Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Αφού αυτοί (το κρατίδοι ή οι δικατορίσκοι όπως μ'αρέσει να τους λέω) έχουν και το μαχαίρι και το καρπούζι...τι να κάνουμε εμείς... Μόνο να ενημερώσουμε...και στο κάτω-κάτω αυτοί είναι υπεύθυνοι για το τοπογραφικό που θα συνοδεύει το συμβόλαιο...δεν είναι δικό μας αντικείμενο....

Εμείς έχουμε ευθύνη για υποχρέωση στο τοπογραφικό της βεβαίωσης....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σημερινή συνομιλια με helpdesk επί του θέματος (υποχρέωση προσάρτησης εξαρτημένου τοπογραφικού)

 

α) διαδικασία ρύθμισης / υπαγωγής. όταν κάνουμε υπαγωγή και υπάρχει τοπογραφικό της Ο.Α. τότε επισυνάπτουμε αυτό. Αν βρούμε αποκλίσεις μπορούμε να τις δείξουμε πάνω στο τοπογραφικό της Ο.Α. (γραμμοσκίαση κλπ) και επιπροσθέτως να τις αναφέρουμε στην τεχνική έκθεση. επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις ο νόμος δε ζητά εξαρτημένο, αυτό το κάνουμε κατά τη κρίση μας. Δηλαδή συντάσσεται νέο τοπογραφικό αν και εφόσον κρίνει ο μηχανικός πως του χρειάζεται για τον έλεγχο νομιμότητας (αν πχ διαπιστώνει εκτεταμένες αποκλίσεις και δεν είναι δυνατό με το υπάρχον τοπογραφικό να κάνει έλεγχο). Αυτό είναι ανοιχτό ζήτημα γιατί αν και ο νόμος δεν το ζητά, είναι στη κρίση του μηχανικού τι πρέπει να κάνει.

 

β) δικαιοπραξίες: ακολουθούμε το άρθρο 3 του 4178/2013. οι εξαιρέσεις του άρθρου 3 είναι σαφής και πρέπει να εφαρμόζονται. (όπου δεν απαιτείται δεν απαιτείται)

 

γ) γενικός κανόνας: όταν φτιάχνουμε ΣΗΜΕΡΑ (μετά την έναρξη ισχύος του νόμου) τοπογραφικό είτε για υπαγωγή είτε για δικαιοπραξία αυτό θα πρέπει να είναι εξαρτημένο (άρθρο 4). Ωστόσο ισχύουν ταυτόχρονα τα λοιπά άρθρα του 4178 (πχ οι εξαιρέσεις του αρθρου 3 καθώς και τα δικαιολογητικά που περιγράφονται για τη διαδικασία της υπαγωγής και οι ειδικές περιπτώσεις των κατηγοριών 1,2,3,4,5 - που προσδιορίζουν πότε απαιτείται σύνταξη εξαρτημένου τοπογραφικού)

Link to comment
Share on other sites

σημερινή συνομιλια με helpdesk επί του θέματος (υποχρέωση προσάρτησης εξαρτημένου τοπογραφικού)

 

α) διαδικασία ρύθμισης / υπαγωγής. όταν κάνουμε υπαγωγή και υπάρχει τοπογραφικό της Ο.Α. τότε επισυνάπτουμε αυτό. Αν βρούμε αποκλίσεις μπορούμε να τις δείξουμε πάνω στο τοπογραφικό της Ο.Α. (γραμμοσκίαση κλπ) και επιπροσθέτως να τις αναφέρουμε στην τεχνική έκθεση. επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις ο νόμος δε ζητά εξαρτημένο, αυτό το κάνουμε κατά τη κρίση μας. Δηλαδή συντάσσεται νέο τοπογραφικό αν και εφόσον κρίνει ο μηχανικός πως του χρειάζεται   ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ η ΟΧΙ?  προσωπικα κανω νεο πανω σε αυτο της ΟΑ+το γνησιο της ΟΑ  κ οχι με εξαρτηση....για τον έλεγχο νομιμότητας (αν πχ διαπιστώνει εκτεταμένες αποκλίσεις και δεν είναι δυνατό με το υπάρχον τοπογραφικό να κάνει έλεγχο). Αυτό είναι ανοιχτό ζήτημα γιατί αν και ο νόμος δεν το ζητά, είναι στη κρίση του μηχανικού τι πρέπει να κάνει.

 

β) δικαιοπραξίες: ακολουθούμε το άρθρο 3 του 4178/2013. οι εξαιρέσεις του άρθρου 3 είναι σαφής και πρέπει να εφαρμόζονται. (όπου δεν απαιτείται δεν απαιτείται)

 

γ) γενικός κανόνας: όταν φτιάχνουμε ΣΗΜΕΡΑ (μετά την έναρξη ισχύος του νόμου) τοπογραφικό είτε για υπαγωγή είτε για δικαιοπραξία αυτό θα πρέπει να είναι εξαρτημένο (άρθρο 4). Ωστόσο ισχύουν ταυτόχρονα τα λοιπά άρθρα του 4178 (πχ οι εξαιρέσεις του αρθρου 3 καθώς και τα δικαιολογητικά που περιγράφονται για τη διαδικασία της υπαγωγής και οι ειδικές περιπτώσεις των κατηγοριών 1,2,3,4,5 - που προσδιορίζουν πότε απαιτείται σύνταξη εξαρτημένου τοπογραφικού)

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Το να γραμμοσκιάσεις τις εντοπιζόμενες αλλαγές πάνω στο εγκεκριμένο τοπογραφικό,σημαίνει ότι έκανες κάποιου είδους μέτρηση ή εντόπισες κάποιο κραυγαλέο χονδροειδές σφάλμα.

 

Οπότε σ αυτήν την περίπτωση απαιτείται δεν απαιτείται , λες στον ιδιοκτήτη ότι το τοπογραφικό είναι απαιτητό για την εξέλιξη και την ορθότητα της υπαγωγής και όλων των υπολογισμών!! 

Δεν θα γίνω εγώ μπακάλης για κανένα νόμο και καμία εγκύκλιο....

Βλέποντας και κρίνοντας. Με μια πρόχειρη ματιά από το τοπογραφικό και τον ορθοφωτοχάρτη μπορεί κανείς εύκολα να καταλάβει αν χρειάζεται να κάνει μετρήσεις ή να χρησιμοποιήσει το υφιστάμενο.

 

Το θέμα εξάρτηση ή όχι είναι άλλη ιστορία. Αλλά αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, εν έτει 2014 όπου περιμένουμε να κτηματογραφηθούν κάποια στιγμή όλες οι υπόλοιπες περιοχές που δεν έχουν ακόμα κτηματογραφηθεί,  το ιδανικό και το ορθότερο είναι να γίνεται παντού και πάντα εξαρτημένο τοπογραφικό. 

 

Δλδ θέλετε να μου πείτε ότι όσοι συνάδελφοι είναι κάτοχοι gps ή έχουν πρόσβαση σε όργανο γνωστού χωρίς να χρειάζεται να σκάνε 100αρια, αφήνουν την επιλογή στον πελάτη για το αν θα κάνουν εξάρτηση από το ΕΓΣΑ 87 ή όχι;

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω οικοπεδο με συσταση καθετου και εχει εκδοθει οικοδομικη αδεια στο τμημα που με ενδιαφερει.Εχω μπει στο συστημα και εχω δηλωσει το αυθαιρετο.Προκειται να γινει μεταβιβαση και στο τοπογραφικο της συστασης δεν αποτυπωνονται τα κτιρια της ΟΑ(προσθηκη κατ΄επεκταση)και η συμβολαιογραφος ζηταει νεο τοπογραφικο με δηλωση 651/77 .Πρεπει να ειναι με συστημα συντεταγμενων η οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Εντός σχεδίου νομίζω πως είναι (οικόπεδο). Αν ναι, τότε για την βεβαίωση θέλει το τοπογραφικό της αδείας. Για την μεταβίβαση όμως είναι θέμα του συμβολαιογράφου που μάλλον θα ζητήσει ΕΓΣΑ. Οπότε κάνεις ένα σε ΕΓΣΑ για όλα!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

θα ηθελα να ρωτησω αν ενα οικοπεδο εχει μετρηθει ειναι εντος οικισμου και ενταξει με βαση την αποκλιση του 5% που οριζει ο νομος,

 

στη δηλωση 651/77 αναγραφεται το εμβαδο τιτλου η το μετρημενο? γινεται καποια ιδιαιτερη αναφορα στη δηλωση οτι ειναι ενταξει συμφωνα με τις αποκλισεις που οριζει ο 4178? και αν ναι που ακριβως? στη δηλωση 651/77 ή στο πεδιο οπου αναφερονται τα στοιχεια απο την ερευνα μηχανικου , οροι δομησης κλπ

 

στα υποδειγματα τοσο του ΤΕΕ οσο και του ΥΠΕΧΩΔΕ δεν αναφερεται καπου οτι αναγραφεται αυτο το στοιχειο

 

επισης οταν το οικοπεδο εχει εμβαδο εντος των οριων τοτε αναγραφεται παντου πχ πινακακια συντ/νων μεσα στο σχεδιο κλπ το εμβαδο του τιτλου η το μετρημενο?

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα! Αν και έχω κάνει νήξει και σε άλλο θέμα του φόρουμ και χωρίς να θέλω να επαναλαμβάνομαι...έχω την εξής απορία που με ταλαιπωρεί...

Όταν υπάρχει Ο.Α στο οικόπεδο και το τοπογραφικό και το διάγραμμα κάλυψης της άδειας δείχνει ένα μόνο τμήμα του οικοπέδου, στο οποίο περιέχεται το κτίσμα της Ο.Α, και η αυθαίρετη κατασκευή που με ενδιαφέρει βρίσκεται σε κομμάτι του οικοπέδου που δεν αποτυπώνεται στο τοπογραφικο και διαγραμμα κάλυψης της αδείας για την υπάγωγή της αυθαίρετης κατασκευής στο 4178 ποιά σχέδια θα ανέβουν???

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια περίπτωση, δεδομένου ότι στην ΥΔΟΜ μου είπαν ότι τότε πολύ μηχανικοί έστι έβγαζαν άδεια τότε...δλδ έδειχναν μόνο το τμήμα του οικοπέδου που ήθελαν να οικοδομήσουν......

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Την απάντηση μου την έδωσε το help desk....Ανεβάζω στο σύστημα τα εγκεκριμένα σχέδια της αδείας και τα σχέδια που θα κάνω σήμερα και θα αποτυπώνουν την πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.