Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Επισης:

Εχει ξεκαθαριστει τι κανουμε οταν εχουμε "συνδυαμο" κατηγοριων αυθαιρεσιων?

πχ.

1) Αλλαγη χρησης (προ 1975) απο αποθηκη σε καταστημα  

+

2) Διαφορετικη Διαμερισματωση

+

3) Αλλαγη οψης-εισοδου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω αποκωδικοποιήσει την κατηγορία 1 ως εξής:

αφορά σε κατασκευές προ του 1975 σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικίας ΣΗΜΕΡΑ.

 

δλδ μπορεί το 1970 να βγήκε άδεια καταστήματος, να λειτούργησε έτσι μέχρι το 1985,

να έγινε κατοικία το 1986-1991,

κατάστημα το 1992-1994

και από τότε να είναι πάλι κατοικία.

Θα μπει στην κατηγορία αυτή.

 

 

Ο νόμος λέει:

Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική
χρήση κατοικία, που υφίστανται προ του έτους 1975
και με την επιφύλαξη των οριζομένων στην παρ. 2 του
άρθρου 7 του παρόντος νόμου περί αυθαίρετης αλλα−
γής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά για τα κτίρια που είναι προ του1975,θα ήθελα μα σας ρωτήσω τα εξής:

α) ενα κτίριο (κατοικία) όπου έχει και μία σκάλα για το δώμα, θα μετρήσει σαν μία μόνο παράβαση + 500 ευρώ?

ή μόνο 500 ευρώ και το πιάνει σαν μονο κατοικία?

β) εχοντασ υπόψιν το απο πάνω ερωτημα μου,στο ίδιο οικόπεδο υπαρχει και εξωτερικο χώροσ 15 τ.μ΄προ του 1975(είναι μπάνιο),επίσης.(φαντάζομαι ανήκει στην κατηγορία 1 και αυτοσ ?).

όλα αυτά θα μετρηθούν σαν μια παράβαση και θα πληρώσουν οι ιδιοκτήτες 500 ευρω? 1000 ή 1500?( είναι και για τα 2 ερωτηματα μου τα ποσά που ρωτώ).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

η δική μου άποψη είναι ότι σε κτίριο κατοικίας προ 75 οι βοηθητικές κατασκευές όπως παλιά στεγασμένα w.c, αποθήκες που εξυπηρετούν την κατοικία (όπως ήταν τα παλιά σπίτια σε χωριά με αποθήκη στο ισόγειο) ακόμη και σε εξωτερικό τμήμα της κατοικίας ή κατασκευές άλλες πριν την 9-6-75 πάνε με 500 ευρώ όλες.

Υπομονή μέχρι να εκδοθεί η εγκύκλιος μήπως και ξεκαθαρίσει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Σε τριώροφη οικοδομή προ του 75 (ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ Α' - Β' ΟΡΟΦΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ) με οικ. άδεια και χωρίς σύσταση, αν θέλω να τακτοποιήσω κάτι στους ορόφους και όχι στο κατάστημα, μπορώ να χρησιμοποιήσω την κατηγορία 1 ή εξαιτίας του κατστήματος και οτι δεν υπάρχει σύσταση να μην το βάλω κατηγορία 1 ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω άδεια ισόγειου καταστήματος από το 1949. Έχει γίνει μια επέκταση πριν το 75 σίγουρα και θέλω να την εντάξω. Άνωθεν έχει κατοικία και αυτή χτισμένη προ 75, το 1961 που δεν έχει άδεια. Ανήκουν όλα σε έναν ιδιοκτήτη, χωρίς σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Κάνω δοκιμές και σας μεταφέρω τα εξής (ως ερωτήματα!):

Υποβάλλω μια αίτηση με ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ ΧΡΗΣΗ "Υπηρεσίες" (επειδή θεωρώ δυσμενέστερο την ύπαρξη καταστήματος οπότε πάει -> Υπηρεσίες).

Στο πρώτο φύλλο καταγραφής βάζω την επέκταση του καταστήματος, ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ 1, και ΕΙΔΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:"Υπηρεσίες".

Στο δεύτερο φύλλο καταγραφής βάζω την κατοικία, ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ 1 και ΕΙΔΟΣ ΧΡΗΣΗΣ "Άλλη κατοικία". 

Και στα δύο φύλλα καταγραφής βάζω παλαιότητα προ του 1975. Σώζω και πατάω υπολογισμό προστίμου. Το πρόστιμο βγαίνει 500€, όσα τετραγωνικά και αν βάλω.

ΕΡΩΤΗΜΑ:

Αν προχωρήσω σε υπαγωγή, θα μου βγάλει σφάλμα ότι επειδή έχω βάλει στην Επικρατούσα χρήση "Υπηρεσίες", δεν μπορώ να το δηλώσω το πρώτο Φ.Κ. Κατηγορία 1?

Αλλιώς, πώς θα μπορέσω να δηλώσω τον πρώτο όροφο όπως πραγματικά είναι, δηλαδή, κατοικία προ του 75 σε μια δήλωση (αφού είναι αυτοτελής ιδιοκτησία)? Θα πρέπει να βάλω το κατάστημα κατηγορία 2 (προ 83) οπότε να υπολογίσει κανονικά το πρόστιμο????

Γενικώς, τα λάθη εμφανίζονται μετά την υποβολή της δήλωσης? Οπότε πρέπει να λέμε στους ιδιοκτήτες το πρόστιμο στο περίπου, γιατί ενδέχεται να εμφανιστούν τέτοια λάθη.

Αν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία με αυτήν την περίπτωση θα μπορούσε ίσως να μας ενημερώσει? Ευχαριστώ! 

 

ΤΟ ΙΔΙΟ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΙ Ο imichos ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΛΑ!

Edited by yiota79
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει:

 

Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική
χρήση κατοικία
, που υφίστανται προ του έτους 1975
και με την επιφύλαξη των οριζομένων στην παρ. 2 του
άρθρου 7 του παρόντος νόμου περί αυθαίρετης αλλα−
γής χρήσης.
Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και
εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κα−
τασκευές οι οποίες ολοκληρώθηκαν προ της 9.6.1975 με
την καταβολή παραβόλου ποσού 500 ευρώ και χωρίς
την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου. Για την υπαγω−
γή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώ−
σεων 1 έως 5 και 7 του άρθρου 11 και αποτύπωση των
κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας. Στις περιπτώ−
σεις όπου έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία
η υπαγωγή κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου
υποβάλλεται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία.

 

 

 

Επομένως, πάσα κατασκευή προ 1975 σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία

τακτοποιείται με κατηγορία 1.

Το τι θα σου βγάλει, κάνε ένα τεστ σε ένα ΦΚ.

 

Ένα ξέμπαρκο μπάνιο σε οικόπεδο με κτίριο με αποκλειστική χρήση κατοικία, δε μπορεί παρά να εξυπηρετεί την κατοικία.

 

Παρότι ο νόμος μιλάει για κτίρια, σε αυτή την περίπτωση δε θα ήμουν καθόλου αντίθετος από το να το εντάξω στο γενικό κτίριο, δλδ να κάνω μία αίτηση.

 

Με το γράμμα του νόμου όμως, θα έκανα 2ο ΦΚ...

 

Είναι θέμα πως θα το δεις και θα αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μια διευκρίνηση θα ήθελα και δε γνωρίζω αν έχει συζητηθεί κάπου αλλού αυτό το θέμα.

 

Στην κατηγορία 1 λέει ότι υποβάλλονται τα δικαιολογητικά από 1-5 και 7 του άρθρου 11.

 

Στο άρθρο 11 λοιπόν λέει στο 4. ''Τεχνική έκθεση εξουσιοδοτημένου αρμόδιου μηχανικού με την περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ή 

της αυθαίρετης χρήσης μόνον ως προς το εμβαδόν και τη χρήση του αυθαιρέτου, αν πρόκειται για πρόχειρη κατασκευή της παρ. 75 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 
(Α΄ 79). Στην τεχνική έκθεση περιγράφονται οι λόγοι αδυναμίας αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου κατά την παρ. 6βi του παρόντος.''
 
Κ πηγαίνοντας στην παρ. 6βi λέει: ''i) Τοπογραφικό διάγραμμα κατά την παρ. 1γ του άρθρου 3 στο οποίο αποτυπώνονται τα μεγέθη της αυθαίρετης κατασκευής.
Ειδικά στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών με αποκλειστική χρήση όπου υπάρχει αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του 
ακινήτου, ως εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο αποτυπώνει την έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής 
ιδιοκτησία και αναγράφει την επιφάνειά της και το ποσοστό συνιδιοκτησίας της. Η αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου αιτιολογείται 
στην τεχνική έκθεση της παραγράφου 4 του παρόντος άρθρου.''
 
Τί θέλει να πει ο ποιητής με τη λέξη αδυναμία? Ποιός καταλαβαίνει τί εννοεί ??
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.