Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ο κάθε μηχανικός που γνωρίζει το αντικείμενο του μπορεί να προσαρμόσει το τοπογραφικό βάσει του που προορίζεται το παραδοτέο του!! 

Το ΥΠΕΚΑ έβγαλε ένα υπόδειγμα για σχέδια αδείας,και όλοι πιστεύουν ότι αυτό είναι το ευαγγέλιο και τα συμπεριλαμβάνουν όλα για να μην τσακώνονται με συμβολαιογράφους.

 

Σε συμβόλαιο όπως πολύ σωστά έγραψε ο GMEPH, όντως δεν έχει νόημα να βάλεις φωτογραφίες(αν και συμπληρωματικά να μπουν δεν είναι κάτι υπερβολικό), όπως δεν έχει νόημα να κλείσεις το Ο.Τ, και να έχεις υψόμετρα.

 

Όμως όρους δόμησης και δήλωση ιδιοκτήτη περί ορίων, πιστεύω ότι όλα τα τοπογραφικά πρέπει να έχουν(για τα αδόμητα οικόπεδα δεν το συζητάω καν).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ηθελα τη γνωμη σας. ΕΝΑΣ ιδιοκτητης εχει στην κατοχη του με 2 συμβολαια -αγορα 1981- 3  ομορα αγροτεμαχια εκτος  σχεδιου, μη αρτια μη οικοδομησιμα που εχουν προκυψει απο διανομη ιδιωτων.. Η υλοποιημενη κατασταση ειναι ενα ενιαιο  αγροτεμαχιο με αυθαιρετο κτισμα. Για την υπαγωγη θεωρω οτι θα δειξω την υλοποιημενη κατασταση  σε  ενα ενιαιο αγροτεμαχιο και να καταθεσω μια δηλωση.  Ηδη με ενιαιο τοπογραφικο εχει κανει αιτηση στο δασαρχειο να παρει απαντηση για δασικη εκταση ή μη (αυτο το ζητησα εγω για να κατοχυρωθω ως προς την ενταξη ) .Εχω διαβασει οτι οταν ο ιδιοκτητης ειναι ενας δεν χρειζεται συμβολαιογραφικη πραξη συνενωσης.Το ιδιο μου ειχαν πει και σε πολεοδομια σε περιπτωση εντος σχεδιου, οικοδομησιμων οικοπεδων. 

Σκεφτομαι σωστα  ως προς το τοπογραφικο για την τακτοποιηση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω την εξής ωραία  :smile:  περίπτωση Ο.Α. 2001, εντός οικισμού, άρτιο οικόπεδο, Τέσσερα ανεξάρτητα Κτίσματα το 2001- Σύσταση Καθέτων Ιδιοκτησιών 2002 και αγοραπωλησία σε πολίτες άλλων χωρών.

Το τοπογραφικό της άδειας δείχνει το οικόπεδο 300τμ μικρότερο από ο,τι είναι  πραγματικά, με την διαφορά πως η παραπάνω επιφάνεια έχει τότε αποτυπωθεί ως οδός έτσι ώστε να θεωρηθεί οικοδομήσιμο το οικόπεδο. Οδός εκεί δεν υπήρξε ποτέ.

Το τοπογραφικό που συνοδεύει τη σύσταση κάθετου αναγράφει ίδια τμ με το τοπογραφικό της άδειας. Ο ένας από τους τέσσερις ιδιοκτήτες θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο του.

Θεωρώ πως δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, αφού βασίστηκε σε ψευδές  τοπογραφικό. Έχουν νομική ισχύ τα συμβόλαια με τις  κάθετες, αφού έχουν βασιστεί σε άκυρη οικοδομική άδεια?

Έτσι κι αλλιώς δεν ισχύουν τα ποσοστά της καθέτου, από τη στιγμή που το οριοθετημένο τμήμα Α1 είναι αρκετά μεγαλύτερο από ο,τι ορίζεται στην κάθετη που υπάρχει, αφού ενσωματώνει τα 300τμ της ''οδού'' .Μπορεί να θεωρηθεί η υπάρχουσα κάθετη, ως προσύμφωνο για να προχωρήσει μεμονωμένα σε τακτοποίηση ο δικός μου πελάτης? Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες μένουν μόνιμα στο εξωτερικό και είναι δύσκολο να υπάρξει συνεννόηση άμεσα.

Ο άνθρωπος έχει αγοράσει την ιδιοκτησία το 2004, από επίσης πολίτη άλλης χώρας, αγνώστου διαμονής.  Δεν πρέπει κανονικά να υπογράψει και ο τότε ιδιοκτήτης για τις αλλαγές συμβολαίων?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση επειδή μόλις πρόσεξα κάτι αρκετά σημαντικό …

Για δήλωση Ν4178 σε εκτός σχεδίου χωρίς ΟΑ, ο πελάτης μου έφερε τοπογραφικό ΕΓΣΑ υπογεγραμμένο από Πολ Μηχ ΤΕ

Εχει ο Πολ Μηχ ΤΕ δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού ΕΓΣΑ ;

ή απλά δεν το δέχεται το σύστημα του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη γνωμη σας. ΕΝΑΣ ιδιοκτητης εχει στην κατοχη του με 2 συμβολαια -αγορα 1981- 3  ομορα αγροτεμαχια εκτος  σχεδιου, μη αρτια μη οικοδομησιμα που εχουν προκυψει απο διανομη ιδιωτων.. Η υλοποιημενη κατασταση ειναι ενα ενιαιο  αγροτεμαχιο με αυθαιρετο κτισμα. Για την υπαγωγη θεωρω οτι θα δειξω την υλοποιημενη κατασταση  σε  ενα ενιαιο αγροτεμαχιο και να καταθεσω μια δηλωση.  Ηδη με ενιαιο τοπογραφικο εχει κανει αιτηση στο δασαρχειο να παρει απαντηση για δασικη εκταση ή μη (αυτο το ζητησα εγω για να κατοχυρωθω ως προς την ενταξη ) .Εχω διαβασει οτι οταν ο ιδιοκτητης ειναι ενας δεν χρειζεται συμβολαιογραφικη πραξη συνενωσης.Το ιδιο μου ειχαν πει και σε πολεοδομια σε περιπτωση εντος σχεδιου, οικοδομησιμων οικοπεδων. 

Σκεφτομαι σωστα  ως προς το τοπογραφικο για την τακτοποιηση ?

 

Επειδή δουλεύω παρόμοια περίπτωση, όπου όμως έχω 2 ξεχωριστές Ο.Α. στα δύο όμορα οικόπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη, η απάντηση που μου δόθηκε απ' το help desk είναι ότι σε κάθε περίπτωση συγκρίνω με την Ο.Α. άρα θα κάνω 2 δηλώσεις.

Τώρα εσύ που δεν έχεις Ο.Α., η λογική λέει ότι μπορείς να κάνεις 1 δήλωση, ακριβώς επειδή δεν έχεις Ο.Α....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλεύω παρόμοια περίπτωση, όπου όμως έχω 2 ξεχωριστές Ο.Α. στα δύο όμορα οικόπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη, η απάντηση που μου δόθηκε απ' το help desk είναι ότι σε κάθε περίπτωση συγκρίνω με την Ο.Α. άρα θα κάνω 2 δηλώσεις.

Τώρα εσύ που δεν έχεις Ο.Α., η λογική λέει ότι μπορείς να κάνεις 1 δήλωση, ακριβώς επειδή δεν έχεις Ο.Α....

σωστα...

 

τα θεωρεις σαν ενα  ενιαιο γηπεδο

και τα δειχνεις στο τοπογραφικο...

δλδ με εστιγμενες τα αρχικα και στο   γενικο περιγραμμα το ενιαιο,  σημειωνοντας  στην βεβαιωση οτι προηλθε απο την συνενωση "τοις πραγμασι" απο  τα αλλα τρια..

δεν κανεις καμμια αλλη  πραξη συνενωσης...

 

[μονον αν εισαι σε κτηματολογιο,  οπου εχεις δειξει 3 συμβολαια ...αρα ακινητα με τρια ΚΑΕΚ, θα πρεπει να κανεις διορθωση  σε ενα ΚΑΕΚ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε βεβαίωση μεταβίβασης που απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό (εντός σχεδίου χωρίς ΟΑ σε συνεταιρισμό) , το τοπογραφικό πρέπει να έχει εκτός των άλλων

α) όλο το οικοδομικό τετράγωνο

β) υψόμετρα στις κορυφές 

γ) όμορες ιδιοκτησίες αν είναι άρτιες ή όχι

δ) φωτογραφίες

ε) διάφορες δηλώσεις μηχανικού και βεβαίωση υψομέτρου

 

κοινώς οι προδιαγραφές του τοπογραφικού άδειας ; ή αρκεί μόνο η αποτύπωση της ιδιοκτησίας , η εξάρτιση στις κορυφές και οι δηλώσεις 651/77 , 1337/83 , ευχαριστώ  

 

Είσαι επιστήμονας, όχι απόφοιτος λυκείου εκπαιδευμένος στη χρήση Total Station.

Κρίνε μόνος σου.

Ενδιαφέρει τον αγοραστή, τον πωλητή και τον συμβολαιογράφο τα υψόμετρα στις κορυφές ή τι άλλο υπάρχει στο ΟΤ;

Προσωπικά αποκομίζω κακή εντύπωση για τον μηχανικό που "μπουκώνει" το σχέδιο.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

γ. Η βεβαίωση του μηχανικού (σ.σ και του αδόμητου άρτιου αγρού) συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο ν. 651/1977 (Α΄ 207), εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων, συνοδευόμενο από τη μεθοδολογία εξάρτησης και τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων του κρατικού συστήματος συντεταγμένων, που χρησιμοποιήθηκαν για την εξάρτηση. Σε περίπτωση που το οικόπεδο προέρχεται από πράξη εφαρμογής και διαθέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς διαφορετικό από το ΕΓΣΑ ’87, θα πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό.

Κατ΄ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις:

 Εγκ 3 Παρ. 1γ : Δεδομένου ότι οι δυνατές μεθοδολογίες εξάρτησης ενός τοπογραφικού διαγράμματος από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων χρησιμοποιούν είτε τριγωνομετρικά σημεία, είτε το Ελληνικό Σύστημα Εντοπισμού – HEPOS, η μεθοδολογία εξάρτησης θα συμπληρώνεται στο τοπογραφικό διάγραμμα σύμφωνα με το υπόδειγμα τοπογραφικού διαγράμματος για τη χορήγηση έγκρισης δόμησης, το οποίο έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ βάσει του υπ’ αριθ. πρωτ. οικ. 1205/14-3-2013 εγγράφου του Γενικού Γραμματέα Χωροταξίας και Αστικού Περιβάλλοντος.

 

Επομένως δεν χρειάζονται όλα τα υπόλοιπα για τοπογραφικό μεταβίβασης σε ΕΓΣΑ 87

απλά χρειάζεται αναφορά πάνω στο τ.δ στην μεθοδολογία εξάρτησης

δηλ ότι εξαρτήθηκες από το τάδε τ.σ ή  από HEPOS

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας:

 

Αν έχω οικόπεδο με Τοπογραφικό Σύστασης,

και με αυθαίρετο κτίσμα χωρίς Ο.Α.,

εντός ορίων οικισμού,

 

και πάει για μεταβίβαση,

 

απαιτείται για τη ρύθμιση του αυθαιρέτου

αλλά και για τη μεταβίβαση

νέο Τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.