Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

οι κατασκευές που αναφέρεις δεν έχουν κύρια χρήση κάποια από τις απαγορευμένες του διατάγματος, αλλά λειτουργούν βοηθητικά ως προς την κύρια χρήση, η οποία δεν έχει αλλάξει και υφίσταται νομίμως από το 1978.

Κατά τη γνώμη μου μπορείς να προχωρήσεις σε υπαγωγή.

Με αναλυτικό και οι δυο παραβάσεις.

σου προτείνω επίσης να αναζητήσεις, και ανεβάσεις, κάποιο αποδεικτικό της συνεχούς λειτουργίας της χρήσης από τότε μέχρι τώρα

(και δεν λέω προ 2003 ή προ 85 ή οτιδήποτε τέτοιο μόνο, γιατί τότε θα πρέπει να δεις τι γίνεται με το 707 κλπ)  

Link to comment
Share on other sites

Οχι, υπάρχει πολυκατοικία στο οικόπεδο που είναι στο +1,30. Τελοσπάντων, δεν τακτοποιείται αφού είναι εκτός ρυμοτομικής γραμμής.? Ε? Μάλιστα. Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται? Τι πρόστιμο υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο της πόλης άρα λογικά δεν τακτοποιείται με το ν.4178 (άρθρο 2, παρ.2α). Λογικά τελεί υπό καθεστώς κατεδάφισης.

 

Τα πρόστιμα σύμφωνα με το άρθρο 26 του ν.4178/13, σε κάθε περίπτωση μίνιμουμ 500 ευρώ για πρόστιμο ανέγερσης + διατήρησης. Τα ακριβή ποσά θα στα καθορίσει το τμήμα αυθαιρέτων της αρμόδιας υδ.ομ.

 

Όμως για πες μου κάτι, γιατί έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν περιγράφεις σωστά. Πως είναι δυνατόν η είσοδος της οικοδομής να χτίστηκε εξ αρχής στο +1,30 από το δρόμο χωρίς πρόσβαση;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Στο οικόπεδο υπάρχει πρασιά 4μ. Ο δρόμος είναι στο 0.00 και στην πρασιά έχει γίνει μια διαμόρφωση - βεράντα στο +1,30μ. Στη μια γωνία της πρόσοψης υπάρχει η σκάλα με την είσοδο στο οικόπεδο και προς την άλλη γωνία έχει διαμορφωθεί ένας ανοιχτός στεγασμένος χωρος για γκαραζ κάτω από την πρασιά-βεράντα ουσιαστικά. Το πως έγινε δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή ένα-ένα μας τα λες, αν είσαι εντός πρασιάς τακτοποιείται αλλά για μετά το '83 θα το βάλεις αναγκαστικά κατηγορία 5. Επίσης απο τα γραφόμενα σου ως τώρα δεν ξεκαθαρίζει το ιδιοκτησιακό, αυτό προφανώς το ξέρουνε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι.

 

Οπότε με βάση αυτά που γράφεις, ΑΝ η διαμόρφωση με την κλίμακα και ο στεγασμένος ανοιχτός χώρος είναι ΕΝΤΟΣ πρασιάς, τότε τακτοποιούνται. Για τα περαιτέρω τα ξαναλέμε από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω αυθαίρετη κατοικία (ισόγειος και πρώτος όροφος) χωρίς οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή με έτος κατασκευής 2001 (έχω στην κατοχή μου Α/Φ). Ο ιδιοκτήτης το 2012 έκλεισε ένα απο τα μπαλκόνια του ορόφου και το μετέτρεψε σε υπνοδωμάτιο της κατοικίας. Μπορώ να τακτοποιήσω το προ του 2011 τμήμα του κτηρίου αφήνωντας ''απ'έξω'' το ένα του δωμάτιο το οποίο εγινε το 2012??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το αντιμετώπιζα γράφοντας ως τίτλο στη δήλωση του Ν 4178

"μερική ρύθμιση αυθαιρεσιών στην συν/σία ..Δ1"

 

όμοια και σε συμφωνητικά με πιο σαφή  προσδιορισμό και ρητή αναφορά των εκτός ρύθμισης

Φυσικά εσύ έχεις και ένα επί πλέον λόγο αυτόν του χρόνου..

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορούμε να ρυθμίζουμε επιλεκτικά! πλην ελαχίστων ειδικών εξαιρέσεων που δεν αφορούν το παρόν (κατεδαφιστέα, ρυμοτομούμενα κλπ)

υποτίθεται ότι μετά τη ρύθμιση ΔΕΝ υπάρχουν αυθαιρεσίες στο ρυθμισμένο ακίνητο (και μπορεί να πάρει βεβαίωση)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορούμε να ρυθμίζουμε επιλεκτικά! πλην ελαχίστων ειδικών εξαιρέσεων που δεν αφορούν το παρόν (κατεδαφιστέα, ρυμοτομούμενα κλπ)

υποτίθεται ότι μετά τη ρύθμιση ΔΕΝ υπάρχουν αυθαιρεσίες στο ρυθμισμένο ακίνητο (και μπορεί να πάρει βεβαίωση)

πολύ   σωστά

[apier καλημερα]

 

και

 

 δεν μας είπε αν πρόκειται για εκτος σχεδιου αρτιο και οικοδομησιμο  ...ή οχι..

 

ή αν ειναι μονος του ή με αλλους εξ αδιαιρέτου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.