Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

 

Καλημέρα!

Στην περίπτωση διαμερίσματος διώροφης οικοδομής προ του '75 χωρίς Ο.Α για το οποίο έγινε σύσταση Ο.Ι το 2011, ο ιδιοκτήτης του 2ορόφου θέλει να το δηλώσει.

Άρα θεωρείται κατ.1, στο φ.κ:

Στην Υ.Δ κύριων χώρων βάζω τα τ.μ του διαμερίσματος? χωρίς τ.μ Η.Χ+Εξωστών?

Στην Υ.Δ χώρων με μειωτικό συν/στη μπαίνουν τα τ.μ Η.Χ?

Υπέρβαση καθ'υψος πότε έχω? στην δική μου περίπτωση στους όρους δόμησης είναι ύψος 16μ και η οικοδομή του διαμερίσματος 9μ άρα δεν έχω?

Έχω μπερδευτεί διότι από τη μια τα προ του 75 δεν έχουν πρόστιμο αλλά δεν πρέπει όμως να δηλώσω τα τ.μ όπως είναι?? Ή δεν γράφω καθόλου τ.μ.????

Καμιά απάντηση?Συγνώμη για το απλοϊκό της ερώτησης αλλά μπερδεύτηκα λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περίπτωση διαμερίσματος διώροφης οικοδομής προ του '75 χωρίς Ο.Α για το οποίο έγινε σύσταση Ο.Ι το 2011, ο ιδιοκτήτης του 2ορόφου θέλει να το δηλώσει.
Άρα θεωρείται κατ.1, στο φ.κ: ΝΑΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ
Στην Υ.Δ κύριων χώρων βάζω τα τ.μ του διαμερίσματος? ΝΑΙ χωρίς τ.μ Η.Χ+Εξωστών? ΝΑΙ
Στην Υ.Δ χώρων με μειωτικό συν/στη μπαίνουν τα τ.μ Η.Χ? ΟΧΙ, ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ
Υπέρβαση καθ'υψος πότε έχω? ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ - ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΚΑΘΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 75 (ΚΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ) στην δική μου περίπτωση στους όρους δόμησης είναι ύψος 16μ και η οικοδομή του διαμερίσματος 9μ άρα δεν έχω?
Έχω μπερδευτεί διότι από τη μια τα προ του 75 δεν έχουν πρόστιμο αλλά δεν πρέπει όμως να δηλώσω τα τ.μ όπως είναι?? Ή δεν γράφω καθόλου τ.μ.???? ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 (ΠΡΙΝ ΤΟ 75) ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 500 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Στην κάτοψη της σύστασης έχει εναν η.χ, αν στην αυτοψία πιυ θα κάνω είναι κλειστός θα τον βάλω λοιπές παραβάσεις?

Επίσης ο ιδιοκτήτης του β' ορόφου θέλει να δηλώση το διαμέρισμα μόνο, στο φ.κ βάζω οχι υπέρβαδη ύψους και ο υπέρβαση ύψους σε εκ. μηδέν και στην τεχνική περιγραφή τα γράφω κ αυτά κ όποια άλλη αυθαιρεσία υφίσταται ή τα γράφω στο φύλλο καταγραφής αλλά βγαίνει πάλι ένα 500ρικό??

 

Υ.Γ Ακούγονται κάπως αυτά που ρωτάω αλλά όταν πας στην πράξη να κάνεις κάτι γεννιούνται κάτι απορίίιες....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, εχω μια μονοκατοικια εξ ολοκληρου προ του 1975 περαν ενος εξωτερικου ανοιχτου κλιμακοστασιου το οποιο ναι μεν προυπηρχε (προ 1975) αλλα εγινε κλειστο μεταγενέστερα . μπορει αυτό να υπολογιστεί με αναλυτικο ή πρεπει να το υπολογισω σαν Υ.Δ Κ.Χ.? ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Στην κάτοψη της σύστασης έχει εναν η.χ, αν στην αυτοψία πιυ θα κάνω είναι κλειστός θα τον βάλω λοιπές παραβάσεις? ΟΧΙ, ΕΙΝΑΙ ΥΔ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕ Τ.Μ. Κ.ΛΠ. ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ;;;;; ΠΩΣ Θ' ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1;;;;;

Επίσης ο ιδιοκτήτης του β' ορόφου θέλει να δηλώση το διαμέρισμα μόνο, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΟ.... ΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ;;; στο φ.κ βάζω οχι υπέρβαδη ύψους και ο υπέρβαση ύψους σε εκ. μηδέν και στην τεχνική περιγραφή τα γράφω κ αυτά κ όποια άλλη αυθαιρεσία υφίσταται ή τα γράφω στο φύλλο καταγραφής αλλά βγαίνει πάλι ένα 500ρικό?? ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΙΝΕΙ 500 ΕΥΡΩ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ

 

Υ.Γ Ακούγονται κάπως αυτά που ρωτάω αλλά όταν πας στην πράξη να κάνεις κάτι γεννιούνται κάτι απορίίιες....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, εχω μια μονοκατοικια εξ ολοκληρου προ του 1975 περαν ενος εξωτερικου ανοιχτου κλιμακοστασιου το οποιο ναι μεν προυπηρχε (προ 1975) αλλα εγινε κλειστο μεταγενέστερα . μπορει αυτό να υπολογιστεί με αναλυτικο ή πρεπει να το υπολογισω σαν Υ.Δ Κ.Χ.? ευχαριστω πολύ.

Eαν έχει προσμετρήσει στο ΣΔ της άδειας μπορείς να το υπολογίσεις με αναλυτικό, διαφορετικά με ΥΔ + ΥΚ ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το διατύπωσα σωστά...Μόνο ο ιδιοκτήτης του 2ου ορόφου θέλει να κάνει ρύθμιση.

Με την υπέρβαση ύψους μπερδεύτηκα γιατί το Παράρτημα Α γράφει ότι όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια δεν επιλέγονται τα 5,7,8,9. Το 6 που αφορά την υπέρβαση ύψους δεν την βγάζει. Αυτό σημαίνει ότι επειδή σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής το μέγιστο ύψος είναι 16μ και εμένα η οικοδομή μου είναι 9μ έχω υπέρβαση ύψους μηδέν? 

Όσον αφορά τον Η.Χ: σε κάτοψη  του διαμερίσματος υπάρχει ένας Η.Χ. 

Αν στην αυτοψία βρώ:

1. Ο Η.Χ είναι ως έχει στην κάτοψη και δεν έχει κλείσει , που τον δηλώνω?

2. Ο Η.Χ είναι κλειστός, που τον δηλώνω?

Για την απόδειξη παλαιότητας έχει ένα χαρτί από την ΔΕΗ που λέει ότι κατασκευάστηκε η οικοδομή το 1970.

Κ πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

..........

Όσον αφορά τον Η.Χ: σε κάτοψη  του διαμερίσματος υπάρχει ένας Η.Χ. 

Αν στην αυτοψία βρώ:

1. Ο Η.Χ είναι ως έχει στην κάτοψη και δεν έχει κλείσει , που τον δηλώνω? ΩΣ ΜΙΑ ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ, ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΦΚ, ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ

2. Ο Η.Χ είναι κλειστός, που τον δηλώνω? ΩΣ ΥΔΚΧ, ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΦΚ

Για την απόδειξη παλαιότητας έχει ένα χαρτί από την ΔΕΗ που λέει ότι κατασκευάστηκε η οικοδομή το 1970. ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ, ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ Τ.Μ. ΟΠΩς ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΗΛΩΣΗ 4178...

Κ πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

αφού διάβασα όλες τις παραπάνω δημοσιεύσεις θα ήθελα την γνώμη σας για την εξής περίπτωση:

Κατοικία 100 τ.μ. προ του 1975  χωρίς ο.α με αποθήκη 40 τ.μ. (βοηθητική χρήση κατοικίας) και  εξωτερικό φούρνο και τα 2 αυτά προ του 1975(αποδεικνύεται η χρονολογία όλων από αεροφωτογραφία). Το 2008 κατασκευάστηκε περίφραξη-μαντρότοιχος και 2 μεταλλικά στέγαστρα με επικάλυψη ελενιτ. Σκέφτομαι να τα δηλώσω ως εξής:

Σε 1ΦΚ κατηγορίας 1 την κατοικία και αποθήκη με ΥΔ 140 τ.μ. και μια λοιπή παράβαση για τον φούρνο (πρέπει να κάνω αναλυτικό για τον φούρνο?) ----->500 παράβολο

Σε 2ερο ΦΚ κατηγορίας 5 για να δηλώσω σαν λοιπές παραβάσεις με υπολογισμό τους με αναλυτικό τα στέγαστρα και τον μαντρότοιχο. Αν έχω καταλάβει καλά δεν χρειάζεται να δηλωθεί Υ.Κ. αφού πάω με αναλυτικό στο Φ.Κ. ή πρέπει? Εφόσον τα ανωτέρω μου βγάζουν προϋπολογισμό <15000 είναι μια λ.π και επιπλέον 500 ευρώ πρόστιμο.

Είναι η πρώτη μου υποβολή στον 4178 και ήθελα την γνώμη σας για το αν τα έχω καταλάβει σωστά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.