Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

...και πώς τα εκαναν το ενα δυο??

και ποιοι???
Δεν υπαρχουν συμβολαια??

Δεν  κατοικουσε  καποιος σε αυτα?
Στο Ε1 ποιος δηλωνε και τι?

Ε2 ποιός?

Ε9 ποιός?...

 

κι ας μην λεει η ΔΕΗ τον οροφο...λεει το ονομα...λεει τα τμ...[οσα δηλωσαν...] :smile:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συνάδελφοι, σε εγκαταλελειμμένη πετρόκτιστη ισόγεια κατοικία που έχει επικάλυψη από πλάκα σκυροδέματος και είναι τμηματικά ασκεπής (έχει μια μεγάλη τρύπα η πλάκα)  και μια αυλή ας πούμε σε συνέχεια της δηλ. ένα ημιυπαίθριο με φέροντα στοιχεία οπλ.σκυροδέματος , θέλει ο ιδιοκτήτης να κάνει μεταβίβαση του ακινήτου . Ισχυρίζεται ότι είναι προ του 1955, εγώ για να εκδόσω την αντίστοιχη βεβαίωση αλλά μόνο αν είμαι 100% βέβαιος , τι πρέπει να του ζητήσω βάσει όσων γνωρίζουμε ως τώρα, ώστε να τα αναφέρω στην Τεχν.Εκθεση μου; Μου αρκούν τα παρακάτω ,ώστε να τα έχω στο αρχείο μου σαν πειστήρια γιατί δεν ξέρω αν τα ανεβάζουμε αυτά όταν εκδίδουμε απλές βεβαιώσεις χωρίς πρόστιμο; 1) Υπ.δήλωση του ιδιοκτήτη προσαρμοσμένη βέβαια εφόσον δεν θα πληρωθεί πρόστιμο για αυθ.κατασκ. προ του 1955; , 2) Ε9 παλιό που να αναφέρει κατά προσέγγιση τα τ.μ της κατοικίας μόνο και το έτος κατασκευής; (διότι οι η/χ δεν ξέρω αν δηλώνονται στο Ε9) 3) Τοπογραφικό ,σε ΕΓΣΑ 87 πάντα στο οποίο υπογράφει ο ιδιοκτήτης και αναφέρω τα στοιχεία του κτιρίου και την παλαιότητα του; 4) Δήλωση ιδιοκτήτη (σύμφωνα με την παρ.1α του άρθρου 3 του Ν.4178/2013) στην οποία θα δηλώνει '' Οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ. 2 του άρθρου 1 του Ν.4178/2013 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις απαγορεύσεις του άρθρου 2 του Ν.4178/2013 ''. Αεροφωτογραφία υπάρχει στον οικισμό αυτό μία του 1945 αλλά είναι τελείως θολή και ασαφής και ρώτησα για το κόστος της φωτοερμηνείας που χρειάζεται λογικά και μου έπεσαν τα μαλλιά.. 500+...€  είναι δυνατόν ;; η πρόκειται για απατεώνες τοπογράφους;; Δεν υπάρχουν άλλα αποδεικτικά στοιχεία , είναι εγκαταλελλειμένη κατοικία (με ένα μισογκρεμισμένο τοίχο) αλλά τα μπετά υπάρχουν παρόλα αυτά στην θέση τους..

Προσπαθώ να επικοινωνήσω στο helpdesk αλλά μάταια η γραμμή είναι συνεχώς κατειλλημένη....Ευχαριστώ αν έχετε κάποια γνώμη σε αυτό το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχεις ισχυρά πειστήρια, είτε από τα υλικά κατασκευής ώστε να το "πάρεις επάνω σου" το θέμα με βάση την εγκ. 4, είτε από έγγραφα τότε μη δώσεις βεβαίωση. Πες του ότι θα το υπάγεις ως αυθαίρετο προ 75 . 

Αν και το σκυρόδεμα υπήρχε και πριν το 55 με προβληματίζει η πλάκα σκυροδέματος. Η οικία είναι σε κάποιο χωριό ή σε πόλη;

Δεν είμαι σίγουρος αν το taxis δέχεται ακόμη τροποποιήσεις του Ε9. 

Αν ναι, κάνε αποτύπωση, δώσε τα τ.μ που θα μπουν στη ρύθμιση για να αναγραφούν σωστά στο Ε9 και να το έχεις ως αποδεικτικό.

Από ΔΕΗ πήρες βεβαίωση ρευματοδότησης;

Οι φωτοερμηνείες κοστίζουν αρκετά. Μην εκπλήσσεσαι. 

 

Αν μου επιτρέπεις μη δίνεις έτσι εύκολα χαρακτηρισμούς δημόσια.

Αν κάποιος επαγγελματίας κοστολογεί την εργασία του και στο αναφέρει εκ των προτέρων, δε βλέπω το λόγο να χαρακτηρίζεται έτσι.

Το help desk θα σου πει απλώς μια γνώμη. Δεν αποτελεί επίσημη απάντηση, μια προφορική πρόταση από έναν συνάδελφό μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχεις ισχυρά πειστήρια, είτε από τα υλικά κατασκευής ώστε να το "πάρεις επάνω σου" το θέμα με βάση την εγκ. 4, είτε από έγγραφα τότε μη δώσεις βεβαίωση. Πες του ότι θα το υπάγεις ως αυθαίρετο προ 75 . 

Αν και το σκυρόδεμα υπήρχε και πριν το 55 με προβληματίζει η πλάκα σκυροδέματος. Η οικία είναι σε κάποιο χωριό ή σε πόλη;

Δεν είμαι σίγουρος αν το taxis δέχεται ακόμη τροποποιήσεις του Ε9. 

Αν ναι, κάνε αποτύπωση, δώσε τα τ.μ που θα μπουν στη ρύθμιση για να αναγραφούν σωστά στο Ε9 και να το έχεις ως αποδεικτικό.

Από ΔΕΗ πήρες βεβαίωση ρευματοδότησης;

Οι φωτοερμηνείες κοστίζουν αρκετά. Μην εκπλήσσεσαι. 

 

Αν μου επιτρέπεις μη δίνεις έτσι εύκολα χαρακτηρισμούς δημόσια.

Αν κάποιος επαγγελματίας κοστολογεί την εργασία του και στο αναφέρει εκ των προτέρων, δε βλέπω το λόγο να χαρακτηρίζεται έτσι.

Το help desk θα σου πει απλώς μια γνώμη. Δεν αποτελεί επίσημη απάντηση, μια προφορική πρόταση από έναν συνάδελφό μας.

Ευχαριστώ για την γνώμη σου, σε οικισμό κάτω των 2000κ είναι , αλλά γιατί για την πλάκα σκυροδέματος προβληματίζεσαι ;( υπάρχουν και κολωνάκια 20χ30 και κάτι δοκαράκια στον ημιυπαίθριο) .Σκεφτόμουν το Ε9 σαν λύση , το οποίο περιμένω να μου το δώσει ο ιδιοκτήτης μαζί με τις δηλώσεις του τις οποίες θα τις έχω υπογεγραμμένες για να προχωρήσω. Το κτίριο είναι εγκατατελλειμένο και τμηματικά ασκεπές, επίσης δεν έχει ούτε νερό, ούτε ρεύμα ( στον οικισμό αυτό ήρθε το ρεύμα μετά το 1960 , το έχω ξαναψάξει) , άρα πως μπορώ να το έβαζα στην χειρότερη με πρόστιμο κατηγορίας 1 (προ του 1975) αφού δεν είναι κατοικήσιμο; Γενικά σαν χρήση η κατοικία με καλύπτει παρόλο που είναι ασκεπές, και έχει όλα τα παραπάνω που ανέφερα; Όσον αφορά την φωτοερμηνεία , δεν νοείται σε εποχή ΔΝΤ να υπάρχουν τέτοιες τιμές, είναι αδιανόητο.... Εγώ μόλις πω σε πελάτη τιμή ρύθμισης κομπλέ πάνω από 500 άντε 1000€ φεύγει σαν σίφουνας , ούτε το συζηταει κανείς πλεόν , ποιον κοροιδευουμε ... Και εγώ πριν 5 χρόνια έλεγα τιμή τοπογραφικού το λιγότερο 300€ ας ήταν και αυλή...  Τώρα ούτε με σφαίρες δεν πληρώνει κάποιος αυτό το ποσό για παράδειγμα , αν δεν είναι από 4 στρέμματα και πάνω.. Τέλος πάντων όταν θα ελέγξει αυτό το κράτος αυτούς που δεν πλήρωσαν ποτέ ΦΠΑ, ταμεία και φόρους, ας ερθει και σε μας που πάμε με το σταυρό στο χέρι για ψίχουλα .. δηλ. ποτέ δεν θα γίνει αυτό..

Edited by dmarkoul79
Link to comment
Share on other sites

προβληματίζομαι γιατί σε οικισμούς προ 23 (μετά το 85 πολλοί από αυτούς οριοθετήθηκαν με απόφαση νομάρχη) ήταν πολύ σπάνιο έως απίθανο να δεις οικία προ 55 με στοιχεία σκυροδέματος. Αυτό μου δίνει δείγμα ότι το κτίριο έχει υποστεί μετέπειτα παρεμβάσεις και συνεπώς έχει κατασκευές μετά το 1955 οι οποίες δεν ανήκουν στις εξαιρέσεις του νόμου 4178.

Το κτίριο αν είναι τμηματικά ασκεπές, ας το μετατρέψει σε πλήρως ασκεπές, ώστε να έχεις μπροστά σου "ερείπιο", οπότε και να χορηγήσεις τη βεβαίωση. Διαφορετικά ισχύει η προηγούμενη δημοσίευση  μου.

 

Υ.Γ. Συνάδελφε, όσο αφορά στο θέμα αμοιβών δεν μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση εδώ, διότι θα βγούμε εκτός θέματος.

Το γεγονός ότι κάποιος ιδιοκτήτης αναζητά μηχανικό, να αναλάβει το βάρος των αστικών και ποινικών ευθυνών για το αυθαίρετό του με 500 ευρώ είναι αναφαίρετο δικαίωμα του, όπως και δικαίωμα του κάθε μηχανικού είναι να κοστολογεί την εργασία του, όπως ο ίδιος κρίνει. Δεν είδα και κανέναν ιδιώτη ιατρό να έχει μειώσει την επίσκεψή στο ιατρείο εξαιτίας της κρίσης. 

 

καλή συνέχεια.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

.......................

Το γεγονός ότι κάποιος ιδιοκτήτης αναζητά μηχανικό, να αναλάβει το βάρος των αστικών και ποινικών ευθυνών για το αυθαίρετό του με 500 ευρώ είναι αναφαίρετο δικαίωμα του, όπως και δικαίωμα του κάθε μηχανικού είναι να κοστολογεί την εργασία του, όπως ο ίδιος κρίνει. Δεν είδα και κανέναν ιδιώτη ιατρό να έχει μειώσει την επίσκεψή στο ιατρείο εξαιτίας της κρίσης. 

.............

 

Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

 Οι φωτοερμηνείες κοστίζουν αρκετά. Μην εκπλήσσεσαι. 

 

Αν μου επιτρέπεις μη δίνεις έτσι εύκολα χαρακτηρισμούς δημόσια.

Αν κάποιος επαγγελματίας κοστολογεί την εργασία του και στο αναφέρει εκ των προτέρων, δε βλέπω το λόγο να χαρακτηρίζεται έτσι.

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Συνάδελφε, όσο αφορά στο θέμα αμοιβών δεν μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση εδώ, διότι θα βγούμε εκτός θέματος.

Το γεγονός ότι κάποιος ιδιοκτήτης αναζητά μηχανικό, να αναλάβει το βάρος των αστικών και ποινικών ευθυνών για το αυθαίρετό του με 500 ευρώ είναι αναφαίρετο δικαίωμα του, όπως και δικαίωμα του κάθε μηχανικού είναι να κοστολογεί την εργασία του, όπως ο ίδιος κρίνει. Δεν είδα και κανέναν ιδιώτη ιατρό να έχει μειώσει την επίσκεψή στο ιατρείο εξαιτίας της κρίσης. 

 

καλή συνέχεια.

απόλυτα   σωστος  σε  ολα...

Link to comment
Share on other sites

για να συνδιάσω την αμοιβή του μηχανικού με την απόδειξη χρόνου κατασκευής ώστε να είμαι και στο θέμα..
μετά από μερικές σφαλιάρες όταν δεν ήξερα τι γίνεται με τις αεροφωτογραφίες πλέον η χρέωση του πελάτη έχει ως εξής...

  1. Χ ποσό αμοιβής +ΦΠΑ
    το 1000ρικο είναι για τις εύκολες περιπτώσεις αλλιώς δεν αξίζει να ασχοληθώ καν διότι ...
    ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ κυρίως.....ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ.
    αυτά πληρώνει ο πελάτης και όχι τον τοπογράφο που πάντα βάζω (θα εκπλαγείτε αν δείτε τι βρίσκω με το τοπογραφικό),
    ή το ΤΣΜΕΔΕ, ή την  εύρεση και σκανάρισμα των σχεδίων, ή τη βενζίνη μου
  2. + κόστος αγοράς αεροφωτογραφιών
  3. + κόστος εύρεσης και παραλαβής τους (50€ η επίσκεψη και λίγο είναι)
  4. + κόστος φωτοερμηνείας αν χρειαστεί

Επειδή στη ΓΥΣ ή στην ΕΚΧΑ μπορεί να πας και να ξαναπάς και να μην σου κάνουν οι αεροφωτογραφίες και να είναι θολές
(σε μια ρύθμιση με νομιμοποίηση που πήγα στην πολεοδομία μου ζήτησαν - και δίκιο είχαν- φωτοερμηνεία παρόλο που ήταν ξεκάθαρη η αεροφωτογραφία)
να μη σου κάνει γωνία λήψης ή να σου δώσουν άλλες από λάθος (4 φορές έγινε αυτό και στις 2 υπηρεσίες) και κάθε φορά που πας ενοείται ότι την έφαγες τη μέρα σου.

Εναλλακτικά αναλαμβάνουν οι πελάτες να μου τις παραδώσουν και γλιτώνουν τα κόστη 2 και 3.

Και εξηγουμαι αναλυτικότατα στον πελάτη ότι κάθε φορά που θα πηγαίνω ή θα στέλνω κάποιον στην ΓΥΣ θα τον ειδοποιώ
και θα κρατάω ημερολόγιο και θα ενημερώνω το κοστολόγιο (το οποίο στέλνω συνήθως με email).

Το αποτέλεσμα είναι ότι κάποιοι που έχουν χρόνο και δυνατότητα πηγαίνουν μόνοι τους,
ενώ κάποιοι άλλοι προτιμούν να πληρώσουν αλλά κανένας δε μου έθεσε θέμα μέχρι τώρα ότι δε θα πρέπει να υπάρχει αμοιβή για την υπηρεσία αυτή.

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Για το #719 κανείς? Η σφραγίδα πολεοδομίας (με κατάθεση επίβλεψης μηχανικού) για εφορία και σύνδεση με δημόσια δίκτυα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό χρόνου κατασκευής της οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.