Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

αν το τοπογραφικό που έχεις είναι με σφραγίδα πολεοδομίας (δηλαδή σε άδεια) τότε είσαι οκ.

Αν όχι κάνε νέο με ΕΓΣΑ και φυσικά την ανάλογη χρέωση στην ιδιοκτησία.

Αυτό πως προκύπτει?Αφού η παρ.4 του άρθρου 3 του 4178 γράφει:

 
(γ. Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από το−
πογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύ−
ουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο ν. 651/1977
(Α΄ 207), εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγ−
μένων, συνοδευόμενο από τη μεθοδολογία εξάρτησης
και τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων
του κρατικού συστήματος συντεταγμένων, που χρησι−
μοποιήθηκαν για την εξάρτηση. Σε περίπτωση που το
οικόπεδο προέρχεται από πράξη εφαρμογής και δια−
θέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς διαφορε−
τικό από το ΕΓΣΑ ’87, θα πρέπει να αναφέρονται και οι
συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό.
Κατ΄ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπο−
γραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις:
i) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχε−
δίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη
δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιο−
γραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτη−
σιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.
ii) Σε κάθε περίπτωση, για ακίνητα εντός σχεδίου όπου
έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής.
iii) Για ακίνητα εκτός σχεδίου πόλης μη άρτια και μη
οικοδομήσιμα σύμφωνα με το εμβαδόν του τίτλου.
iv) Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και δι−
ανομή εφόσον η αντικειμενική αξία αυτών δεν υπερβαί−
νει τα 15.000 ευρώ εξαιρουμένων αυτών που βρίσκονται
εντός καθορισμένης ΖΟΕ για τα οποία σε κάθε περίπτωση
απαιτείται το τοπογραφικό της παρούσας περίπτωσης..)
 
Τι χάνω?Τι δεν καταλαβαίνω σωστά?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μιλάμε για βεβαίωση? ή για υπαγωγή?

 

Στην υπαγωγή πρέπει να βάλεις τοπογραφικό ή όχι?

 

(αν και με τα εκτός σχεδίου δεν είναι το φόρτε μου)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

 

Εχω αυθαίρετο εκτός σχεδίου σε οικόπεδο μη άρτιο μη οικοδομήσιμο για την υπαγωγή στο 4178 χρειάζομαι τοπογραφικό με ΕΓΣΑ???

 

 

κατηγορία αυθαιρεσίας 1 ή 2 δεν απαιτείται τοπογραφικό. Κατηγορία 5 (χωρίς άδεια) χρειάζεται τοπογραφικό με βάση το παρακάτω:

β. Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε 
οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί 
επισυνάπτονται:
i) Τοπογραφικό διάγραμμα κατά την παρ. 1γ του άρ−
θρου 3 στο οποίο αποτυπώνονται τα μεγέθη της αυ−
θαίρετης κατασκευής.

 

 

Έχω τοπογραφικό αλλά όχι σε ΕΓΣΑ!Θέλει ΕΓΣΑ?

έχεις αυθαίρετο εκτός σχεδίου χωρίς καμία άδεια. Συνεπώς για κατηγορία 5 απαιτείται να συνταχθεί τοπογραφικό το οποίο θα δείχνει την αυθαίρετη κατασκευή και θα διέπεται και από τα σχετικά αναγραφόμενα στην παρ. 1γ του άρθρου 3, όπου εκεί αναφέρεται ότι το τοπογραφικό πρέπει να είναι εξαρτημένο στο Ε.Γ.Σ.Α 87. Οι εξαιρέσεις  στη συνέχεια της παραγράφου αφορούν την περίπτωση βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

έχεις αυθαίρετο εκτός σχεδίου χωρίς καμία άδεια. Συνεπώς για κατηγορία 5 απαιτείται να συνταχθεί τοπογραφικό το οποίο θα δείχνει την αυθαίρετη κατασκευή και θα διέπεται και από τα σχετικά αναγραφόμενα στην παρ. 1γ του άρθρου 3, όπου εκεί αναφέρεται ότι το τοπογραφικό πρέπει να είναι εξαρτημένο στο Ε.Γ.Σ.Α 87. Οι εξαιρέσεις  στη συνέχεια της παραγράφου αφορούν την περίπτωση βεβαίωσης.

Αφού όλη η παράγραφος 1γ του άρθρου 3 αναφέρεται στις βεβαιώσεις.. όχι μόνο οι εξαιρέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αδαμαντία…. Βάλε ή κάνε τοπογραφικό με ΕΓΣΑ…


 

 

 

Αυτό πως προκύπτει?

 

 

Το είπε ο Pavlos33

Αν δεν το κάνεις θα τρέχεις.

 

Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος 1.γ αναφέρεται στις βεβαιώσεις και στις προδιαγραφές του τοπογραφικού. Στη δική σου περίπτωση σε αφορούν οι προδιαγραφές.

Εξάλλου και πρακτικά να το δεις το όλο θέμα,  δεν θα πρέπει να γίνει ένα σωστό τοπογραφικό, εξαρτημένο με την ορθή τοποθέτηση της οικοδομής στο γήπεδο κλπ?

Ακόμη και αν δεν υπήρχε υποχρέωση τοπογραφικού (π΄χ κατηγορία 1 και 2)  πρακτικά χρειάζεται να συνταχθεί ειδικά στα εκτός σχεδίου αγροτεμάχια με δύσκολα σχήματα και διαμορφώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Θέλω να ρωτήσω το εξής:  έχω κάνει αποτύπωση μεζονέτας σε οικόπεδο εντός σχεδίου με άδεια και διαπίστωσα ότι ένα τμήμα του ακινήτου μπαίνει στο διπλανό οικόπεδο σύμφωνα με το τοπογραφικό της αδείας. Το διπλανό οικόπεδο με το κτίσμα του, υπήρχε πριν την έκδοση της αδείας που βρίσκεται το ακίνητο που καλούμε να ρυθμίσω. (παραθέτω σχήμα).

 

Μάλλον έτσι το βρήκαν και έκαναν την εφαρμογή της αδείας με λάθος θέση και λάθος όρια του διπλανού.

Μπορώ να το εντάξω στον 4178/13 προς ρύθμιση?

Χρειάζομαι καινούργιο τοπογραφικό, εφόσον το παλιό εκ παραδρομής ή όχι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα?

Θέλω συναίνεση του διπλανού μήπως θεωρηθεί ότι του πήρανε μέτρα από το οικόπεδό του?

Σημείωση :έχω υπέρβαση σε εμβαδόν > +5%.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται δυνάμει του άρθρου 11 παράγραφος 6 όταν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια είναι:

6. Σχέδια ως εξής: α. Σε περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας τα εξής αντίγραφα: i) Του στελέχους της οικοδομικής άδειας, καθώς και απόσπασμα ρυμοτομικού για τις περιοχές όπου υφίστανται εγκεκριμένα σχέδια. ii) Του τοπογραφικού διαγράμματος

άρα ΔΕΝ χρειάζομαι νέο τοπογραφικό...?

Νομικά υπάρχει ο όρος του τεκμηρίου της νομιμότητας. Δηλαδή από τη στιγμή που η άδεια δεν έχει ανακληθεί ή ακυρωθεί είναι ισχυρή, επομένως λειτουργούμε σαν να μην υπάρχει πρόβλημα!!!!???

Σύμφωνα με το 4178/13 στο εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης σημειώνεται η θέση και το περίγραμμα της αυθαίρετης κατασκευής ή της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης και τα πολεοδομικά μεγέθη υπέρβασης, όπως επηρεάζουν τους σχετικούς υπολογισμούς.

Πώς θα σημειώσω το περίγραμμα του αυθαιρέτου στο Δ.Κ. που θα δείχνει ότι είμαι ''λίγο'' στο διπλανό?

Αν κάνω καινούργιο τοπογραφικό λύνω το παραπάνω πρόβλημα ή οφείλω να ενημερώσω τον φάκελο της πολεοδομίας (ενημέρωση...) ότι η πραγματική κατάσταση είναι αυτή και εκ παραδρομής ήταν έτσι από την αρχή πριν εκδοθεί η άδεια που μελετάω.

Ευχαριστώ, και πιστεύω να μην σας κούρασα.

 

post-13261-0-63611400-1444984867_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

KΑΛΗΜΕΡΑ! Σε οικισμό εχει εκδοθει οικοδομική αδεια και  η σημερινη καταμέτρηση που δειχνει διαφορα πανω απο 5% στο τοπογραφικο. Δεν εχω προβλημα με δομηση -καλυψη εστω και με τη νεα καταμέτρηση. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτη; Δίνω βεβαιωση ή κανω κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.