Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Οπότε το ερώτημα μου παραμένει

 τι ισχύει?

 

To 3§3 λέει ότι θα βάλεις και τα σχέδια (που δεν έχουν πάντα τοπογραφικό, είπαμε)

και αν το πάμε αλλιώς

«το οποίο υποννοεί ότι η μεταβίβαση θα γίνει βάσει του τοπογραφικού της σύστασης ή αποσπάσματος της πράξης εφαρμογής ή του τοπογραφικού της ΟΑ.

(edit: σε αυτό το σημείο εγώ λέω εφόσον ισχύει το παλιό τοπογραφικό ως προς τις δηλώσεις του)...»

 

και σε αυτά που συζητούσαμε στο #105 περίπου του παρόντος thread

 

δηλαδή, γαμώτο, πρέπει να υπάρχει ένας σαφής γεωγραφικός προσδιορισμός της θέσης του ακινήτου και μια ολόσωστη δήλωση του Ν651/77. Κανένας δεν μας έχει πει, τι διάολο, «βγάζουμε φωτοτυπία απόσπασμα & πίνακα της πράξης εφαρμογής και θα ανεβάζουμε αυτά στο πληροφοριακό σύστημα;» (και άμα είναι άρθρο 25, δεν πρέπει κάποιος να το δηλώσει !:!)

 

Εγώ, μέχρι νεωτέρας, ψηφίζω νέο εξαρτημένο τοπογραφικό.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

μέσω Help Desk επιβεβαίωσα και μεταφέρω τα εξής:

 

- όταν είμαι χωρίς Ο.Α., θέλει νέο τόπο ΕΓΣΑ για την Τακτοποίηση, εκτός αν είμαι στις κατηγορίες 1, 2 (Άρθρο 11, παρ 6β,i)

- εάν είμαι στις παραπάνω κατηγορίες (1, ή 2) οπότε δεν κάνω νέο τοπο ΕΓΣΑ, και θέλω μεταβίβαση, τότε αρκεί το τοπο

της σύστασης καθέτου ιδιοκτησίας (Άρθρο 3, παρ. 1γ, i).

 

όπως πολύ ωραία έγραψε και ο dsworks στο #385

Edited by kioanni
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει

τόση προχειρότητα στην σύνταξη του νόμου και τόσο κακή διατύπωση

 

που ούτε χίλιες εγκύκλιες   και χίλια Help Desk μπορούν να τις επανορθώσουν!!

 

Συγνώμη αν τυχόν κουράζω με την επιμονή μου!!

 

άρθρο 11 παρ β.

Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια  ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται:
i) Τοπογραφικό διάγραμμα κατά την παρ. 1γ του άρθρου 3 (σ.σ το οποίο λέει ό,τι  δεν χρειάζεται τ.δ σε ΕΓΣΑ- και όχι με την παρ γ του άρθρου 3-που απαιτεί τ.δ σε ΕΓΣΑ ) στο οποίο αποτυπώνονται τα μεγέθη της αυθαίρετης κατασκευής.

(σ.σ εγώ τα παρακάτω τα καταλαβαίνω ως εξαίρεση..του παραπάνω) Ειδικά στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών με αποκλειστική χρήση (σ.σ  μήπως εδώ ξεχάσανε να γράψουν το ΕΚΤΟΣ σχεδίου-όπου κυρίως συνηθίζονταν η αποκλειστική χρήσηόπου υπάρχει αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου, ως εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο αποτυπώνει την έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής ιδιοκτησία και αναγράφει την επιφάνειά της και το ποσοστό συνιδιοκτησίας της. Η αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου αιτιολογείται στην τεχνική έκθεση της παραγράφου 4 του παρόντος άρθρου.
       Εγκ 4  Παρ. 6.β.i : Απαιτείται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος εξαρτημένου από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων κατά την παρ. 1γ του άρθρου 3 του ν.4178/13.(σ.σ αν γράφανε πιο πάνω το ΕΚΤΟΣ –τότε θα ήταν σε αντιδιαστολή  με το παρακάτω που αναφέρεται σε ΕΝΤΟΣ)

 

άρθρο 3 παρ γ

i) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

        Εγκ 3 Παρ. 1γ, εδάφια i,ii : Τοπογραφικό διάγραμμα απαιτείται σε εντός σχεδίου περιοχές ή εντός ορίων οικισμού, όπου δεν έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια ή δεν έχει κυρωθεί η σχετική πράξη εφαρμογής

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν τυχόν κουράζω με την επιμονή μου!!

 

Κανένα πρόβλημα, και αν κάποιος άλλος έχει αντίρρηση, μην τολμήσει να περάσει από τον Έβρο!

 

άρθρο 11 παρ β.

Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια  ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται:

i) Τοπογραφικό διάγραμμα κατά την παρ. 1γ του άρθρου 3 (σ.σ το οποίο λέει ό,τι  δεν χρειάζεται τ.δ σε ΕΓΣΑ- και όχι με την παρ γ του άρθρου 3-που απαιτεί τ.δ σε ΕΓΣΑ ) στο οποίο αποτυπώνονται τα μεγέθη της αυθαίρετης κατασκευής.

 

Νομίζω ότι εδώ είναι μια παρανόηση. Δεν υπάρχει 3§γ, αλλά 3§1.γ το οποίο λέει ότι απαιτείται εξαρτημένο, με τις εξαιρέσεις i, ii, iii, iv, (άρα 3§1.γ.i, κλπ) που δεν χρειάζονται τοπογραφικό. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λάθος στην διατύπωση του 11§6.β.i (όπως είναι κομπλέ).

Link to comment
Share on other sites

...............

άρθρο 11 παρ β. [άρθρο 11 παρ 6β είναι το σωστό].

Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια  ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται:

i) Τοπογραφικό διάγραμμα κατά την παρ. 1γ του άρθρου 3 (σ.σ το οποίο λέει ό,τι  [δεν] χρειάζεται τ.δ σε ΕΓΣΑ- και όχι με την παρ γ του άρθρου 3-που απαιτεί τ.δ σε ΕΓΣΑ [ποια και που είναι η παρ γ του άρθρ. 3 ?) στο οποίο αποτυπώνονται τα μεγέθη της αυθαίρετης κατασκευής.

(σ.σ εγώ τα παρακάτω τα καταλαβαίνω ως εξαίρεση..του παραπάνω) Ειδικά στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών με αποκλειστική χρήση (σ.σ  μήπως εδώ ξεχάσανε να γράψουν το ΕΚΤΟΣ σχεδίου-όπου κυρίως συνηθίζονταν η αποκλειστική χρήσηόπου υπάρχει αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου, ως εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο αποτυπώνει την έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής ιδιοκτησία και αναγράφει την επιφάνειά της και το ποσοστό συνιδιοκτησίας της. Η αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου αιτιολογείται στην τεχνική έκθεση της παραγράφου 4 του παρόντος άρθρου.

       Εγκ 4  Παρ. 6.β.i : Απαιτείται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος εξαρτημένου από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων κατά την παρ. 1γ του άρθρου 3 του ν.4178/13.(σ.σ αν γράφανε πιο πάνω το ΕΚΤΟΣ –τότε θα ήταν σε αντιδιαστολή  με το παρακάτω που αναφέρεται σε ΕΝΤΟΣ)

 

άρθρο 3 παρ γ

i) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

        Εγκ 3 Παρ. 1γ, εδάφια i,ii : Τοπογραφικό διάγραμμα απαιτείται σε εντός σχεδίου περιοχές ή εντός ορίων οικισμού, όπου δεν έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια ή δεν έχει κυρωθεί η σχετική πράξη εφαρμογής

Φίλε ΚΑΝΑ, ή έχω χάσει τίποτα επεισόδια με την ενημέρωση του ν.4178 και δεν βρίσκω τις παραγράφους που αναφέρεις ή έχεις λάθος στις παραπομπές που γράφεις. Το άλλο είναι να κάνουν πουλάκια τα μάτια μου..............

 

Τώρα είδα και το παραπάνω του dsworks και μου έφυγε η αγωνία αν τα έχω παίξει ή όχι ακόμα........! :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εδώ είναι μια παρανόηση. Δεν υπάρχει 3§γ, αλλά 3§1.γ το οποίο λέει ότι απαιτείται εξαρτημένο, με τις εξαιρέσεις i, ii, iii, iv, (άρα 3§1.γ.i, κλπ) που δεν χρειάζονται τοπογραφικό. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λάθος στην διατύπωση του 11§6.β.i (όπως είναι κομπλέ).

έχεις δίκαιο!!

Σαν το φίλο μου το SIRADRAB ...κάνουν πουλάκια τα μάτια μου..............

έτσι και τα δικά μου....το έβλεπα σαν 3γi ...για αυτό δεν μπορώ να βρω την... άκρη 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας,

Εχω την έξης περίπτωση:

Σε διώροφη οικοδομή (ΟΑ 1958) με σύσταση,θελουμε να τακτοποιηςουμε ενα ημιυπόγειο αυθαίρετο!

Στην άδεια του 1958 το οικόπεδο φαίνεται 162,55τμ αλλα σε μια πράξη επικαρπίας του 1999 εχουν κανει ενα τοπογραφικό όπου φαίνεται 187τμ! Τι κανω σ αυτη την περίπτωση που η απόκλιση ειναι μεγαλύτερη του 5%;;;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Εχω την έξης περίπτωση:

Σε διώροφη οικοδομή (ΟΑ 1958) με σύσταση,θελουμε να τακτοποιηςουμε ενα ημιυπόγειο αυθαίρετο!

Στην άδεια του 1958 το οικόπεδο φαίνεται 162,55τμ αλλα σε μια πράξη επικαρπίας του 1999 εχουν κανει ενα τοπογραφικό όπου φαίνεται 187τμ! Τι κανω σ αυτη την περίπτωση που η απόκλιση ειναι μεγαλύτερη του 5%;;;

 

Ευχαριστω

 

το οικόπεδο το 1958 "φαινεται" 162,55 τμ

Το 1999 φαινεται 187 τμ.

Ηλεγξες τα δυο τοπογραφικά...σε ποια σημεια παρουσιαζουν αποκλιση??

Μήπως, μεταγενεστερα εγινε καμμια καταργηση δρομου και προσκυρωθηκαν αυτα τα παραπανισια 25 τμ??

Δες την περιγραφη του οικοπεδου,  στο συμβολαιο της συστασης του 1958 και σε αυτο  του 1999, ίσως εκει να γραφει  κατι.

Εχεις καποια αλλη  εξηγηση για την διαφορα???

 

Τα "25" τμ. ειναι  μεγαλη διαφορά, αρα καποια "νομιμη" αιτια θα υπαρχει..

 

μετάαα...βλεπουμε.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας κ το #376 παραπανω μου δημιουργειται το εξης ερωτημα

σε ομορα οικοπεδα του ιδιου ιδιοκτητη,στο ενα εγινε οικοδομη με ΟΑ (κ  αυθαιρεσιες),ενω στο διπλα (το οποιο ρυμοτομειται αλλα δεν εχει γινει πραξη αναλογισμου), εγινε αυθαιρετος ισογειος χωρος (καταστημα),το οποιο συνενωθηκε λειτουργικα με το ισογειο του κτιριου που εχει ΟΑ .Κανω 2 ξεχωριστες δηλωσεις η επειδη λειτουργικα εχουν συνενωθει κανω μια? Κ η συγκριση για κατ γινεται με τα επιτρεπομενα αυτου που εχει ΟΑ?

Τι γινεται στην ιδια περιπτωση (λειτουργικα ενιαιο ισογειο) αν τα 2 οικοπεδα ανηκουν το ενα στον πατερα(ο οποιος συναινει) κ το αλλο στον γιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.