Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας. ..

θα χρειαζόμουν την βοήθεια σας, σε... υπόγειο του 1988, το ... 2002 μετετράπει σε κατοικία. Με το Ε9 πως το αποδυκνύω? Ε9 του 2003 θέλουν να το αναφέρει?

ή μπορεί κάποιο ποιό πρόσφατο να το λέει?

 

Καλημέρα Ακη και καλή εβδομάδα.

 

Δημήτρη καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Συνάδελφοι που δεν ξέρω τόσο καλά, Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

 

-------------------------------------------------------------------------------------
will you please please help me...

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Τεράστιο μπλέξιμο, ρωτάω λογιστή, ξαναψάχνω τις εγκυκλίους. Χρειάζομαι ποιό Ε9 πρέπει να αναφέρει χώρους που άλλαξε η χρήση το 2002;

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι "ενα" Ε9,

το τελευταιο

γραφει

χρηση κατοικια

ετος 1992  ή 2000 .... ή....

 

βλεπεις και το συμβολαιο που μαλλον ειναι του 2002...κατα παγια συνηθεια πρωτα γινονταν σπιτι και μετα μεταβιβαζονταν...μπορει να ειχαν και καποιο προσυμφωνο...

 

Προφανως με ενα συμβολαιο του 2001 για πωληση "αποθηκης"  δεν μπορει να γραψει ετος το 1992....

 

βλεπεις και την ΔΕΗ   και το Ε1  αν καθονται οι ιδιοι... ή το Ε2  αν το εκμισθωνουν

 

και αποφασιζεις  παντοτε με βαση το  υπο του παυλου  ρηθεν

 

"Με λίγα λόγια, ναι στο Ε9 συνδυαστικά με άλλες ισχυρές ενδείξεις παλαιότητας, διαφορετικά αν έχεις σοβαρές αμφιβολίες θα ζητήσεις αεροφωτογραφίες. Αν αυτές δεν υπάρχουν δεν αποτελεί δικό σου πρόβλημα. Θα μεταβεί  σε άλλη κατηγορία (δυσμενέστερη).

Το τελευταίο θα μπορούσε να ισχύει, όταν βλέπεις ένα κτίριο που μοιάζει να έγινε χθες και οι ιδιοκτήτες ισχυρίζονται ότι έγινε το 60."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες. Το τελευταίο Ε9 δεν γράφει έτος το 1992.

 

 

 

 

Εγώ σας ρώτησα Συνάδελφοι, πως το Ε9 του 2003 (?) μπορεί να αναφέρει ότι την αποθήκη την έκαναν σπίτι το 2003?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή βδομάδα.

 

Tην αλλαγή χρήσης την έχεις δηλώσεις ως ΥΔ ή με αναλυτικό;

 

Αν ειναι το 2ο τότε χωρίς αποδειτικό παλαιότητας πας για αλλαγή χρήσης από 1.1.04. Σχετικά στις εγκυκλίους.

 

Δεν γνωρίζω πως ειναι δηλωμένη η αποθήκη στο Ε9... Ειναι βοηθητικός χώρος συναρτήσει κάποιο κύριοι;

 

Μήπως μπορεί να δηλωθεί τώρα σε ξεχωριστή γραμμή ως κύριος χώρος; τι λέει ο λογιστής;

 

Διαφορετικά και αυτά που σου λέει ο Δημήτρης ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή βδομάδα.

 

Tην αλλαγή χρήσης την έχεις δηλώσεις ως ΥΔ ή με αναλυτικό;

 

Αν ειναι το 2ο τότε χωρίς αποδειτικό παλαιότητας πας για αλλαγή χρήσης από 1.1.04. Σχετικά στις εγκυκλίους.

 

Δεν γνωρίζω πως ειναι δηλωμένη η αποθήκη στο Ε9... Ειναι βοηθητικός χώρος συναρτήσει κάποιο κύριοι;

 

Μήπως μπορεί να δηλωθεί τώρα σε ξεχωριστή γραμμή ως κύριος χώρος; τι λέει ο λογιστής;

 

Διαφορετικά και αυτά που σου λέει ο Δημήτρης ισχύουν.

Το ανάφερα  ως ΥΔ. Δήλωσα μια κατοικία, με δήλωση 4014, μια ακόμα και ανάφερα το συνολικό ακίνητο 165τμ.  Κανόνισα το Ε9 το 2014 να τα διορθώσουν, επενέβει ιδιοκτήτης χωρίς να γνωρίζω και ενημέρωσε την μια διαμορφωμένη ιδιοκτησία να την γράψουν σαν γραφείο, ενώ το δήλωσα σαν κατοικία στον 4014. Η δήλωση σήμερα, έχει πάει στον 4178.

Πως, αποδυκνύω ότι τελέστηκαν οι κατασκευές το 2002?

Πως θα συνεχίσω τον 4178, αφού το τελευταίο Ε9, πουέχω το λέει σαν επαγγελματικό χώρο το ένα. #$%

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχες Ε9 στα χερια σου, και μαλλον  δεν ειχες  κανενα άλλο στοιχειο στα χερια σου [Ε1,  ΔΕΗ...]

 

Αλλά εγραψες αυτα που σου ειχε δηλωσει  ο ιδιοκτητης....δλδ οτι προκειται για μια ενιαια κατοικια 165 τμ..με ετος κατασκευής ?????

 

Μετα ο ιδιοκτητης συμφωνησε με τον λογιστη "άλλα" και το εκανε "γραφειο"

και σου φερνει Ε9 για γραφειο...

 

μεταφερθηκε στον 4178  προφανως σαν κατοικια....αφου δεν ειχες αλλη  διαφορετικη  δηλωση του ιδιοκτητη

 

και τωρα τι θελει???

 

εσυ προχωρησες  με βαση  αυτα  που σου δηλωσε "τότε"   δλδ για σπιτι 165 τμ.

χωρις αλλο αποδεικτικο

 

Αυτος στη συνεχεια ....μετεγνωσε...

 

και τωρα τι βεβαιωση να δοσεις,  οταν σου φερνει ενα Ε9 σαν γραφειο..[που επικοινωνει με το απο οπανω???

που εχει/ειχε/δεν ειχε ποτέ εσωτερικη σκαλα με το απο πανω..]

 

μπλεξ' :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις να ξαναλλάξει το Ε9 του.

Η ΔΕΗ ως τι το ηλεκτροδοτεί;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ενα ρολόι έχει Ιάσονα, ως υπόγειο, το πρώτο που είχε.
Δημήτρη κάναν 3 ιδιοκτησίες, ποιός πότε δεν ξέρω, δεν ξέρω.
Κάνω αυτοψία το 2013, μετράω τις ιδιοκτησίες, όντως 1 κατοικία. 1 κατοικία (ακόμα). Και ένα λοιπό παρέμενε ως (αποθήκη) ως είχε.

Οντως στο 4014 σχεδόν ξεμπέρδευα, ως , δεν θυμάμαι αν είχε, έχει, δεν με είχε ανυσηχησει παντως τότε το αποδεικτικό παλιότητας.

Ομως τώρα να κλείσω την 4178 (πλέον), βλέπω αποδεικτικό!

Αεροφωτογραφία δεν υπήρχε. Δεν υπήρχαν τα ... τα drones τότε να στείλει ένα ο Οκχε, να κάνει μια πτήση, να τσεκάρει ένα ανοικτό παραθυράκι να μπει.

Και το αμαξάκι της google δεν υπήρχε ακόμα ... τεχνολογία.

Και λέει ο καθώς πρέπει 4178, αεροφωτογραφία ή δημόσιο έγγραφο.

Drones δεν υπήρχαν.
Αμαξάκι, google street view No,

οπότε ...
μένει το Ε9 ... ποιό Ε9 ???
Τι Ε9???
Το διάβασα, στο φλόρουμ. Δεν ξέρω ποιός, πότε ... πως .... το Ε9?
Τίνος έτους?
Είπαμε διορθώνω το Ε9 15, καλά γράφτηκαν, αν υπήρχε λάθος ως προς την χρήση του χώρου, θα το φτιάξω εγώ , θα το φτιάξω.

 

 

 

Αλλλα το Ε9 το 2015 αποδυκνύει ότι οι ... εν λόγο κατασκευές, είχαν τελεστεί το 2002?
 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!
θέλω να ρωτήσω σχετικά με μια μεταβίβαση κατοικίας προ του ΄75.
Στο συμβόλαιο αγοράς του ΄61 δεν αναφέρεται πόσα τμ. ήταν, αναφέρει μόνο ότι αποτελείται από 1 δωμάτιο, λουτρό και κουζίνα. Στο Ε9 αναφέρονται 67τμ. υπάρχει και ΑΦ.

1.    Το ότι δεν αναφέρονται στο συμβόλαιο τα τμ. μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα?
2.    Το δηλώνω ότι έχει άδεια ή όχι? Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται να έχει άδεια και η ιδιοκτήτρια δεν έχει βρει χαρτιά και σχέδια.
3.    Η κατοικία είναι στην πόλη της Αίγινας και δεν έχει χαρτιά για το αν είναι διατηρητέο, χρειάζεται να αναζητήσω εγώ κάποια βεβαίωση? Και αν ναι από πού?
 

Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει κανένας να γνωρίζει το Ε9 τίνος έτους θα έπρεπε να αναφέρει κατασκευές που τελέστηκαν το 2002?

 

 

 

 

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.