορεί και να μην υπάρχει πλέον. Θέλω να τακτοποιήσω τον όροφο σαν κατοικία π.χ. 70Μ2. Γίνεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις "χώρο" για να ρυθμίσεις. Αυθαίρετη κατασκευή (κολώνες) υπάρχει και μόνο αυτή ρυθμίζεται. Ακόμη και με το άρθρο 25 να πας για έγκριση αποπεράτωσης υπάρχει η απαίτηση για μη αύξηση όγκου του κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πιστεύω....ότι δεν έχω χώρο. Έχω ένα περίγραμμα μόνο αλλά είναι ασκεπές.

 

Το ίδιο θα ίσχυε και αν υπήρχαν οι περιμετρικές τοιχοποιίες έτσι ? Η οροφή είναι το πρόβλημα δηλαδή, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

και η οροφή αν υπήρχε χωρίς τους τοίχους θα το έλεγες κλειστό χώρο;

νομίζω χρειάζονται και τα δύο και κουφώματα (και κανονικά θα έλεγα και μπάνιο / wc, εκτός αν υπάρχει σε άλλο επίπεδο και υπάρχει σύνδεση)

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω οτι δεν μπορεις να ρυθμισεις τον οροφο σαν τμ. Δεν υφισταται πλακα,ελενιτ, κεραμοσκεπη κατι που να παραπεμπει σε ημιτελη οροφο. Κ δοκαρια να ειχες παλι το ιδιο θα ηταν. Αν υπηρχε πλακα η κατι αλλο θα δηλωνες τα τμ κ θα εβγαζες αδεια για κατ εξαιρ αποπερατωση.

Link to comment
Share on other sites

εγγραφο της ΔΟΚΚ  για την εφαρμογη του αρθρου 2 παρ. 2α [επι κοινοχρηστων]

 

με διευκρινησεις για  την συντελεση  της απλλοτριωσης και  την διατηρηση  της κυριοτητας...επι  του ρυμοτομουμενου...

 

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=z4zLjjG2%2bTU%3d&tabid=777&language=el-GR

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! 

έχω τις εξής 2 περιπτώσεις:

ακίνητο του 1962 80 τμ στην Αρτέμιδα, χωρίς σχέδια, με προσωρινή σφραγίδα εξαίρεσης κατεδάφισης, όπου από τις αεροφωτογραφίες του ΤΕΕ βλέπω διαφορετική στέγη κατασκευασμένη μετά το 2011. Αυτό το δηλώνω χωρίς άδεια, κ πάει με 500? με τι στέγη τι κανω? Επίσης μοιάζει να έχει γίνει πρόσφατα προσθήκη, αλλά η αποτύπωση μου το έβγαλε 80.40 τμ....

ένα άλλο με οριστική εξαίρεση κατεδάφισης του 1962, με δηλωμένα 135,62 τμ (111,11 τμ ισογείου και 24,51 υπογείου) και προσθήκη στέγη με προσβάσιμη σοφίτα το 2002. Εκεί έχω νόμιμο κτίμσα ισογείου και υπογείου, και επιπλέον τμ σε δόμηση και μέτρα σε ύψος? Θα πρέπει να τσεκάρω και τους όρους δόμησης της περιοχής για να βγάλω ποσοστά.

Το παίρνω σαν να μην έχει Ο.Α. σωστά??

Ο μηχανικός στο νόμο του 1977 έχει δηλώσει παραπάνω τετραγωνικά υπογείου κατά 7 τμ περίπου, και διαφορετικό περίγραμμα,

και το ισογειο κανονικά έπρεπε να το υπολογίσει μικρότερο, γιατί υπήρχε ένας στεγασμένος χώρος ο οποίος έχει κλεισει πλεόν, και έχει γίνει εκεί και ένα τζάκι. 

Περιγράφω πλήρως την ιδιοκτησία με τα μεγέθη της δικής μου αποτύπωσης, αφού αναφέρω και την προηγούμενη αποτύπωση, και ταχτοποιώ στην ουσία μόνο τη στέγη? 

Edited by feidelliou
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Μήπως υπάρχει κάποια τροποποίηση για παραβίαση απόστασης από γραμμή αιγιαλού ( αρθ.2 παραγρ. η του 4178 για αυθαίρετα στη ζώνη παραλίας  - ΟΧΙ αιγιαλού ) που να δηλώνεται ως παραβίαση απόστασης Δ ή πρασιάς ?

Δηλαδή κάτι ανάλογο με την τροποποίηση για τις αποστάσεις από άξονα οδών της παραγρ. δ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι με κινητό και δεν μπορώ να διαβάσω όλο το θέμα, αν δεν υπαρχει οριοθέτηση αιγιαλού, μπορεί να τακτοποιηθεί ασχέτως της απόστασης από την θάλασσα. Σωστά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

έχω τις εξής 2 περιπτώσεις:

ακίνητο του 1962 80 τμ στην Αρτέμιδα, χωρίς σχέδια, με προσωρινή σφραγίδα εξαίρεσης κατεδάφισης, όπου από τις αεροφωτογραφίες του ΤΕΕ βλέπω διαφορετική στέγη κατασκευασμένη μετά το 2011. Αυτό το δηλώνω χωρίς άδεια, κ πάει με 500? με τι στέγη τι κανω? Επίσης μοιάζει να έχει γίνει πρόσφατα προσθήκη, αλλά η αποτύπωση μου το έβγαλε 80.40 τμ....

ένα άλλο με οριστική εξαίρεση κατεδάφισης του 1962, με δηλωμένα 135,62 τμ (111,11 τμ ισογείου και 24,51 υπογείου) και προσθήκη στέγη με προσβάσιμη σοφίτα το 2002. Εκεί έχω νόμιμο κτίμσα ισογείου και υπογείου, και επιπλέον τμ σε δόμηση και μέτρα σε ύψος? Θα πρέπει να τσεκάρω και τους όρους δόμησης της περιοχής για να βγάλω ποσοστά.

Το παίρνω σαν να μην έχει Ο.Α. σωστά??

Ο μηχανικός στο νόμο του 1977 έχει δηλώσει παραπάνω τετραγωνικά υπογείου κατά 7 τμ περίπου, και διαφορετικό περίγραμμα,

και το ισογειο κανονικά έπρεπε να το υπολογίσει μικρότερο, γιατί υπήρχε ένας στεγασμένος χώρος ο οποίος έχει κλεισει πλεόν, και έχει γίνει εκεί και ένα τζάκι. 

Περιγράφω πλήρως την ιδιοκτησία με τα μεγέθη της δικής μου αποτύπωσης, αφού αναφέρω και την προηγούμενη αποτύπωση, και ταχτοποιώ στην ουσία μόνο τη στέγη? 

Κατ' αρχήν κάτι διαδικαστικό και επί της θεωρίας της λογικής:

Αν θέλουμε να κάνουμε κάποια ερώτηση, την κάνουμε χωρίς να προτείνουμε και την απάντηση.

Θα πρέπει οι ερωτήσεις μας να μπορούν να απαντηθούν με ΝΑΙ / ΟΧΙ ή με πλήρη απάντηση, χωρίς να δημιουργείται σύγχυση ως προς το αποτέλεσμα.

Για παράδειγμα: "τι κάνουμε με την τάδε περίπτωση; " η οποία απαιτεί πλήρη απάντηση. Ή: "μπορώ να κάνω αυτό; " το οποίο μπορεί να απαντηθεί με ΝΑΙ / ΟΧΙ.

Δεν είναι λογικό και χρήσιμο να τα μπλέκουμε όλα μαζί και να καταλήγουμε όλες τις ερωτήσεις μας με "... σωστά; ".

Επιπλέον, αν μία ερώτηση εμπίπτει σε ένα νήμα, πιθανότατα δεν μπορεί να εμπίπτει και σε άλλα.

Είναι λίγο μπέρδεμα να επαναλαμβάνεται η ίδια ερώτηση σε περισσότερα του ενός νήματα.

 

Επί της ουσίας: 

Τι εξαίρεση από κατεδάφιση είναι αυτή (720; 1337; ) και γιατί δεν έχει σχέδια; Να βρεθούν από το αρχείο αυθαιρέτων.

Τι εξαίρεση κατεδάφισης είναι η του 1962; Ομολογώ ότι δεν την ξέρω

Αν είχε εξαίρεση του 1962 γιατί έγινε δήλωση 720; 

Αν τα σχέδια της δήλωσης και ο τρόπος κατασκευής συμφωνούν με την πραγματικότητα, γιατί να το βάλεις Χ.Α.; 
Απ' τη στιγμή που υπάρχει σοφίτα δεν μπορείς να τακτοποιήσεις μόνο τη στέγη.
Αν τα σχέδια της δήλωσης αυθαιρέτου δεν συμφωνούν με την πραγματικότητα, τότε είναι όλο αυθαίρετο. (μήπως τον συμφέρει τελικά; )
Θα έλεγα να τα βάλεις σε μία σειρά λίγο πιο καθαρά μήπως και βγει άκρη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.