Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Αν καταφέρεις να αποδείξεις ότι το υπόγειο με τα σωστά τετραγωνικά σύμφωνα με τα προηγούμενα που συζητήσαμε, κατασκευάστηκε πριν το 75 και δεν υπάρχουν μεταγενέστερες αυθαιρεσίες το ακίνητο μπορεί να λάβει κατηγορία 1. 

 

ΥΓ. Λοβιτούρα απίστευτη έτσι ? 1992 προσθήκη και καραμπινάτη απόκρυψη του υπογείου.

Έτσι είναι, και να φανταστείς ότι απαιτείται και αναθεώρηση της άδειας για παράταση ισχύος.Η βεβαίωση ΔΕΗ δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο;Αφού δεν υπήρχε άλλος ανεξάρτητος χώρος στο οικόπεδο ,γιά ποιόν χώρο έγινε η 2η παροχή;

Link to comment
Share on other sites

το θέμα κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο να αναφέρεται η χρονολογία ρευματοδότησης από τη βεβαίωση της ΔΕΗ αλλά και οι λογαριασμοί να αναγράφουν τα σωστά τετραγωνικά. Διαφορετικά, έχω τη γνώμη πως μάλλον δεν σε καλύπτει. 

όσο για τα 2 ρολόγια της δεη εικάζω ότι, αφού ο ιδιοκτήτης έφτιαξε το υπόγειο και το ισόγειο θα σκέφτηκε να τα ρευματοδοτήσει ξεχωριστά για να κάνει ίσως 2 κατοικίες με ξεχωριστά ρολόγια....ποιος μπορεί να μπει στο μυαλό του μετά από τόσα χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς γίνονταν και πριν το 83 δεν ζητούσαν καν σχέδια από τη ΔΕΗ.......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε  ΙΑΣΟΝΑ

Γιατί να μην λαμβάνεται ως  αποδεικτικό στοιχείο η ηλεκτροδότηση οικοδομής 

άσχετα αν τα τ.μ παίζουν (συνήθως προς τα κάτω) από τη στιγμή που η οικοδομή

ή ο αυτοτελής χώρος ηλεκτροδότησης είναι στατικά ενιαίος;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.

 

Γιατί απλώς στο άρθρο 7 του Ν.4178/2013 γράφει χαρακτηριστικά: ".......Πέραν της αεροφωτογραφίας για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής, ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.....".

 

Και προφανώς δεν μπορεί να περιγράφεται κατά την υπαγωγή "κάτι" ως π.χ. 90 τ.μ. και ν' αναφέρεται στη ΔΕΗ π.χ. ως 35 τ.μ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

το όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή

σηκώνει πολύ ...νερό

 

Δηλαδή έχεις τη γνώμη ότι αν ο ειδήμων στην προκειμένη περίπτωση δηλ ο μηχανικός

στην τεχνική έκθεση αναφέρει ότι

"διαπίστωσα ότι ο στατικός φορέας του αυθαιρέτου είναι ενιαίος και χρονολογικά και κατασκευαστικά"  

(ας μη ξεχνάμε ότι ο χρόνος ολοκλήρωσής  του "μετράει" και κατά τον 4014 και κατά τον 4178)

δεν καλύπτει την παραπάνω απαίτηση που από πουθενά  δεν φαίνεται να αναφέρεται στην απόλυτη σύμπτωση τ.μ;

(η χρήση φαίνεται από την ηλ/ση ΔΕΗ π.χ οικιακή)

Link to comment
Share on other sites

το όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή

σηκώνει πολύ ...νερό

 

....κι εμένα μ' αρέσει το ανέρωτο - το αυθεντικό κρασί!!!!

Στην υγειά μας....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Ιασονα...

Γενικα ειμαι πολυ συγκρατημενος με αποδεικτικα παλαιοτητος

Αν δε μου αποδεικνυουν εμπρακτως οτι η αυθαιρεσια τοτε προυπηρχε, δεν το χρησιμοποιω

 

Καλα καλα ουτε την ημερομηνια ρευματοδοτησης δε λαμβανω υποψιν για υπερβαση υψους.

 

Η ΔΕΗ ειναι ο πλεον αναξιοπιστος παραγοντας για την εμβαδομετρηση του ακινητου ωστε να μπορεσω να βασιστω σε αυτην ως αποδειξη παλαιοτητος...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ φίλε

πίνε κρασί ανέρωτο..

...και εγώ ανέρωτο http://ebloko.gr/tsipoyro_ebritiko_xwris_glykaniso_200?category_id=0&manf=185

 

Στην υγειά μας...λοιπόν

 

υ.γ inzaghi

 

Γενικά  ο καθένας πράττει όπως θέλει

Αλλά και το να βρεις δημόσια έγγραφα

που να συμπίπτουν απόλυτα στα τ.μ είναι αδιανόητο κατά την φτωχή μου γνώμη

Σκέψου ότι ακόμη και εκθέσεις αυτοψίας που εννοείται γίνονται από συν/φους μας

και θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως δημόσια έγγραφα 

και αυτές πάρα πολλές φορές αναφέρουν λανθασμένα τ.μ

 

 

Εξάλλου δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ακόμη και η ε/φ (που απαιτείται κατά Ν)

δεν σε καλύπτει απόλυτα κατά  τα τ.μ που συζητάμε

 

Οπότε τι κάνουμε..!

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

KOKARADI

 

δηλαδή η ερώτηση είναι, πως υπολογίζουμε το πρόστιμο σε ένα χώρο με χρήση αποθήκης ο οποίος παραμένει θαμμένος στο έδαφος από τις 2 πλευρές και ανοιχτός (ξεμπαζωμένος) από τις άλλες 2?

Αν ποτέ μας διευκρινήσουν τι εννοούν με την υπόγεια στάθμη θα απαντούμε και σιγουριά.

 

Η "αυστηρή" λύση,  ΥΔΚΧ. χωρίς μειωτικό και 1 λοιπή παράβαση. Η άλλη λύση μόνο μια λοιπή παράβαση.

 

Τείνω προς τη δεύτερη λύση.

 

ο χωρος εαν παραμενει σε υπογεια σταθμη κ σε ολες τις πλευρες <<ανοιχτος>> παει με αναλυτικο μονο για ξεμπαζωμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.