Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω την εξής ιδιαίτερη περίπτωση, σε εντός σχεδίου οικόπεδο υπάρχει ισόγεια κατοικία για την οποία είχε βγει άδεια κατεδάφισης η οποία ποτέ δεν υλοποιήθηκε.Ο ιδιοκτήτης έβγαλε νέα οικοδομική άδεια και έχτισε εκμεταλευόμενος όλο τον ΣΔ του οικοπέδου.Τώρα μου ζητάει να ρυθμίσω την αυθαίρετη ισόγεια κατοικία που διατήρησε μέσα στο οικόπεδο του, επίσης ισχυρίζεται ότι η κατοικία που θέλει να ρυθμίσει είναι προ του 75.(αυτό θα προκύψει φαντάζομαι από κάποια αεροφωτογραφία).Έβαλα λοιπόν κατηγορία 1 για την κατοικία,χωρίς οικοδομική άδεια,εντός σχεδίου.Με 500 ευρώ ρυθμίζεται έτσι..με προβληματίζει λίγο το γεγονός πώς θα αποτυπωθεί (όλα τα κτίρια του οικοπέδου ή μόνο το αυθαίρετο) στο νέο διάγραμμα κάλυψης που πρέπει να συντάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ισόγεια κατοικία για την οποία είχε εκδοθεί άδεια κατεδάφισης (που δεν υλοποιήθηκε) ήταν κατασκευασμένη βάσει κάποιας άδειας να υποθέσω?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η ισόγεια κατοικία για την οποία είχε εκδοθεί άδεια κατεδάφισης (που δεν υλοποιήθηκε) ήταν κατασκευασμένη βάσει κάποιας άδειας να υποθέσω?

Όχι αγοράστηκε το οικόπεδο με αυτήν την αυθαίρετη κατοικία χωρίς να έχει εκδοθεί ποτέ καμία είδους οικοδομική άδεια πλην αυτής της κατεδάφισης.

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξεις σε ένα διάγραμμα δόμησης το ισόγειο που ρυθμίζεται και το περίγραμμα του νόμιμου κτιρίου αναγράφοντας τον αριθμό της άδειας. Δεν είναι δική μας δουλειά να κρίνουμε το σύννομο της οικοδομικής άδειας.  Το ισόγειο όταν αποδειχθεί ότι είναι κατοικία προ 75 απαιτεί 500 ευρώ και τελειώνει. 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εκτεθώ σκέφτομαι να γράψω το ιστορικό (ότι δλδ δεν υλοποιήθηκε ποτέ η άδεια κατεδάφισης) και να το δουλέψω σαν να ήταν μόνο του στο οικόπεδο αποτυπώνοντας όμως και το περίγραμμα του νομίμως υφιστάμενου 3ορόφου.

Για να μην εκτεθώ το συζητάω συνάδελφοι γιατί με αυτόν τον νόμο είναι πολύ εύκολο να τρέχουμε στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Στον προηγούμενο νόμο με είχε προβληματίσει αρκετά η περίπτωση σου αυτή συνάδελφε. Έτεινα και εγώ προς την ίδια αντιμετώπιση.

Κατά τη γνώμη μου η  άδεια με ψευδή στοιχεία ας ανακαλεστεί από την ΥΔΟΜ. Εμείς δεν ανακαλούμε τίποτα. 

 

οι περιπτώσεις στην 1β για το τι θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, έχουν περάσει σε νόμο πλέον. Στον 4014 ήμασταν ξεκρέμαστοι και γι αυτές τις περιπτώσεις. Θυμάστε τις συζητήσεις περί μέγιστων συντελεστών, για ψευδείς άδειες κλπ.

Νομίζω ότι στη περίπτωση αυτή, εφόσον το κτίριο με τη νόμιμη άδεια είναι από άποψη μετρικών στοιχείων σωστό, θα υπαχθεί στη ρύθμιση η αυθαίρετη αποθήκη.

Διαφορετικά τι μπορείς να πείς?

¨οτι θεωρώ την άδεια ως εκδοθείσα με ψευδή στοιχεία (άρα ως ιδιώτης αναλαμβάνω ρόλο που δεν μου αναλογεί) και καθιστώ το κτίριο με τη νόμιμη άδεια πλήρως αυθαίρετο.?

 

στο 1.β δ αναφέρεται ότι " το κτίριο το οποίο κατασκευάστηκε δεν σχετίζεται με το προβλεπόμενο στην οικοδομική άδεια, διότι έχει ανεγερθεί σε μια άλλη μη νόμιμη θέση και δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με τα προβλεπόμενα στην οικοδομική άδεια"

 

Το δικό σου κτίριο  κατασκευάστηκε όπως προβλέπεται στην Άδεια? Αν ναι, τότε δεν μπορείς να το βάλεις χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Στον προηγούμενο νόμο με είχε προβληματίσει αρκετά η περίπτωση σου αυτή συνάδελφε. Έτεινα και εγώ προς την ίδια αντιμετώπιση.

Κατά τη γνώμη μου η  άδεια με ψευδή στοιχεία ας ανακαλεστεί από την ΥΔΟΜ. Εμείς δεν ανακαλούμε τίποτα. 

 

οι περιπτώσεις στην 1β για το τι θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, έχουν περάσει σε νόμο πλέον. Στον 4014 ήμασταν ξεκρέμαστοι και γι αυτές τις περιπτώσεις. Θυμάστε τις συζητήσεις περί μέγιστων συντελεστών, για ψευδείς άδειες κλπ.

Νομίζω ότι στη περίπτωση αυτή, εφόσον το κτίριο με τη νόμιμη άδεια είναι από άποψη μετρικών στοιχείων σωστό, θα υπαχθεί στη ρύθμιση η αυθαίρετη αποθήκη.

Διαφορετικά τι μπορείς να πείς?

¨οτι θεωρώ την άδεια ως εκδοθείσα με ψευδή στοιχεία (άρα ως ιδιώτης αναλαμβάνω ρόλο που δεν μου αναλογεί) και καθιστώ το κτίριο με τη νόμιμη άδεια πλήρως αυθαίρετο.?

 

στο 1.β δ αναφέρεται ότι " το κτίριο το οποίο κατασκευάστηκε δεν σχετίζεται με το προβλεπόμενο στην οικοδομική άδεια, διότι έχει ανεγερθεί σε μια άλλη μη νόμιμη θέση και δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με τα προβλεπόμενα στην οικοδομική άδεια"

 

Το δικό σου κτίριο  κατασκευάστηκε όπως προβλέπεται στην Άδεια? Αν ναι, τότε δεν μπορείς να το βάλεις χωρίς άδεια.

Εμένα η εντολή του ιδιοκτήτη είναι να ρυθμίσω το αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα (που είναι κατοικία) δεν έχω να κάνω με το 3όροφο που βρίσκεται στο ίδιο οικόπεδο!

Λογικά δεν θα έπρεπε να με απασχολεί αν είναι οκ το 3όροφο που έχει νόμιμη (με ψευδή στοιχεία) άδεια!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να μην "γνωρίζεις" ότι, έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης....

Υποθέτω ότι, στα σχέδια της νεώτερης άδειας (3όροφου) υπάρχει και φαίνεται και δεν αναγράφεται κάτι για την άδεια κατεδάφισης κ.λπ. ή ακόμα καλύτερα αναφέρεται ως προϋπάρχον κτίσμα προ του π.χ. 75.....

Υποθέτω επίσης ότι, δεν υπάρχει σύσταση στο οικόπεδο.....

Αν δεν είναι ορθές οι υποθέσεις μου, αλλάζουν τα δεδομένα!!!!!

 

Να κάνεις τη δήλωση κανονικότα και χωρίς ενδοιασμούς.

Αν βρεις αποδεικτικό ως προ του 55 να το προχωρήσεις έτσι.

 

Ας αφήσουμε τις πολεοδομίες να κάνουν τη δουλειά τους! Αυτές βγάζουν ψευδείς τις άδειες ή τις ανακαλούν κ.λπ., όχι εμείς!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Θέλω να υπολογίσω το πρόστιμο για έναν ιδιοκτήτη και δεδομένου ότι ακόμα δεν μπορούμε να ''κατεβάσουμε αεροφωτογραφίες'' με έχει προβληματίσει. Σας παραθέτω τα δεδομένα:

Υπάρχει 3όροφη οικοδομή με μία ιδιοκτησία ανά όροφο ( όλες είναι κατοικίες, είναι του ιδίου ιδιοκτήτη & δεν υπάρχει Σύσταση Ο.Ι.).

Εχουν εκδοθεί 3 άδειες, μία για τον κάθε όροφο.

Η 1η άδεια εκδόθηκε το 1971 και η αρχική ρευματοδότηση έγινε το 1972. Θεωρώ ότι αποδεικνύεται παλαιότητα προ'' 75, άρα μόνο παράβολο=500,00 €.

Η 2η άδεια εκδόθηκε το 1973 και η αρχική ρευματοδότηση έγινε λίγο μεταγενέστερα από την ημερομηνία 9/6/1975.

Η 3η άδεια εκδόθηκε το 1974 και η αρχική ρευματοδότηση έγινε το 1985.

 

 Ποια ημερομηνία πιστεύετε ότι πρέπει να λάβω υπ''όψην,  προκειμένου για ''παλαιότητα'' ή μή των κατοικιών ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.